Vinner på halvmaraton Lasse Aleksander Finstad foran det ukrainske flagget. Arrangementet både støttet og viste solidaritet med Ukraina. Foto: Sigbjørn Anton Lerstad
Vinner på halvmaraton Lasse Aleksander Finstad foran det ukrainske flagget. Arrangementet både støttet og viste solidaritet med Ukraina. Foto: Sigbjørn Anton Lerstad

Lasse Aleksander Finstad med klar seier på halvmaraton i Ålesund

Bodøværingen Lasse Aleksander Finstad har vi hørt om tidligere med gode prestasjoner i ekstremløp og triatlon. Lasse har nå bosted i Ålesund og er begynt å delta på lokale løp. Sist vi så han løp han 5 km i Ålesund vinterkarusell i november-21. I dag var det halvmaraton under Ålesund Vintermaraton som stod på plakaten der han tok en knusende seier med tiden 1.10.02. Da var han over åtte minutt foran de neste på resultatlista.

Publisert Sist oppdatert

Ålesund Vintermaraton var en utsettelse på Ålesund Nyttårsmaraton som skulle gått i desember-21. I dag var forholdene gode for langdistaneløping innover Brusdalen. Det var oppholdsvær, 3-4 grader og lite vind i starten på løpet. Maratonløperne opplevde litt glatte veier inne ved vending, men denne isen smeltet seinere på dagen. Flere påpeikte at det også var litt motvind på tilbakeveien. På slutten av løpet begynte det også å regne.

Nummer to på halvmaraton blei Mads Knutsen, Florø med tiden 1.18.10 foran Per Myren, Nofence på 1.18.28. Beste kvinne blei Jodi Brautaset, Ørsta på tiden 1.33.37. Louise Skak, Stordal tok andreplassen med 1.34.02.

Alt i alt fullførte 70 løpere Ålesund Vintermaraton 2022. Mest sansynlig blir ikke dette løpet arrangert flere ganger. I slutten av desember er det Ålesund Nyttårsmaraton som gjelder.

Se flere bilder her

RESULTATER HALVMARATON

Halv_start


Starten på halvmaraton. Foto: Tom Skar

Halv_Lasse_Finstad


Lasse Finstad med 5 km igjen av sin halvmaraton. Foto: Helge Fuglseth

Halv_Knutsen_Myren


På de neste plassene på halv kommer Per Myren (214) og Mads Knutsen (209). Mads vant den duellen. Foto: Helge Fuglseth

Halv_Jodi_Brautaset


Norskamerikaneren Jodi Brautaset fra Ørsta blei beste kvinne på halvmaraton. Foto: Helge Fuglseth

Halv_Louise_Skak


Nest beste kvinne på halvmaraton var Louise Skak. Foto Helge Fuglseth

Maratondistansen hadde bare 7 deltakere. Beste mann blei Stian Skretting, Langevåg på tiden 3.18.59. Han åpnet rolig og lå litt bak, men tok til slutt en klar seier på distansen. Beste kvinne blei Liv Jegteberg Lystad, Team Kondis med 4.08.13.

RESULTATER MARATON

Heil_start


Start maraton. Foto: Helge Fuglseth

Heil_Stian_Skretting


Beste mann på maraton, Stian Skretting. Foto: Jan Ketil Vinnes

Heil_Liv_Jegteberg_Lystad


Beste kvinne på maraton, Liv B Jegteberg Lystad. Foto: Sigbjørn Anton Lerstad

5 km blei vunnet av Kristian Nedreård, Ålesund i herreklaasen med tiden 16.48 og May Evy Nesheim, Velledalen IL i kvinneklassen på 20.39.

RESULTATER 5 KM

5km_start


Start 5 km. Foto: Tom Skar

5km_May_Nesheim


Vinneren på 5 km i kvinneklassen, May Evy Nesheim. Hun har følge med Aleksander Amundgård Helset. Foto: Helge Fuglseth

5km_Kristian_Nedregaard


Beste løper på 5 km, Kristian Nedregård

Trim


5 km hadde også en klasse trim uten tidtaking. Her ser vi Andreas Hagfonn Devold og Beate Larsen Kili med medlajer. De hadde med seg dagens største heiagjeng. Foto: Helge Fuglseth

Powered by Labrador CMS