
Keely Hodgkinson kunne endelig krones på 800 meter
Britiske Keely Hodgkinson vant 800 meter-finalen i OL. Fra tidligere har det blitt flere andreplasser i de største konkurransene, men nå tok hun gullet.
Keely Hodgkinson er en av verdens beste 800-løpere. Hun har den britiske rekorden på distansen, hun tok en sølvmedalje i VM i fjor, sølv ble det også i VM i 2022 og i OL i Tokyo. Men endelig lyktes den britiske løpestjernen med å ta en seier på en av de største arenaene i verden. OL-gullet på 800 meter er nå hennes.
Med noen sterke spurtere på startstreken måtte Keely Hodgkinson få gjort løpet på sin måte: hun måtte ta initiativet og holde jevn, høy fart hele veien, og for all del unngå noe lureløp som inviterte spurterne til å snappe gullet.
Og det var nettopp det den britiske jenta gjorde. Etter at alle løperne la seg inn ved listen etter den første svingen tok Keely Hodgkinson seg fremst og satte opp farten, i et felt der mange var gode nok til å kunne ta medaljene.
På utsiden av seg hadde hun Mary Moraa som presset og presset på for å komme forbi. Det var nettopp Mary Moraa som tok VM-tittelen foran Keely Hodgkinson i fjor, og som en god 400 meterløper har hun spurtegenskapene som skal til. Men Keely Hodgkinson økte farten jevnt inn mot mål og holdt unna, og fikk en god seiersmargin til Tsige Duguma, som kom nærmest, og Mary Moraa.
Fjerdeplassen gikk til Shafiqua Maloney, som representerer Saint Vincent og Grenadinene, en øystat i Karibien med rundt 100.000 innbyggere.
Resultat 800 meter finale, kvinner:
Rank | Bib No. | NOC | Name | Result | |
1 | 1874 | GBR | Keely Hodgkinson | 1:56.72 | |
2 | 1791 | ETH | Tsige Duguma | 1:57.15 | PB |
3 | 2115 | KEN | Mary Moraa | 1:57.42 | |
4 | 2495 | VIN | Shafiqua Maloney | 1:57.66 | |
5 | 1837 | FRA | Renelle Lamote | 1:58.19 | |
6 | 1797 | ETH | Worknesh Mesele | 1:58.28 | |
7 | 2480 | USA | Juliette Whittaker | 1:58.50 | |
8 | 2311 | RSA | Prudence Sekgodiso | 1:58.79 |
Alle resultater

Det betydde nok svært mye for Keely Hodgkinson å lykkes med å vinne 800 meter i de olympiske leker. Dette har hun jobbet for i mange år. (Foto: European Athletics)