
Suksess for virtuell karusell også vinterstid i Elverum
Årets utgave av Tour de ski Elverum ble innledet med det første av fire virtuelle renn forrige uke, og oppslutningen nådde nye høyder etter fjorårets rekordutgave. I motsetning til i turrenn var over en tredel av deltakerne kvinner. Kondis har tatt en prat med tre av de ivrige skijentene for å høre hva som motiverer til deltakelse.
Årets fire etappen er lagt til godt preparterte løyper og er mellom 3 og 8 km, to i klassisk og to i friteknikk. Intensjonen til initiativtakerne er først og fremst å motivere skiglade mosjonister på alle nivåer og ikke bare de konkurranse-motiverte. Deltakerne må registere deltakelsen ved hjelp av Strava og det kåres en sammenlagtvinner etter samme poengstysem som i World Cup i langrenn.

Første etappe gikk i fristil i en 6 km lang løype i det poulære friluftsområdet i Svartholtet og fikk tidenes deltakelse. Med stablie kuldegrader hele uka ble det gode og rettferdige forhold uavhengig av når deltakerne valgte å ta runden(e) sin(e). Med 88 skimosjonister på lista da uka var omme, ble rekorden på 74 fra i fjor klart slått. Som i fjorårets nesten sensasjonelle oppblomstring av konkurransegleden på ski, var det en stor andel kvinner som lot seg motivere til ekstra sprek innsats.
Det var vært svært god deltakelse i de tre annerkjente turrennene i næronrådet denne vinteren, men kvinnene i Budorrennet, Trysil-Knut rennet og Stenfjellrunden utgjorde bare mellom 10 og 15% av den totale deltakertallet. Det er imidlertid en ganske så lik kjønnsfordeling i kortugavene av alle tre rennene.
I første etappe av Tour de Ski Elverum var 30 av 88 skimosjonister dvs. 35% kvinner. Maiken Caspersen Falla kan vel strengt tatt ikke betegnes som skimisjonist ennå siden hun nylig var med på Strandbygdas lag som gikk inn til bronse i NM-stafetten på Gåsbu. Med bare fire av de mannlige tour-deltakerne foran seg seg på totallista, toppet "sprint-pensjonisten" naturlig nok lista med god avstand til regjerende Tour-vinner Vilde Kvale med Ingrid Evensen på 3. plass.
I herreklassen ble ledertiden stadig presset nedover utover uka helt til den tidligere skiskytteren Magnus Torp Antonsen skøytet de 6 kilometerne på 15.29 og skjøv Marius Osvold og tittelforsvarer Kjetil Finstad til 2. og 3. plass til slutt med 23 og 32 sekunders margin.
Uhøytidelig, fleksibelt og motiverende
Vi har snakket med tre ivrige skijenter om hva som motiverer til deltakelse:
- Hva er din motivasjon for å delta i årets Tour de Ski Elverum?
- Har du vært aktiv skiløper tidligere?
- Deltar du organisert trening og event. andre konkurranser?
- Hvor mange treningsøkter i uka har du til vanlig?
- Blir ukene med Tour de Ski Elverum annerledes enn en vanlig treningsuke?
- Hva tror du er grunnen til at det er mange flere kvinner med på vårt arrangement sammenliknet med vanlige turrenn?
- Andre synspunkter på årets Tour de Ski-opplegg?
Sara Severinnson (48):

1. Jeg har ikke deltatt i Tour de ski Elverum før og tenkte å prøve i år. Touren gir mulighet til å gå nye skirunder som jeg ikke har gått før. Det blir en god treningsøkt da jeg gir litt ekstra når det er konkurranse - og det er litt gøy når man kommer på topp 10
2. Har ikke vært aktiv skiløper.
3. Deltar ikke på organisert trening.
4. Trener ca 5 dager i uken. Langrenn, jogging og vekttrening.
5. Ukene blir ikke annerledes annet enn jeg går på ski andre steder.
6. Jeg tror mange blir med på Tour de ski fordi man kan gå runden når det passer en selv og man har en uke på seg. Og at rundene ikke er så lange.
Katarina Køhl Berg (30):

1. Min motivasjon er å komme meg ut på ski, få meg en god treningsøkt og få mestringsfølelse når økten er gjort og man har pusha seg litt. Også er det gøy å konkurrere mot venner og kollegaer.
2. Jeg har drevet aktivt med skiskyting når jeg var yngre, sluttet når jeg var 18år.
3. Ikke mye av det, skia ble lagt litt på hylla når jeg «la opp»med skiskyting, ingen konkurranser på mange år, men deltok for første gang i TdS i 2023, og samme året gjennomførte jeg Birken. Har også vært med på noen intervalløkter i regi av Kondis.
4. Det varierer veldig, men prøver å få inn 3-6 økter i uken.
5. Absolutt til det positive! Trener mer, får inn noen gode skiøkter og kommer meg mer ut. TdS gir masse treningsmotivasjon.
6. Jeg tror det er pga. hvor lavterskel det er, at alle er velkomne uansett alder og treningsform og at man kan gå når det selv passer innenfor uka som er helt kurant.
7. Jeg syns det er genialt tiltak for oss som ikke har behovet for å delta på store renn, men vil fremdeles kjenne litt nerver når man stiller til start. Også blir man kjent i nye løyper.
Lisbeth G. Traaseth (67):

1. Min motivasjon er jo gleden over å kunne «menge meg» og måle meg med en gjeng hel-og halv-spreke folk.
2. Jo, jeg konkurrerte i tenårene, men bare fram til ungdomsopprøret «tok» meg, og det var alt da jeg var 15…
3. Jeg deltar gjerne på Kondis-intervaller en gang i uka.
4. Jeg løper 2-3 korte turer i uka, ei økt er intervaller. I tillegg to styrkeøkter.
5. Ja, noe. Jeg syns jeg må spare på kreftene for å kunne gi noe på skisegmentene.
6. Kanskje fleksibiliteten mht. tidspunkt, går når det passer den enkelte. Noen vil helst gå alene, andre sammen med andre,- begge deler kan Touren innfri.
7. Veldig bra tiltak. Ser det er skikkelig motiverende for de som topper listene. Noen kunne trenge aldersklasser men…, Jeg tror Touren føles ufarlig kanskje nettopp fordi den ikke har aldersklasser?
Ti beste kvinner - 1. etappe:
Plass | Navn | Dato | Min/km | Tid |
1 | Maiken Caspersen Falla | Jan 30, 2025 | 2:46 /km | 16:35 |
2 | Vilde Kvale | Jan 27, 2025 | 3:08 /km | 18:47 |
3 | Ingrid Evensen | Feb 2, 2025 | 3:21 /km | 20:07 |
4 | Sara Severinsson | Feb 2, 2025 | 3:25 /km | 20:30 |
5 | Lene Nylund | Feb 2, 2025 | 3:26 /km | 20:37 |
6 | Helene Berger | Feb 2, 2025 | 3:29 /km | 20:57 |
7 | Ann-Katrin Wallace | Jan 30, 2025 | 3:31 /km | 21:08 |
8 | Berit Schulstad | Jan 30, 2025 | 3:44 /km | 22:23 |
9 | Renate Johannessen | Jan 31, 2025 | 3:45 /km | 22:30 |
10 | Siv Lena Birkheim | Feb 2, 2025 | 3:49 /km | 22:52 |
Ti beste menn - 1. etappe:
Plass | Navn | Dato | Min/km | Plass |
1 | Magnus Torp Antonsen | Jan 30, 2025 | 2:35 /km | 15:29 |
2 | Marius Osvold | Jan 30, 2025 | 2:39 /km | 15:52 |
3 | Kjetil Finstad | Feb 2, 2025 | 2:40 /km | 16:01 |
4 | Tom Erik Karlsen | Jan 30, 2025 | 2:44 /km | 16:23 |
5 | Ulf Erik Strand | Jan 31, 2025 | 2:49 /km | 16:53 |
6 | Martin Sagen | Feb 2, 2025 | 2:50 /km | 16:59 |
7 | Simon V Langeland | Jan 31, 2025 | 2:50 /km | 17:00 |
8 | Anders Tønsager | Jan 31, 2025 | 2:51 /km | 17:05 |
9 | Amund Sigstad | Jan 30, 2025 | 2:52 /km | 17:14 |
10 | Håkon Uthus | Jan 31, 2025 | 2:52 /km | 17:15 |
Tour de Ski Elverum på Facebook
Alle resultater på Strava
Samleside for Tour de Ski Elverum