Håvard Moseby har hatt en sterk sesong så langt, og i dette intervjuet forteller 22-åringen hvilken kvalitetsøkt han bruker som den siste før konkurransene. (Foto: Martin Riseth)
Håvard Moseby har hatt en sterk sesong så langt, og i dette intervjuet forteller 22-åringen hvilken kvalitetsøkt han bruker som den siste før konkurransene. (Foto: Martin Riseth)

Håvard Mosebys formtoppingsøkt: 3 x 5 min + 3 x 1 min

Alle utøvere har en økt de gjennomfører av en spesifikk grunn – på jevnlig basis i eller utenfor sesong, eller i forkant av en konkurranse. I spalten «Min økt» presenterer løperen hvorfor, hvordan, når og hvor man skal gjennomføre denne økta. Turen er kommet til den fremadstormende skiløperen Håvard Moseby.

Publisert Sist oppdatert

Artikkelen har stått på trykk i Kondis nr. 12022


Hvorfor?

Dette er en rendyrket formtoppingsøkt med tilvenning til konkurransefart der du også får innslag av hastigheten du ønsker i avslutningsfasen. Håvard utdyper hensikten.

– Du får en ganske hard økt, uten å gå i kjelleren. Da får du en forsmak på det som venter i konkurransen. Det gir både fysisk og mental forberedelse til rennet.

Resonnementet bak angitt dragtid har også sin fornuftige forklaring.

– På korte drag kan man bli lurt av at det kjennes lett, og man gir seg før farten gir ærlige svar. Med drag på fem minutter er det lettere å treffe antatt konkurransefart enn tilfellet er ved drag på for eksempel tre minutter. Da blir man også bedre forberedt til å treffe på åpningsfarten, som er veldig viktig.

Så lenge det har passet rent praktisk, og med hensyn til å holde formen vedlike gjennom hele vinteren, har Håvard brukt denne økta inn mot samtlige rennhelger. Om det av ulike årsaker ikke lar seg gjøre og gjennomføre økten tre dager før, anbefaler Håvard å modere økten noe.

– Om den gjennomføres to dager før konkurranse, dropper jeg gjerne 1-minuttene og gjennomfører kun 3 x 5 minutter i konkurransefart.

Hvordan?

Hoveddelen av økta består av 3 x 5 minutter i antatt konkurransefart. For å jobbe med avslutningsegenskapene, og få litt spenning i muskulaturen, legger Håvard deretter inn 3 x 1 minutt i overfart – altså en del raskere. Håvard går gjerne to minutter rolig i pausene. Passer det seg slik, går han rolig til neste sektor i løypa før han drar i gang et nytt drag.

Antall minutter med opp- og nedvarming burde tilpasses utøverens treningsbakgrunn og ambisjoner. Selv bruker Håvard gjerne 20-30 minutter for å bli skikkelig varm før intervallene. Nedkjøringen vier han maksimalt 15 minutter.

– Det gir en ganske kort og effektiv økt.

Når?

Håvard anbefaler å gjennomføre økta tre dager i forkant av konkurranse. Er rennet på lørdag, gjennomføres altså økta på onsdag.

– Da er du godt forberedt til å treffe på åpningsfarten. Videre har du fått spenning i muskulaturen og overskudd over de siste tre dagene.

Hvor?

Økten burde gjennomføres under så like forhold som i konkurransen som mulig – aller helst i konkurransetraseen. Dermed blir den så spesifikk som mulig. Det gjelder også valg av stilart: Klassisk eller friteknikk.

– Da får du en «race prep» som både gir fysisk formtopping og mental forberedelse til det som venter i rennet.

God trening og lykke til i konkurransen!

havard-moseby-foto-Norges-Skiforbund.jpg

Håvard Moseby

Alder: 22 år
Yrke: Langrennsløper.
Utvalgte meritter:

  • U23-VM: Gull på 4 x 5 km stafett og bronse på 30 km fristil
  • Junior-VM: Gull på 4 x 5 km stafett og sølv på 30 km klassisk
  • Debuterte i verdenscupen med 8. plass på Lillehammer i desember 2021. 3. plass under sesongåpningen på Beitostølen.
    (Foto: Norges Skiforbund)
Kondis trenger din støtte
Takk for at du er medlem og slik bidrar til at Kondis kan fortsette å spre treningsglede, skrive reportasjer, lage terminlister, kontrollmåle løyper, føre statistikker osv. På grunn av koronakrisen har store deler av annonseinntektene falt bort, og vil du gi oss et ekstrabidrag, vil vi være takknemlige for det.

Gi en gave:
Vårt kontonummer er: 1503.35.18541
Vipps: 125957
Powered by Labrador CMS