Øyvind Flobergseter og Esther Innselset vant Hamarkarusellen på Domkirkeodden
Vel 70 mosjonister stilte tirsdag til start i det 3,4 km lange Oddenløpet som var sesongens 4. løp i Hamarkarusellen.
Video fra Oddenløpet kommer!
Det var Innlandet Fylkeskommunes BIL som stod for merking av en ny 3,4 km lang løype på Domkirkeodden samt servering etter løpet. Som i alle de tre andre løpene i vår var det moro å se bredden blant deltakerne som jogget, gikk og løp gjennom løypa med godt humør, og stemningen og innsatsen var det ikke noe å si på.
Med 65 startende i klasser med tidtaking og sju trimmere ble det noen færre enn i tilsvarende løp i fjor som hadde et ekstra trekkplaster i Breaking Marathon Limits-gjengen med Sindre Buraas og Kristian Ulriksen i spissen. Arrangøren i Innlandet Bedriftsidrettskrets presiserer at de har plass til enda flere!
To starter og to seire
Kveldens vinner av Oddenløpet og seongpremieren i Tipperunden, Øyvind Flobergseter, spurtet uanfektet i mål etter 11.41, ti sekunder før det ble et skikkelig spurtoppgjør mellom Sverre Grøvold og Jo Reistad om de to neste plassene. Denne gangen var det Sverre som tok siste stikk, etter at Jo har tatt seieren i begge de to siste løpene. Martin Grønvold og Erlend Laukvik besatte de neste plassene, henholdsvis 10 og 15 sekunder fra pallen.
Esther Inselset var klart beste kvinne på 14.00, og nykommeren Emma Mary Anna Lewin kom inn på 15.44 som en klar toer. Med 16.11 knep Marit Aamdal tredjeplassen, to sekunder foran Ann Katrin Nysveen.
Baneløp med to distanser
Neste løp går på banen i Hamar Idrettspark på Børstad tirsdag 24. juni. Da har baneløpet i Hamarkarusellen for første gang både 5000 m og 10 000 m på programmet, og deltakerne får en gylden anledning til å få en objektiv test av formen på 12,5 eller 25 runder. Fjorårets baneløp var rekordstort med 77 startende, så det blir garantert mulig å finne seg en rygg på tartanen ved sankthanstider også i år.