I sofaen: Selma og Petter restituerer på hytta med hunden Solo. (Foto: privat)
I sofaen: Selma og Petter restituerer på hytta med hunden Solo. (Foto: privat)

Selma Løchen Engdahl og Petter Myhr støtter hverandre i satsingen på hver sin idrett

Samboerparet Selma Løchen Engdahl og Petter Myhr satser på hver sin idrett, men de har stor forståelse for den andres sportsgren. De er begge allsidige og har drevet med ulike og til dels samme aktiviteter.

Publisert Sist oppdatert

Intervjuet har stått på trykk i Kondis nr. 5-2024


Selma er mellomdistanseløper og Petter langrennsløper. Selma satset i utgangspunktet også på langrenn. Hun hadde god teknikk og var rask opp bakkene, men redd i utforkjøringene, og derfor ble det ingen særlig fremgang. Beste plassering ble ellevteplass i junior-NM, forteller hun.

Hun gikk over til bare å fokusere på friidrett, og hun konsentrerte seg først om lengdehopp og hekkeløp, men endte opp med løping.

– Det er viktig å prøve ut ulike idretter når man er ung – før man bestemmer seg for et satsingsområde. Det kan man også ha nytte av senere ved å trene alternativt, fremholder hun.

Petter har også skiftet idrettsgren, fra løping til langrenn i hans tilfelle.

Som junior hadde han gode resultater på mellomdistanse, og han konkurrerte bl.a. mot Jakob Ingebrigtsen. Dette skrev Kondis i 2013 om Världsungdomsspelens 1500 m gutter 13 år:

«Jakob Ingebrigtsen fra Sandnes brukte denne gang de første 1100 meterne som en transportetappe. Conrad Lind fra danske Sparta Atletik var meget aktiv på de første rundene, mens favoritten Jacob Ingebrigtsen holdt seg meget anonym godt gjemt i hovedfeltet.

Men da klokken ringte, hadde rogalendingen et ekstra gir som ingen andre i feltet greide å matche. Han fikk luke umiddelbart.

Bak ble det en kamp om sølvmedaljen, som det lenge så ut som om Nittedølen Martin Berntzen Engevik hadde kontroll på. Men på siste del av oppløpssiden var det Petter Myhr fra Orion som hadde størst fart og sikret seg sin andre sølvmedalje på to dager. Det ble dermed en meget sterk norsk trippel.»

Seieren i Hovedlandsrennet tre år senere motiverte imidlertid Petter til å skifte idrettsgren.

– Langrenn er en fin idrett der en kan trene variert, sier Petter i dag og virker fornøyd med valget. Både løping og sykling gir uttelling på kondisjon og utholdenhet, og dessuten er langrenn blitt en idrett som man kan drive med både sommer og vinter.

vu13-1500m-g13-7.jpg


Pallgutta: Fra venstre: Petter Myhr, Jakob Ingebrigtsen og Martin Berntzen Engevik som ble nummer to, én og tre i 13-årsklassen på 1500 m i Världsungdomsspelen i Göteborg i 2013. (Foto: Tom Roger Johansen)

Ulike treningsopplegg

– Vi trener variert, men ikke sammen, forklarer Petter.

– Det blir ikke effektivt med så ulike opplegg. Vi har også ulike perioder for formtopping og ulike tider for treningssamlinger, noe som kan føre til at vi ikke ser hverandre så ofte.

Denne sommeren har paret imidlertid tenkt å tilbringe mer tid sammen. Selma forteller at hun skal til Engadin St. Moritz på høydetrening i juli sammen med noen løpevenner, og at Petter også drar dit for å trene selv om det ikke er viktig for ham å formtoppe midt på sommeren.

Petter selv mener dette er verdt å prøve ut. Dessuten vil han gjerne komme i form til Toppidrettsveka som går i Trondheim, Aure og på Hitra i begynnelsen av august. Den byr på fire rulleskikonkurranser og gir en god mulighet til å teste seg mot skieliten.

Selma håper oppholdet kan gi gode resultater i NM 5 km gateløp som er en del av Norgesløpet, og NM 10 km som er lagt inn i Hytteplanmila.

Hun satser ellers på en bedre plassering på 1500 m under NM i friidrett i Sandnes enn den hun oppnådde i fjor, som var en fjerdeplass. Dette mesterskapet kommer imidlertid før høydeoppholdet uten at det virker som om det bekymrer henne nevneverdig.

Petter-Myhr-NM-50-km-2024-foto-Rolf Bakken.jpg

NM-medalje:Petter Myhr imponerte stort da han sist vinter gikk inn til bronse på femmila i NM på Lillehammer. (Foto: Rolf Bakken)

Jentegruppe

Selma forteller at hun har vært på U23 rekruttlandslaget frem til i år, men nå deltar hun i en satsingsgruppe for jenter; et prosjekt som Knut Jäger Hansen og Erlend Slokvik har tatt initiativ til.

– Jeg er helt ny i denne gruppen, og har lite erfaring så langt. Jeg har kun vært med på en samling i vinter der vi jentene trente sammen og fikk utvekslet erfaringer, så det var veldig fint! Vi er alle gode venner fra før, og de fleste av oss bor i Oslo og trener en del sammen til vanlig, selv om vi ikke har samme trener eller løper for samme klubb. På samlingen hadde vi dessuten også noen foredrag, blant annet med den flinke fysioterapeuten Kaja Sætre om skadeforebygging for løpere. Dette er et bra tiltak for å få flere jenter til å holde på lenger med løping, og jeg tror vi skal ha flere samlinger fremover.

Selma-Loechen-foto-Arne-Dag-Myking.jpg

I aksjon:Selma er blant Norges beste enten det handler om bane-, gate- eller terrengløp. (Foto: Arne Dag Myking)

Høydetelt og varmedrakt

Petter er på et privat lag, Team Bygdø, men ønsker å bli så god at han får plass på landslaget. Han har tatt noen spesielle grep i den forbindelse. Petter studerer idrettsfysiologi og tester gjerne ut teorier på seg selv.

I fjor sommer fikk Selma seg en overraskelse da hun kom hjem fra et mesterskap i friidrett. Petter hadde montert et høydetelt i sengen!

– Det var noe vi hadde snakket om, men ikke blitt helt enige om. Det fungerte ikke så bra heller; det bråkte sånn at jeg ikke fikk sove, ler hun.

Teltet ble derfor raskt pakket sammen og returnert til utlåner.

Petter trener også i varmedrakt for å øke hemoglobinmassen. Det mener han har fungert bra. Han har med nytt treningsregime økte oksygenopptaket fra 72 til 82 inn mot årets sesong.

Selma-Loechen Engdahl-NM-terreng-Bjerke-foto-Samuel-Hafsahl-DSC_0758.jpg

NM-gull:Under NM terrengløp kort løype gikk Selma Løchen Engdahl helt til topps. (Foto: Samuel Hafsahl)

Selma-Loechen-Engdahl-foto-privat.jpg


Selma Løchen Engdahl

Født: 20. desember 2001
Studerer: Medisin
Idrett: Mellomdistanseløping
Bosted: Oslo
Klubb: FIK Orion
Trenere: Even Brøndbo Dahl og Sigurd Ruud Skjeseth
Perser:
800 m: 2.06.78 (Bislett, Boysen Memorial)
1500 m: 4.13,80 (Bislettstevne #2 2024)
3000 m: 9.15,80 (Greveskogen, Per Halle invitational 2023)
1500 m innendørs: 4.22,07 (Hvam, Norgeslekene 2024)
3000 m innendørs: 9.15,72 (NM Steinkjer 2024)
5000 m: 16.12,53 (Trond Mohn Games 2024)
5 km gateløp: 16.20 (Drammen 2022)
NM-medaljer:
Gull i terrengløp kort løype (Oslo 2024)
Ett gull, tre sølv og én bronse i U23-NM på 3000 m, 1500 m og 800 m
Bronse på 1500 m i Nordisk-baltisk U-23 mesterskap
(Foto: privat)

Petter-Myhr-fjes-NM-50-km-2024-foto-Rolf-Bakken.jpg

Petter Myhr

Født: 5 mars 2000
Studerer: Idrettsfysiologi
Jobber: som trener på Holmenkollen Treningslab
Idrett: Langrenn
Bosted: Oslo
Klubb: Team Bygdø
Trener: Sondre Sundby
Beste løpsprestasjoner:
800 m: 1.56,14 (Lillestrøm Romerikslekene 2016)
5000 m: 15.06,37 (jr.-NM Byrkjelo 2015)
10 000 m: 31.23 (Sentrumsløpet 2016)
Nordisk U20-mesterskap: bronse 3000 m hinder Hvidovre 2018 og Kristiansand 2019
Meritter langrenn:
Seier i Hovedlandsrennet 7,5 km gutter 16 (Fauske 2016)
NM i langrenn (Lillehammer 2024): 6. plass på skiathlon, bronse på 50 km og 11. plass på 10 km
Reistadløpet: 4. plass på 50 km Ski Classics (Setermoen - Bardufoss 2024)
(Foto: Rolf Bakken)

Powered by Labrador CMS