Stener Speilberg tror på sterke felt i NM halvmaraton

Det er bare drøye to uker igjen til NM halvmaraton som i år går i Kodal i Vestfold, lørdag 26. august. Kirsten Melkevik Otterbu er en av utøverne som allerede har sagt at hun vil løpe. Susanne Wigene stiller ikke, og uvisst er det også med EM-farerne Sandstad, Rasmussen og Idland.

Publisert Sist oppdatert
Stener Speilberg i arrangementsstaben har vært i kontakt med de fleste av de beste norske langdistanseløperne, og ei uke før påmeldingsfristen har han følgende oppdatering:

- Vi håper på god deltakelse. Daabayaa Badhaso fra Skjalg har lovet å komme. Han ble nummer to på både 5000 og 10.000 meter bane i NM i sommer. Kirsten Otterbu Melkevik fra Fana kommer også, sier Speilberg til Sandefjords Blad.

At halvmaraton-NM kommer bare 14 dager etter EM, gjør deltakelsen for de andre EM-farerne mer usikker.

- Jeg har vært i kontakt med flere av utøverne og trenerne deres. De beste norske langdistanseløperne skal selvfølgelig løpe maraton i EM, og et slikt løp sitter en stund i kroppen. Dersom løperne føler seg restituert etter EM, vil de stille i NM hos oss. Den eneste jeg er sikker på er Kirsten Otterbu Melkevik. Hun kommer uansett, forteller Speilberg.

For andre gang arrangeres det også halvmaraton-NM for juniorer, og forhåpentligvis blir det kamp om medaljene også for løperne under 23 år. I fjor vant Rune Fenne og Tone Ilstad Hjalmarsen juniorklassen. Også veteranene har sitt halvmaratonmesterskap i Kodal, og synes en halvmaraton er for lagt, kan en løpe Kodalmila i stedet som går litt tidligere på dagen.

Arrangøren av neste års NM halvmaraton, Namsos Løpeklubb, har lovt å stille mannssterkt i årets NM.

- Vi må jo få til så mange løpere som mulig, og hvor annen plass er det mer naturlig å reklamere for neste års halvmaraton enn ved årets, sier Kjell Halvarsson i Namdal Løpeklubb til Namdalsavisa.

Ifølge heimesida til Namdal Løpeklubb har de allerede fått 119 påmeldte til neste års NM.

Heimeside NM halvmaraton

Reportasje fra NM halvmaraton i fjor
Powered by Labrador CMS