Kristine Dommersnes og Mads Orø Olsen ble vinnerne av årets Tunnelløp i Bergen.

Kristine Dommersnes og Mads Orø Olsen vant Tunnelløpet

Favorittene slo til i årets Tunnelløp i Fyllingsdalstunellen i Bergen, et løp som har blitt svært populært.

Publisert

Kristine Dommersnes vant Tunnelløpet slik hun også gjorde i fjor. Beste mann ble Mads Orø Olsen, som var debutant i dette løpet, men som var klar forhåndsfavoritt.

Kristine Dommersnes vant Tunnelløpet slik hun også gjorde i fjor. Beste mann ble Mads Orø Olsen, som var debutant i dette løpet, men som var klar forhåndsfavoritt.

For kvinnene ble det eksakt samme premiepall som i fjor: Kristine Dommersnes vant foran Karoline Harnes Mongstad og Anzu Lovise Kvam. Men i år var det litt mindre differanse mellom vinneren og de to andre, som begge representerer Gular.

For Kristine Dommersnes så var dette en god måte å komme i gang med sesongen kunne hun fortelle:

– Jeg har jo ikke hatt så mye harde økter og konkurranser nå, så det var et lite sjokk på kroppen å komme i gang igjen. Jeg tok jo bare dette som en hard økt, jeg må jo begynne et sted, fortalte Kristine til Kondis etter løpet.

Planen til Kristine var egentlig ikke å løpe Tunnelløpet:

– Jeg skulle egentlig springe 10 kilometer i Laredo i dag, men siden jeg ble syk før påske med noe magevirus, så det ble jo litt endringer i planen for min del.

Målgang for Kristine Dommersnes i Tunnelløpet.
Premiepall kvinner: Anzu Lovise Kvam, Kristine Dommersnes, Karoline Harnes Mongstad

Resultater Tunnelløpet, 15 beste kvinner:

Plass Startnr. Navn Klubb Klasse Tid
1608Kristine DommersnesHaugesund IdrettslagKvinner senior15:51
2781Karoline Harnes MongstadGular, ILKvinner senior16:19
3815Anzu Lovise KvamGular, ILKvinner senior16:23
4642Oda Lundeby NordåsSandnes ILKvinner senior17:02
5910Live Færø LindeVaregg FleridrettJ 13-1417:18
655Iben Elida S. KvigneSportsklubben VidarKvinner senior17:29
7754Astrid KristiansenGular, ILKvinner senior17:33
8174Ingrid FrøylandHaugesund IdrettslagJ 13-1417:52
8243Torunn Stavland JensenVaregg FleridrettKvinner senior17:52
10876Adele Norheim HenriksenGular, ILKvinner senior18:19
10820Leni Økland-LihaugBFG Bergen LøpeklubbM 40-4418:19
12397Hannah SilgjerdVaregg FleridrettKvinner senior18:21
1318Ingrid Syltern NerlandGular, ILKvinner senior18:27
14412Vibeke SöderströmTeam StamoxK 50-5418:33
15555Silje SperrevikVaregg FleridrettKvinner senior18:34

Oda Lundeby Nordås løper inn til en fjerdeplass.
13 år gamle Live Færø Linde inn til en femteplass
Iben Elida S. Kvigne inn til en sjetteplass.

Mads Orø Olsen beste mann

Kondis hadde tippet at Mads Orø Olsen skulle vinne dette løpet, spesielt etter at han har vist god form i år. Men han var ikke helt sikker selv, fortalte han oss etter løpet:

– Jeg vet jo ikke helt om jeg så på meg selv som en større favoritt enn Tore eller Trygve, jeg trodde jo de skulle være med, sier Mads Orø Olsen, og referer til Tore Akerlie og Trygve Feidje Mjelde. Ingen av de to var med i dag, men de var påmeldt.

– Men da jeg ikke så noen av dem på startstreken så skjønte jeg jo at sjansene mine var ganske store da.

– 5 kilometer er min favorittdistanse, jeg synes ikke at jeg får det skikkelig til på 10 km, sier Mads Orø Olsen, og legger til at han løp 10 km i Drammen forrige helg og at han ikke synes det gikk noe bra. Han løp der på 30:23 og tok en 12. plass i et sterkt felt.

Frew Zenebe Brkineh tok andreplassen, på en litt uvanlig distanse for ham.

Litt mer overraskende var kanskje at det var Frew Zenebe Brkineh som tok andreplassen her. Han har stort løpt lengre distanser, slik som halvmaraton, der han blant annet har vunnet Bergen City Marathon flere ganger.

Men Frew ser ikke på det som noe problem å løpe gode 5 km:

– 5 km er jo bare kortintervall hele tiden. Det er tempo, tempo. Det er enkelt, forteller Frew Zenebe Brkineh til Kondis etter løpet.

– Favorittdistansene mine er hel- og halvmaraton og 10 km. Men jeg løp en 5 km for to år siden i Stavanger, og nå er jeg tilbake, sier Frew.

Henvisningen her er til hans 5 km i Stavanger Maraton i 2024, der han løp på 15:57. I dag var han altså tilbake på 5 km og løp på 14:42. Den tiden kommer høyt opp på Kondis sin aldersstatistikk i klasse 40 – 44 år.

Tredjeplass i Tunnelløpet gikk til Sondre Johan Knutsen. Han har gjort gode plasseringer på gateløp i bergensområdet de siste årene, men denne sesongen har han tatt et steg fremover. Han bekrefter at hans løp i Drammen 10k på 30:50 var en stor forbedring.

Alle resultater Tunnelløpet 2026

Premiepallen menn: Sondre Johan Knutsen; Mads Orø Olsen; Frew Zenebe Brkineh.

Resultater Tunnelløpet, 15 beste menn:

Plass Startnr. Navn Klubb Klasse Tid
1646Mads Orø OlsenIdrottslaget i BULMenn senior14:32
2917Frew Zenebe BrkinehGTI FriidrettsklubbM 40-4414:42
3623Sondre Johan KnutsenGneist, ILMenn senior14:47
4741Endre Hartvedt HaugenFyllingen IL / FyllingenU 20 Menn14:50
5940Simen Spets StorhovGular, ILMenn senior15:04
6175Alf Ante Idland TornensisSpirit FriidrettsklubbMenn senior15:06
7627Børge Bjørsvik LarssonVaregg FleridrettMenn senior15:12
8491Thomas MælandHaugesund IdrettslagM 35-3915:19
9707Martin ScheiStord ILMenn senior15:23
10122Stian Benjamin Bråten JohannessenGneist, IL / FM GruppenMenn senior15:32
11493Øystein Takle EideBergenMenn senior15:33
12441Vegard HavnStord IL / Stord FriidrettMenn senior15:34
13900Ken Tony JohansenGular, ILM 35-3915:35
13115Trond Atle SmedsrudIL HemingM 40-4415:35
15755Tomas WindheimGular, ILM 35-3915:40

Sondre Johan Knutsen har blitt bedre i år.

 

Endre Hartvedt Haugen tok tredjeplassen i fjor, i år ble det fjerdeplass.

Tunnelløpet har blitt veldig populært, arrangørene hadde lagt ut 1000 startplasser, og det var bortimot helt fullt, med 985 påmeldte. Resultatlisten viser at det var 791 som gjennomførte løpet.

Denne gang var det også barneløp.
Oppstilling til start i Tunnelløpet i Bergen 2026 ;

 

 

 

Powered by Labrador CMS