
Løp 10 kilometer gateløp og kvalifiser deg til 10 000 meter i Norgesmesterskapet
Fra 1.1.2023 åpnet World Athletics for at resultater fra gateløp også skal kunne kvalifisere for deltakelse i internasjonale mesterskap på bane. Nå har arrangøren av årets Hovedmesterskap foreslått at tilsvarende også skal gjelde for kvalifisering for deltakelse på 10 000 meter i Norgesmesterskapet. Årets mesterskap foregår på Jessheim.
31. mai 2023 behandlet styret denne saken og kom fram til følgende for kommende Norgesmesterskap:
Følgende tekst legges til i Reglementet for Hovedmesterskapet pkt 5.
Resultater fra 10 km gateløp oppnådd med bruttotid i en sertifisert løype kvalifiserer kun til deltakelse på 10 000 meter. For øvrige øvelser vil en utøver som oppnår kvalifiseringskrav kunne delta i en hvilken som helst øvelse.
Etter forslag fra arrangøren er kvalifiseringskravene for gateløpsresultater satt noe strengere enn kravene fra baneløp:
- 10 km gateløp menn senior: 31:29
- 10 km gateløp kvinner senior: 36:59
Det er viktig å presisere at dette er en prøveordning. Senere i år vil det gjennomføres en evaluering av gjeldene regel, og en ny vurdering skal opp i styret for en eventuell videreføring for kommende mesterskap. Det kommer også til å vurderes om hvorvidt 5 kilometer/5000 meter skal inn under samme regel for norgesmesterskapet i 2024.