Det ble en flott dag med Furusjøen Rundt-rennet som bydde på sol, -4/5ºC, tilnærmet vindstille og strålende forhold på Kvamsfjellet oppunder Rondane. Det kom litt nysnø natta før rennet, så tråkkemaskinen gikk ut etter at snøen hadde gitt seg på morgenen. Sol fra en skyfri himmel bidro til prospektkort-stemning med Rondane som kulisse.
Nytt av året var at Furusjøen Rundt-rennet inngikk i Visma Ski Classics Challengers-serien som betyr muligheter for seeding til langløpene i Visma Ski Classics og dermed økt fokus fra internasjonale langløpere.
Det ble aldri noen kamp om totalseieren i årets "skieventyr i Rondane" siden Øyvind Moen Fjeld, Kjelsås IL/Lager 157 tidlig distanserte den nærmeste utfordreren Vinjar Skogsholm, Team Parkettpartner Sjusjøen og sikret seieren med nesten fire minutters margin. Halvannet minutt bak Skogsholm var det imidlertid meget jevnt mellom fire mann der til slutt Markus Jönsson, Tranemo IF Skidor og Kjetil Tyrom, Follebu Skiklubb/Team Parkettpartner Sjusjøen delte 3. plassen, mens Hans Petter Rolke, NTNUI Langrenn og Ole Eirik Fuglehaug Ekrem, Lillehammer Skiklub/Team Synnfjell fulgte sekunder bak.
De fire beste i mennene på pallen etter lørdagens renn. (Arrangørfoto)
Mye klarere var dagens vinner av kvinneklassen Kari Øyre Slind, Oppdal IL som hadde bortimot kvarteres å gå på til Oda Nerdrum, Ringkollen Skiklubb/Team Xpnd på 2. plass og over 20 minutter til treeren Nina Erga Skjeseth, Team Driv Trening-Milslukern.
De tre beste kvinnene på 45 km på podiet. (Arrangørfoto)
Elin Eide Brøste, Veidekke BIL og Andreas Sletten, Tormod Skilag ble årets vinnere på på 20 km.
Årets første del av trippelen i Furusjøen Rundt hadde 756 påmeldte, 705 startende og 694 som fullførte, inkludert 80 trimmere på 20 km og 12 km uten tidtaking. Furusjøen Rundt-rittet avvikles i år 11. juli, og løpet avslutter trippelen 5. september.
Se video fra Furusjøen Rundt-rennet 2020 (med intervju av vinnerne)
Furusjøen Rundt's nettsider
Furusjøen Rundt's facebookside
De beste i Furusjøen Rundt-rennet 15.02.2020: |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
10 beste kvinner 45 km (74 fullførende):
|
||||||
Pl
|
Fornavn
|
Etternavn
|
Klubb
|
Klasse
|
Tid
|
Etter
|
1
|
Kari Oeyre
|
SLIND
|
Oppdal IL
|
K Elite
|
02:17:23
|
00:00
|
2
|
Oda
|
Nerdrum
|
Ringkollen Skiklubb
|
K Elite
|
02:31:57
|
14:34
|
3
|
Nina Erga
|
Skjeseth
|
Team Driv Trening
|
K30-34
|
02:38:33
|
21:10
|
4
|
Kristine
|
Fjeld
|
MjøsSki
|
K Elite
|
02:41:16
|
23:53
|
5
|
Marianne
|
Byfuglien
|
MjøsSki
|
K Elite
|
02:41:23
|
24:00:00
|
6
|
Ragnhild
|
Haukåen
|
Ringebu/Fåvang Skiklubb
|
K20-24
|
02:46:49
|
29:26:00
|
7
|
Silje
|
Vesterbekkmo
|
Team Driv Trening
|
K35-39
|
02:47:12
|
29:49:00
|
8
|
Mari Jevne
|
Arnesen
|
Hamar Skiklubb
|
K30-34
|
02:51:56
|
34:33:00
|
9
|
Maren
|
Engeskaug Nielsen
|
Team Driv Trening
|
K25-29
|
02:52:05
|
34:42:00
|
10
|
Gunn Jane
|
Ulekleiv
|
Dombås IL
|
K55-59
|
02:55:36
|
38:13:00
|
11
|
Marte Helene
|
HALVORSEN
|
Bjørndal IF
|
K25-29
|
02:56:24
|
39:01:00
|
12
|
Elise
|
Bryn
|
Team Driv Trening
|
K25-29
|
02:56:38
|
39:15:00
|
13
|
Merethe Braathen
|
Sinnes
|
Skogli Helse- og Rehab.
|
K35-39
|
02:57:58
|
40:35:00
|
14
|
Kristin
|
Skei
|
JIL Trondheim
|
K35-39
|
02:58:20
|
40:57:00
|
15
|
Karoline
|
Mittet Brøste
|
Train Hard, Eat Harder IL
|
K25-29
|
02:58:54
|
41:31:00
|
16
|
Kristin Roseth
|
Aass
|
TRONDHEIM
|
K25-29
|
03:00:23
|
43:00:00
|
17
|
Elin
|
Bergan
|
JEVNAKER
|
K40-44
|
03:02:01
|
44:38:00
|
18
|
Randi
|
Nerdrum
|
Team Tronrud
|
K50-54
|
03:03:27
|
46:04:00
|
19
|
Kristine Kruger
|
Hagen
|
LILLEHAMMER
|
K30-34
|
03:03:56
|
46:33:00
|
20
|
Aurora Smith
|
Elgesem
|
Team Driv Trening
|
K25-29
|
03:07:00
|
49:37:00
|
|
|
|
|
|
|
|
50 beste menn 45 km (404 fullførende):
|
||||||
1
|
Øyvind Moen
|
Fjeld
|
Kjelsås Il
|
M Elite
|
01:58:32
|
00:00
|
2
|
Vinjar
|
Skogsholm
|
Team Parkettpartner
|
M Elite
|
02:02:18
|
03:46
|
3
|
Markus
|
Jönsson
|
Tranemo IF Skidor
|
M Elite
|
02:03:57
|
05:25
|
3
|
Kjetil
|
Tyrom
|
Follebu Skiklubb
|
M Elite
|
02:03:57
|
05:25
|
5
|
Hans Petter
|
Rolke
|
NTNUI
|
M Elite
|
02:04:00
|
05:28
|
6
|
Ole E. Fuglehaug
|
EKREM
|
Lillehammer Skiklub
|
M Elite
|
02:04:01
|
05:29
|
7
|
Halvor Korbøl
|
Thoner
|
Slåstad IL
|
M Elite
|
02:06:37
|
08:05
|
8
|
Aleksander de Lange
|
CLAUSSEN
|
NTNUI
|
M Elite
|
02:07:22
|
08:50
|
9
|
Magnus
|
Bleken
|
Rudsbygd IL
|
M Elite
|
02:07:42
|
09:10
|
10
|
Mats Johan
|
Hårstad
|
Snøhetta IL
|
M30-34
|
02:07:54
|
09:22
|
11
|
Carl Andreas
|
Julsvoll
|
Visma
|
M Elite
|
02:08:37
|
10:05
|
12
|
Jonas
|
Barlund
|
Team Parkettpartner
|
M Elite
|
02:08:38
|
10:06
|
13
|
Erling
|
Stølen
|
Vind IL
|
M Elite
|
02:09:01
|
10:29
|
14
|
Audun
|
Bakk
|
Melhus IL
|
M50-54
|
02:10:00
|
11:28
|
15
|
Øystein Tallhaug
|
Engelstad
|
MjøsSki
|
M Elite
|
02:10:10
|
11:38
|
16
|
Jan Olav
|
BEITMYREN
|
Gjøvik Skiklubb
|
M55-59
|
02:10:17
|
11:45
|
17
|
Tobias
|
Holter
|
Team Cereal Killers
|
M25-29
|
02:10:27
|
11:55
|
18
|
Ståle
|
Fenstad
|
Rustad IL
|
M Elite
|
02:11:00
|
12:28
|
19
|
Aleksander
|
Skarpeid
|
NTNUI
|
M Elite
|
02:11:19
|
12:47
|
20
|
Mads
|
Buhaug
|
Øyer-Tretten IF
|
M Elite
|
02:12:23
|
13:51
|
21
|
Jørn
|
Hemma
|
Brøttum IL
|
M50-54
|
02:12:32
|
14:00
|
22
|
Henrik
|
Haugland Syverinsen
|
NTNUI
|
M Elite
|
02:13:10
|
14:38
|
23
|
Nils
|
Berg
|
Rustad IL
|
M Elite
|
02:13:52
|
15:20
|
24
|
Nicklas
|
Fastegård
|
OPPDAL
|
M35-39
|
02:13:56
|
15:24
|
25
|
Marcos
|
PUIGDEFABREGAS
|
LILLEHAMMER
|
M Elite
|
02:14:02
|
15:30
|
26
|
Jonas
|
Engebakken
|
NTNUI
|
M Elite
|
02:15:24
|
16:52
|
27
|
Stian Tveit
|
Igland
|
Lyn Ski
|
M Elite
|
02:15:26
|
16:54
|
28
|
Øyvind Waage
|
Hanssen-Bauer
|
Vestbyen IL
|
M Elite
|
02:15:26
|
16:54
|
29
|
Eivind
|
Godli
|
Svea Skilag
|
M Elite
|
02:15:28
|
16:56
|
30
|
Lars
|
ENGSETH
|
Lillehammer Skiklub
|
M Elite
|
02:16:06
|
17:34
|
31
|
Torger
|
Haukåen
|
Ringebu/Fåvang Skiklubb
|
M Elite
|
02:16:34
|
18:02
|
32
|
Eirik
|
ASP
|
Bygdø IL
|
M45-49
|
02:16:56
|
18:24
|
33
|
William
|
Brekke
|
Team Pirato
|
M Elite
|
02:16:58
|
18:26
|
34
|
Viktor
|
Fritzson
|
ULRICEHAMN
|
M Elite
|
02:17:10
|
18:38
|
35
|
Geir
|
STRANDBAKKE
|
Lillehammer Skiklub
|
M55-59
|
02:17:29
|
18:57
|
36
|
Henrik Skjervold
|
Pedersen
|
Ranheim Skiklubb
|
M Elite
|
02:17:34
|
19:02
|
37
|
Per Ivar
|
Wold
|
Støren Sportsklubb
|
M55-59
|
02:17:41
|
19:09
|
38
|
Sven-Erik
|
Kaiser
|
NTNUI
|
M Elite
|
02:19:18
|
20:46
|
39
|
Dan Børge
|
Saure
|
Bjørke IL
|
M35-39
|
02:19:56
|
21:24
|
40
|
Øyvind
|
Wennersberg
|
Mysen IF
|
M65-69
|
02:21:09
|
22:37
|
41
|
Nicolai
|
Brekke
|
Team Cereal Killiers
|
M25-29
|
02:21:18
|
22:46
|
42
|
Cato
|
Ryste
|
Volda T og IL
|
M45-49
|
02:22:16
|
23:44
|
43
|
Stian
|
Granli
|
Øyer-Tretten IF
|
M35-39
|
02:22:33
|
24:01:00
|
44
|
Fredrik
|
Mohall
|
Byåsen IL
|
M40-44
|
02:22:42
|
24:10:00
|
45
|
Eirik
|
BYE
|
Oppegård IL
|
M Elite
|
02:22:44
|
24:12:00
|
46
|
Jan Otto
|
Hoel
|
Snøhetta IL
|
M55-59
|
02:22:45
|
24:13:00
|
47
|
Espen
|
Langnes
|
Team Driv Trening
|
M30-34
|
02:22:55
|
24:23:00
|
48
|
Kristian
|
Johansen
|
Kilkameratene IF
|
M Elite
|
02:22:56
|
24:24:00
|
49
|
Simen
|
Bakken
|
Sel IL
|
M40-44
|
02:23:30
|
24:58:00
|
50
|
Knut
|
Berntsen
|
Vestringen IL
|
M45-49
|
02:23:38
|
25:06:00
|
|
|
|
|
|
|
|
10 beste kvinner 20 km (65 fullførende):
|
||||||
1
|
Elin Eide
|
Brøste
|
Veidekke BIL
|
K25-29
|
01:15:18
|
00:00
|
2
|
Eira Engen
|
Scheinert
|
Lyn Ski
|
K15
|
01:19:28
|
04:10
|
3
|
Hannah
|
Glomsås
|
Oppstad IL
|
K15
|
01:19:45
|
04:27
|
4
|
Anne Guri
|
Jevne
|
Hamar Skiklubb
|
K55-59
|
01:20:21
|
05:03
|
5
|
Madeleine
|
Sletten
|
Sel IL
|
K16-17
|
01:22:51
|
07:33
|
6
|
Ingeborg Bøe
|
Grande
|
Kjelsås IL
|
K18-19
|
01:24:50
|
09:32
|
7
|
Anne
|
Sletten
|
Kvam IL
|
K40-44
|
01:24:59
|
09:41
|
8
|
Hanna
|
Pettersen
|
Lyn Ski
|
K25-29
|
01:25:55
|
10:37
|
9
|
Kristin Bøe
|
Grande
|
Kjelsås IL
|
K16-17
|
01:28:35
|
13:17
|
10
|
Unni
|
Strand
|
Sel IL Ski
|
K50-54
|
01:29:19
|
14:01
|
|
|
|
|
|
|
|
10 beste menn 20 km (72 fullførende):
|
||||||
1
|
Andreas
|
Sletten
|
Tormod Skilag
|
M16-17
|
01:00:09
|
00:00
|
2
|
Markus Bryan
|
Grøthe
|
Tormod Skilag
|
M15
|
01:06:09
|
06:00
|
3
|
Hans Andreas
|
Moen
|
Sel IL
|
M35-39
|
01:10:56
|
10:47
|
4
|
Stephan
|
Irgens
|
Fossum IF
|
M15
|
01:12:52
|
12:43
|
5
|
Torbjørn
|
Randen
|
Sel IL
|
M50-54
|
01:13:53
|
13:44
|
6
|
Richard H.
|
Melkersen
|
Gausdal Landhandleri
|
M25-29
|
01:14:28
|
14:19
|
7
|
Ivar
|
Hjelmseth
|
Lillehammer Skiklub
|
M65-69
|
01:15:04
|
14:55
|
8
|
Jon Andreas
|
Krogsveen
|
Ringebu/Fåvang Skiklubb
|
M70-74
|
01:15:05
|
14:56
|
9
|
Ken Roger
|
Wahlquist
|
Tormod Skilag
|
M35-39
|
01:16:49
|
16:40
|
10
|
Johan Eide
|
Nordlien
|
Holmen IF
|
M16-17
|
01:18:51
|
18:42
|