Ingeborg Østgård (346) hadde spart litt krefter til oppløpet og holdt unna for Kristine Lande Dommersnes (275) og Anne Gine Løvnes. (Foto: Arne Dag Myking)
Ingeborg Østgård (346) hadde spart litt krefter til oppløpet og holdt unna for Kristine Lande Dommersnes (275) og Anne Gine Løvnes. (Foto: Arne Dag Myking)

Fra suveren ledelse til spennende spurt da Ingeborg Østgård tok NM-gullet på 1500 m

Ingeborg Østgård gikk rett i tet og løp solo helt til bare 100 m stod igjen. Da kom Kristine Lande Dommersnes susende bakfra, og seieren så ut til å glippe. Men Østgård svarte og sikra seg nok et NM-gull.

Publisert Sist oppdatert

1500 meteren i innendørs-NM i Steinkjer ble til slutt mye mer spennende enn det så ut til underveis. Ingeborg Østgård fikk raskt ei luke som på det meste var oppe i 6-7 sekunder. På en innendørsbane virker det som en veldig trygg ledelse.

Også da klokka ringte, var seieren langt nedi lomma til Ingeborg Østgård, men Kristine Lande Dommersnes hadde satt inn sin velkjente sluttspurt, og i siste sving var Haugesunds-jenta plutselig à jour. Ut av svingen hadde Dommersnes størst fart, og Østgård så heller stiv ut. Anne Gine Løvnes var også med, i dragsuget til Dommersnes.

Men akkurat da det så ut til å bli et tetskifte, bare 50 m fra mål, så klarte Ingeborg Østgård å svare på angrepet. Hun utligna farten til de to andre, dro aldri så lite ifra og kunne glede seg over sitt første NM-gull innendørs.

Fra før har Østgård tre NM-gull på 1500 m utendørs, og ifølge seiersintervjuet med NRK så var hun godt fornøyd med utfallet også denne gangen:

– Det smakte veldig godt med NM-gull. Det var målet i dag, så det var bra.

Fornøyd var også sølvvinner Kristine Lande Dommersnes.

– Underveis trodde jeg at løpet var kjørt da Ingeborg Østgård lå så langt foran oss. Men plutselig følte jeg at jeg hadde masse å gå på, beina gikk liksom av seg selv, og jeg tror Ingeborg ble ganske stiv mot slutten. Sjøl våknet jeg til live igjen på siste runden, og det var gøy med sølv! Jeg visste ikke om jeg kunne ta medalje en gang, med så mange gode løpere. Men i morgen håper jeg på gull. Jeg er kanskje litt bedre på 3000 meter, fortalte Dommersnes til Kondis etter løpet.

Bronsen gikk til Anne Gine Løvnes, og med tider på 4.18-tallet løp alle de tre beste løp under den gamle mesterskapsrekorden. Selma Løchen Engdahl som hadde vært den nest mest offensive i starten, ble nummer fire, mens heimefavoritten Live Solheimdal kom på femteplass.

1U9A9406.jpg

Ingeborg Østgård gikk rett i tet og sikra seg fort ei luke til de andre. (Foto: Arne Dag Myking)

1U9A9422.jpg

Kristine Lande Dommersnes (375) og Mari Roligheten Ruud (286) ble ikke med på hardkjøret fra start. (Foto: Arne Dag Myking)

1U9A9498.jpg

Raskt ble luka ned til hovedfeltet så stor at det var fort gjort å tenke at gullkampen var avgjort. (Foto: Arne Dag Myking)

1U9A9638.jpg


Her er luka ned til forfølgerne blitt enda større. (Foto: Arne Dag Myking)

1U9A9505.jpg


Forfølgergruppa bestod av Selma Løchen Engdahl, Anne Gine Løvnes og Kristine Lande Dommersnes. Etter hvert kom også Live Solheimdal opp til denne trioen. (Foto: Arne Dag Myking)

1U9A9941.jpg

Til slutt var det Ingeborg Østgård som kunne smile breiest etter å ha tatt sitt første NM-gull på 1500 m innendørs og sitt fjerde NM-gull på distansen totalt. (Foto: Arne Dag Myking)

1500 m kvinner
1Ingeborg ØstgårdTjalve IK4,18,08
2Kristine Lande DommersnesHaugesund IL4,18,23
3Anne Gine LøvnesTjalve IK4,18,57New SB
4Selma Løchen EngdahlFIK Orion4,22,77
5Live Johannessen SolheimdalSteinkjer FIK4,23,23New PB
6Marte HovlandVik IL4,26,38
7Grethe TyldumSteinkjer FIK4,30,46
8Mari Roligheten RuudIL I BUL4,31,43
9Maiken Homlung PrøitzTjalve IK4,31,75
10Tuva AlmeSandnes IL4,35,20New PB
11Oda Andersen LundebySpirit FIK4,37,59New SB
12Venus Abraham TefferaUllensaker/Kisa IL4,43,27New PB


Alle resultat

1U9A9594.jpg

Live Solheimdal løp inn til femteplass, mens Marte Hovland (375) ble nummer seks. (Foto: Arne Dag Myking)

1U9A9607.jpg


Grethe Tyldum som i likhet med Live Solheimdal løper for arrangørklubben Steinkjer, endte på sjuendeplass med 4.30,46. (Foto: Arne Dag Myking)

1U9A9429.jpg


Unge Tuva Alme (315) satte pers med 4.35,20, mens Oda Andersen Lundeby fulgte like bak med 4.37,59. (Foto: Arne Dag Myking)

Vinnerne_NM_2024_1280.jpg

Ungdommen dominerte innendørs-NM i friidrett

Mellom- og langdistansene i NM innendørs i Steinkjer bød på mange sterke prestasjoner, ikke minst av meget unge utøvere.

Powered by Labrador CMS