116 BILDER FRA FEMUNDLØPET PÅ IMAGESHOP (Foto: Bjørn Røstbakken/Rolf Bakken)
4 VIDEOSNUTTER OG 104 BILDER (Foto: Anders B. Øksenholt)
Med totalseire både i UltraBirken og Nordmarka Skogsmaraton de to foregående helgene fortsatte John Henry Strupstad med en komfortabel seier med 1.17.38 på halvmaraton i Femundløpet. Med det var han 3.43 foran superveteranen Geir Strandbakke fra Lillehammer Skiklub som fulgte Ren-Eng-eleganten fram til grusvegen etter ca. 4 km.
Geir Strandbakke har ikke løpt Femundløpet siden han deltok som junior i den legendariske utgaven fra Engedalsætra. Comeback med 2. plass og 1.21.21 på 21 km lar seg høre over 30 år etter!
Einar Tommelstad fra Nydalens Skiklubb vra 3. mann i mål på halvmaraton.
Karin Magnusson, også fra arrangørklubben, forsvarte fjorårsseieren på den lengste distansen med 1.33.18, et minutt bedre tid enn for et år siden og nær fem minutter foran Alvdal-skiskytteren Kristin Sandeggen.
Karin Magnusson på veg til seier på kjente stier for andre året på rad.
På 10 km vant som ventet Ida Meli Narbuvoll som hun ville på hjemmebane med 37.41, drøye minuttet bak sin egen ett år gamle løyperekord. På mennens 10 km ble det et oppgjør mellom de siste to års milvinnere ved Femundsenden, Hågen Urseth og Espen G. Rusten. Hågen Urseth avsluttet sterkt på grusveien ned mot mål og sørget for at Ren-Eng tok dagens første av i alt fire totalseire. Sist de sortkledde tok storeslem i sine egne løyper var forøvrig for fem år da Ida Meli Narbuvoll og John Henry Strupstad i tillegg til Åsmund Morgestad og Monika Kørra også gjorde rent bord.
Hågen Urseth (517) og Ida Meli Narbuvoll (516) på de første metrene av sine vinnerløp. (Foto: Bjørn Røstbakken)
Hågen Urseth mot mål som førstemann på 10 km etter 33.46, ganske nøyaktig samme tid som sist han vant løpet i 2014. (Foto: Bjørn Røstbakken)
Ida Meli Narbuvoll har slitt med sykdom etter hjemkomsten etter en meget sterk terreng- og banesesong i USA, og var et stykke bak fjorårets rekordløp. (Foto: Bjørn Røstbakken)
Deltakelsen var, det fine været til tross, noe lavere enn på vanlig Femundløp-nivå de siste årene med 129 fullførende på de tre distansene fordelt på 15 (28) på 21 km, 63 (84) på 10 km og 51 (47) på 5 km mosjon. (Fjorårets tall i parentes) I tillegg ble det arrangert Småtroll-løp for de aller minste med noen titalls deltakere.
..og Magne Martinsen (66) fra IL Trysilgutten som også har en ubrutt rekke av Femundløp siden starten på slutten av 60-tallet.
Reidar Åsgård (989) er 3. mann på adelskalenden i Femundløpet - fire deltakelser bak duoen Tvedt/Martinsen.
Nils Hagen ligger et år bak Åsgård i Femundløypa som 4. mann på lista over trofaste travere i Femundsmarka.
Leif Norstad har deltatt i Femundløpet siden 1974 og står med 34 år i statistikken. Alle de tre veteranene nøyde seg med 5 km i mosjonsklassen i år.
Her er hele adelskalenderen før årets løp!
Samleside for Femundløpet
Forhåndsomtale: Femundløpet tradisjonen tro lørdag 25. juni
FIK Ren-Eng hjemmesider
KLASSEVISE RESULTATER
Resultater Femundløpet 25.06.2016: |
||||||
21 km kvinner | ||||||
Pl | St.nr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid | Diff |
1 | 323 | Magnusson Karin |
Ren-Eng
|
K30-39
|
1:33:18 | 00:00 |
2 | 318 | Sandeggen Kristin |
Alvdal IL
|
K20-29
|
1:38:07 | 04:49 |
3 | 308 | Hargin Janette |
Enern Oppdal
|
K30-39
|
1:46:54 | 13:36 |
4 | 306 | Halle Kristin |
Skaubygda IL
|
K40-49
|
2:35:33 | 62:15 |
21 km menn | ||||||
1 | 317 | Strupstad John Henry |
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
M30-39
|
1:17:38 | 00:00 |
2 | 321 | Strandbakke Geir |
Lillehammer Skiklub
|
M50-59
|
1:21:21 | 03:43 |
3 | 309 | Tommelstad Einar |
Nydalens Skiklub
|
M30-39
|
1:27:03 | 09:25 |
4 | 312 | Nordby Johan |
EY
|
M30-39
|
1:29:04 | 11:26 |
5 | 320 | Myers Michael |
Lillehammer Skiklub
|
M50-59
|
1:34:05 | 16:27 |
6 | 310 | Gjerdalen Jan Erik |
Tynset IF
|
M50-59
|
1:35:21 | 17:43 |
7 | 311 | Nyberg Kristoffer |
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
M17-19
|
1:36:52 | 19:14 |
8 | 316 | Røstbakken Åsmund |
ELVERUM
|
M20-29
|
1:40:00 | 22:22 |
9 | 314 | Simensen Simen |
TYNSET
|
M40-49
|
1:55:23 | 37:45 |
10 | 315 | Bohrmann Ronny |
Team Innit
|
M40-49
|
1:57:23 | 39:45 |
11 | 319 | Sagmoen Bjørn Steffen |
FIK Orion
|
M40-49
|
2:14:19 | 56:41 |
10 km kvinner | ||||||
1 | 516 | Narbuvoll Ida Meli |
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
K20-29
|
37:41 | 00:00 |
2 | 541 | Kvisle Kjerstin Joten |
OSLO
|
K20-29
|
43:13 | 05:32 |
3 | 520 | Nordal Lise B |
Hamar IL - Friidrett
|
K40-49
|
43:34: | 05:53 |
4 | 552 | Bransfjell Sara Kristine |
Saanti Sijte
|
K30-39
|
44:40 | 06:59 |
5 | 528 | Mong Hanne |
Sportsklubben Vidar
|
K30-39
|
44:54 | 07:13 |
6 | 530 | Lysgård Gunn Sonja |
IL Nansen
|
K30-39
|
47:13 | 09:32 |
7 | 555 | Holøyen Kirsti |
TYNSET
|
K20-29
|
48:50 | 11:09 |
8 | 699 | Kildahl Jorun S. |
Røros IL / Romerike Runners
|
K50-59
|
51:37 | 13:56 |
9 | 514 | Strømshoved May-Lise M |
TYNSET
|
K30-39
|
52:42 | 15:01 |
10 | 542 | Often Mali |
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
K12-16
|
53:37 | 15:56 |
11 | 519 | Westgård Risan Goro |
Fåset IL
|
K40-49
|
57:30 | 19:49 |
12 | 526 | Lauritsen Reidun |
Hennes & Maurits
|
K50-59
|
58:46 | 21:05 |
13 | 561 | Joten Margrete |
Xl-Bygg Koppang
|
K40-49
|
59:05 | 21:24 |
14 | 562 | Gimse Siv Anita |
Posten Norge
|
K40-49
|
59:06 | 21:25 |
15 | 521 | Trønnes Marianne |
Nav I Hedmark B.I.L
|
K40-49
|
59:52 | 22:11 |
16 | 504 | Kristensen Line |
NYBERGSUND
|
K30-39
|
1:03:45 | 26:04 |
17 | 506 | Bergaust Margrethe |
Veldre Friidrett
|
K60-69
|
1:06:12 | 28:31 |
18 | 505 | Bue Hege S. |
NYBERGSUND
|
K30-39
|
1:09:14 | 31:33 |
19 | 501 | Halvorsen Hege |
Team Fønix
|
K40-49
|
1:09:48 | 32:07 |
20 | 533 | Foss Hilde |
ENGERDAL
|
K50-59
|
1:23:56 | 46:15 |
10 km menn | ||||||
1 | 517 | Urseth Hågen |
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
M20-29
|
33:46 | 00:00 |
2 | 525 | G. Rusten Espen |
RENA
|
M20-29
|
34:28 | 00:42 |
3 | 548 | Ølstad Vegard |
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
M20-29
|
35:03 | 01:17 |
4 | 695 | Nygaard Jon Per |
LOMMEDALEN
|
M40-49
|
35:25 | 01:39 |
5 | 534 | Often Trygve Bondhus |
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
M17-19
|
36:04 | 02:18 |
6 | 540 | Morgestad Åsmund Hansson |
Ren-Eng
|
M30-39
|
36:12 | 02:26 |
7 | 523 | Grønvold Martin |
Ren-Eng
|
M17-19
|
36:50 | 03:04 |
8 | 697 | Lohne Tronsmoen Geir Ove |
Alvdal IL
|
M30-39
|
37:49 | 04:03 |
9 | 558 | Noordink Rick |
Ren-Eng
|
M30-39
|
39:20 | 05:34 |
10 | 539 | Joten Pål Åge |
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
M20-29
|
39:27 | 05:41 |
11 | 500 | Sagbakken Odd Gundersen |
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
M17-19
|
39:28 | 05:42 |
12 | 549 | Solbakken Hågen |
SØRSKOGBYGDA
|
M17-19
|
39:50 | 06:04 |
13 | 556 | Sundet Erling |
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
M12-16
|
40:15 | 06:29 |
14 | 524 | Grønvold Sverre |
Ren-Eng
|
M17-19
|
40:30 | 06:44 |
15 | 551 | Andersen Thomas Ole |
Saanti Sijte
|
M30-39
|
41:04 | 07:18 |
16 | 550 | Leren Sigurd |
Tolga IL
|
M17-19
|
41:15 | 07:29 |
17 | 515 | Meli Dag |
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
M50-59
|
41:20 | 07:34 |
18 | 511 | Johansen Jonas |
Fet Skiklubb
|
M12-16
|
41:40 | 07:54 |
18 | 694 | Moholdt Ragnar |
ENGERDAL
|
M40-49
|
41:40 | 07:54 |
20 | 532 | Brun Bård |
Eidsvold Verks Skiklub
|
M12-16
|
42:49 | 09:03 |
21 | 529 | Langsjøvold Jul |
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
M50-59
|
43:41 | 09:55 |
22 | 559 | Bakken Rolf |
FIK Orion
|
M50-59
|
44:34 | 10:48 |
23 | 507 | Bergaust Ole Peter |
Veldre Friidrett
|
M70-
|
44:48 | 11:02 |
24 | 535 | Røe-Sankey Jason |
TYLLDALEN
|
M40-49
|
45:31 | 11:45 |
25 | 557 | Sundet Kasper |
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
M12-16
|
45:35 | 11:49 |
26 | 543 | Elgshøen Ståle |
Nordre Trysil IL
|
M50-59
|
45:51 | 12:05 |
27 | 522 | Grønvold Bjørn |
Ren-Eng
|
M50-59
|
46:47 | 13:01 |
28 | 560 | Lillestu Jan |
Ren-Eng
|
M40-49
|
46:59 | 13:13 |
29 | 547 | Silihagen Terje |
Bergheim Il
|
M60-69
|
48:30 | 14:44 |
30 | 544 | Often Hallstein Bondhus |
Tynset IF
|
M12-16
|
48:49 | 15:03 |
31 | 531 | Gulløien Ole Andre |
Alvdal IL
|
M30-39
|
50:08 | 16:22 |
32 | 502 | Theodorsen Egil |
BRUMUNDDAL
|
M50-59
|
51:02 | 17:16 |
33 | 546 | Tvedt Bjørn |
Veldre Friidrett
|
M70-
|
52:31 | 18:45 |
34 | 508 | Grøtbekklien Jan Helge |
SØRE OSEN
|
M60-69
|
54:20 | 20:34 |
35 | 554 | Stengrundet Ove |
Nordre Trysil IL
|
M60-69
|
58:14: | 24:28 |
36 | 527 | Lauritsen Jan |
Eidsiva Energi
|
M50-59
|
58:44 | 24:58 |
37 | 513 | Martinsen Magne |
Trysilgutten IL
|
M60-69
|
59:04 | 25:18 |
38 | 518 | Knauserud Ove |
Norsk Scania
|
M60-69
|
59:43 | 25:57 |
39 | 545 | Bekkevold Ottar |
Nordre Trysil IL
|
M60-69
|
59:59 | 26:13 |
40 | 696 | Skirbekk Sagmoen Vebjørn |
FIK Orion
|
M12-16
|
1:02:02 | 28:16 |
41 | 553 | Omang Rune |
Norsk Virkesmåling
|
M40-49
|
1:02:21 | 28:35 |
42 | 698 | Sandbakk Torfinn |
|
M50-59
|
1:02:30 | 28:44 |
43 | 512 | Aamo Leif Magne |
Os IL
|
M60-69
|
1:04:16 | 30:03 |