For første gang deler OBOS ut premiesjekker til de tre beste på alle distanser og trippelen.
For første gang deler OBOS ut premiesjekker til de tre beste på alle distanser og trippelen.

kr 96.000 i pengepremier til de beste i OBOS Fornebuløpet

OBOS er navnesponsor for Fornebuløpet og har satt opp pengepremier til de tre beste på alle distanser og til trippelvinnerne. Dette kommer i tillegg den ordinære premieringen når OBOS Fornebuløpet arrangeres for 15. gang onsdag 21. mai.

Publisert Sist oppdatert

Når OBOS Fornebuløpet endelig belønner de som trener aller mest og er best, så gjør de det skikkelig med lik behandling av de tre distansene og trippel-konkurransen og deler ut like premier for menn og kvinner. Premiesjekkene er på kr 6000 til vinnerne, kr 4000 til nr. 2 og kr 2000 til nr. 3. Det blir kr 12000 til de tre beste på hver distanse eller kr 96.000 totalt med trippelkonkurransen.

Påmeldingen til løpet 21. mai i år er veldig god så langt. Det nærmer seg 3000 påmeldte hvorav 150 så langt satser på å løpe alle tre distansene. Per 7. mai hadde 1890 meldt seg på 10 km pluss de 150 som har meldt seg på trippelen og skal løpe alle distansene. 10 km er helt klart hoveddistansen, men med pengepremiene så blir det nok tøffere kamp om seieren også på 3 og 5 km og i trippelen.

Fornebuløpets hjemmeside

Løyperekordene i Fornebuløpet:

Løyperekorder per løpet i 2024: .
10 kmNavn/klubbSatt i .Tid
KvinnerAnnie Bersagel, Tjalve2014 33.16
MennFrode Stenberg, Lørenskog202231.00
5 km .
KvinnerRune Skrove Falch, SK Vidar202316.38
MennSenay Fissehatsion, Tjalve202214.45
3 km .
Kvinner Ingrid Helene Nyhus, SK Vidar202410.20
MennEven Brøndbo Dahl, Orion20228.30
Trippel 3+5+10 km .
KvinnerMille Thunem, Brækhus BIL20231.08 33
MennErik Lomås, Salangen202457.02


Resultatkrøll: Den eldste rekorden var ifølge arrangøren 3 km-rekorden for damer, selv om innehaveren neppe kunne kalles dame den gangen. Den tilhørte Kristin Austgulen Fosnæs fra arrangørklubben Tyrving og ble satt da hun var bare 12 år gammel. De som følger med på langrenn, og det er mange, vet at hun var med på det norske laget som tok VM-sølv på 4 x 10 km stafett under VM på ski i Trondheim og er nå på langrennslandslaget.

Men det var ikke helt riktig. Etter et dypdykk i gamle resultatlister så løp Kristin noen få sekunder saktere enn de 10.16 som hun ifølge arrangøren løp på i 2012. Dermed er det fjorårets vinner på 3 km, Ingrid Helene Nyhus, SK Vidar, som har rekorden med 10.20.

kristin_austgulen_fosnaes_foto_Skiforbundet.jpg


13 år etter: Kristin Austgulen Fosnæs anno 2025 som landslagsløper. (Foto: Norges Skiforbund)

3km-Ane_Mobakken_Kristin_Fosnaes_A20G7772.jpg


Anno 2012:Kristin Austgulen Fosnæs (nr. 225) fra arrangørklubben Tyrving satte ikke løyperekord på 3 km i 2012, som arrangøren trodde. Hun ble til og med hårfint slått av 11 år gamle Ane Uglem Mobakken (nr. 109). Men om Kristin hadde løpt noen få sekunder fortere i 2012, så ville hun hatt rekorden fortsatt.(Foto: Kjell Vigestad)

Det er foreløpig ikke så mange toppløpere som er påmeldt til årets løp. Den mest kjente er hennes landslagskollega i langrenn, Heidi Weng, som imponerte og vant Sentrumsløpet i april på en sterk tid,. Det kommer nok flere toppløpere etter hvert.

3km_start_mest_jenter_9C0E7267.jpg


Det første Fornebuløpet i 2010: Start på 3 km i det som dengang var "ungdomsløpet". (Foto: Kjell Vigestad)

Powered by Labrador CMS