Søskenparet Ragnhild og Torger Haukåen representerer Sør-Vekkom Lauparlag i Fåvang, og ble suverene totalvinnere av Sørdalskarusellen 2026.

Tverrløpet avsluttet Sørdalskarusellen

Vebjørn Hovdejord, Skarphedin Friidrett ble overlegen vinner i Tverrløpet med tiden 11:19,7. Dette var hans sjuende seier på like mange starter i årets Sørdalskarusell.

Publisert

Totalt 291 deltok i det 3,9 km lange Tverrløpet på Lillehammer, der 156 løpere deltok i fellesstarten onsdag kveld og 135 hadde fullført løpet virtuelt tidligere i uka.  

Starten var ved Håkons Hall, og løypa fulgte turstien på oversiden av byen og gjennom bebyggelsen i Søre Ål med mål ved Engesvea hoppanlegg. Tverrløpet var det siste av ti løp i årets Sørdalskarusell, som arrangeres av Litrim i samarbeid med lokale bedriftsidrettslag. Alle deltakere som har fullført minst seks av løpene får sin velfortjente påskjønnelse under en egen premieutdeling 28. oktober i Håkons Hall. 163 løpere fullførte samtlige ti løp i karusellen, mens 317 løpere har fullført minst seks av løpene, som er kravet til premie for fullført karusell.

Resultat fellesstarten                               Resultat virtuelt

Startfeltet. Vebjørn Hovdejord, Skarphedin Friidrett tok umiddelbart teten i startfeltet. Vebjørn ble en overlegen vinner og løp i mål på 11:19,7. Dette var hans sjuende seier på like mange starter i årets Sørdalskarusell. Bak følger Tobias Horelt fra Tyskland (1648), som ble femte raskeste løper i mål. Deretter Kristoffer Skjerping Kåbål Racing Team (44) som ble nest raskeste herreløper, 1:18 bak Hovdejord.
Skijenta Julie Jeistad fra Lismarka er i god form. Her er hun underveis til ny totalseier i Sørdalskarusellen, den 4. i år og fullførte karusellen med sammenlagtseier i sin klasse.
Spurtoppgjør. Det ble et herlig spurtoppgjør mellom Oddvin Halvorsen Offigstad (1654) og Torger Haukåen (3) om tredje- og fjerdeplassen i Tverrløpet - en duell som Haukåen vant med en margin på 8 tideler av et sekund.
Kristin Haug fra Lillehammer IF ble tredje raskeste kvinne, 54 sekunder bak Julie Jeistad. Kristin vant imidlertid klasse 12 – 15 år med god margin.
Arnt Nyborg fra Lillehammer Vegvesen ble igjen vinner av klasse M 60 – 69 år, her et par hundre meter før mål i følge med Tore Dugstad (1696) i klasse 40 – 49 år.
I Sørdalskarusellen er det plass for alle, med ulike mål og ambisjoner. Her ser vi en gruppe løpere bak i startfeltet ledet av Eloise Sommerseth (1679), Silje Aaen Anderson (1627), Rune Hagen (118), Hanne Monica Storhagen (22), Storm Pedersen (1617) og Jonas Karlsen (1689).
Nok et spurtoppgjør. Siste kneika opp mot målet i Engesvea hoppanlegg. Eivor Løkken (102) i klasse K 50 – 59 år spurtslo Silje Aaen Anderson i klasse K 40 – 59 år med vel ett sekund.
En herlig gjeng samlet etter målgang, disse og flere til har fullført 10 av 10 løp, som markerte avslutningen på Sørdalskarusellen 2026. Det var en tydelig fornøyd gjeng som var fornøyd både med arrangement og egen innsats.
Powered by Labrador CMS