Over 500 lag påmeldt førsteutgaven av Trondheim-stafetten
Trondheim-stafetten som arrangeres lørdag 30. mai, ser ut til å bli en suksess allerede i førsteutgaven. Med 10 etapper for hvert lag ligger det an til godt over 5000 sprekinger i aksjon i sentrale deler av Trondheim.
I skrivende stund er 527 lag påmeldt stafetten som strekker seg over 20 kilometer. Etappene varierer mellom 800 og 3150 m, så her er det rom for folk med både eksplosive og seige bein. Traseen går gjennom flere av byens grøntområder med start i Skanseparken og mål nedenfor Trondheim stadion ved Nidelva. Underlaget er i stor grad asfalt, men det er også en del grus og litt sti.
Mottoet for stafetten er «Best i lag», og både bedrifter, idrettslag, student-, venne- og familielag inviteres til å være med. Det legges stor vekt på det sosiale med speakere og musikk i vekslingsfeltene og et stort «After-run-party» i Trondheim Spektrum etter målgang.
Det sosiale er også hovedmotivasjonen for Kondistreninga i Trondheim som stiller med et mikslag bestående av fem kvinner og fem menn.
– Målsetninga er å være det blideste laget med de bredeste smila, forteller primus motor for Kondistreninga, Sol Haugen. På spørsmål om hva hun tror grunnen til at Trondheim-stafetten har slått så godt an, svarer hun:
– Det som gjør at denne stafetten er så populær, er at «alle kan delta». Det er korte etapper, og noen lengre. De fleste er flate.
Sol Haugen tror også at det kan ha noe å si at det er veldig lett å være med på denne stafetten sammenlignet med St Olavsloppet som krever masse logistikk og organisering. At Trondheim-stafetten har tilbud til alle, er også en faktor:
– De har klasser for både de som tar dette veldig seriøst og vil vinne/gjøre det godt, men også bedriftslag, vennegjenger etc. som bare gjør det for gøy og for bidra til folkehelsa.
I tillegg til hovedstafetten er det også Ungdomsstafett med seks etapper. Der kan det være fra tre til seks løpere på hvert lag – altså at det er mulig å løpe mer enn én etappe. Også i hovedstafetten er det lov for en løper å løpe flere etapper.
Arrangementet er et samarbeid mellom elleve friidrettsklubber i regionen samt Sør-Trøndelag Friidrettskrets og Bedriftsidretten.