Jakob Ingebrigtsen ble verdensmester innendørs for første gang, og kunne igjen trekke det norske flagget over skuldrene. Her fra VM i Budapest 2023. (Foto: Arne Dag Myking)
Jakob Ingebrigtsen ble verdensmester innendørs for første gang, og kunne igjen trekke det norske flagget over skuldrene. Her fra VM i Budapest 2023. (Foto: Arne Dag Myking)

Verdensmester Jakob Ingebrigtsen - Norges første innendørsgull på 30 år

Jakob Ingebrigtsen tok sitt første VM-gull innendørs da han lørdag vant 3000 meteren i Nanjing. Med det er han Norges andre verdensmester innendørs gjennom tidene.

Publisert Sist oppdatert

Jakob Ingebrigtsen har vunnet det meste. OL-gull, VM-gull ute, og en rekke EM-gull både inne og ute. Men aldri tidligere hadde han stått øverst på pallen i et verdensmesterskap innendørs - før lørdag 22. mars 2025.

Lørdag løp han inn til seier på 3000 meter i VM innendørs i Nanjing, Kina. Det ble en spennende og taktisk preget finale, men Ingebrigtsen leverte varene slik vi er vant med, 30 år etter at Geir Moen tok Norges forrige VM-gull innendørs i 1995.

Vinnertiden ble 7.46,09, med etiopiske Berihu Aregawi nærmest på 7.46,25. Australieren Ky Robinson tok bronse med 7.47,09.

Startet helt bakerst og var lenge innestengt

Som i gårsdagens forsøksheat på 1500 meter, valgte Ingebrigtsen å legge seg helt sist ut fra start. Der fikk han følge av hjemmehåpet Ningkai Sun, mens tyske Sam Parsons gikk tidlig opp i front og dro feltet avgårde.

Farten der framme fikk Jakob til å forlate bakerste posisjon etter én runde. Han avanserte fremover, og etter snaue 800 meter var han helt i tet. Da bremset feltet, og de tre etiopiske løperne Mehary og Wale kom seg opp i front. Wale tok over drajobben, og farten gikk noe opp.

Etter 1600 meter tok irske Andrew Coscoran over i front, og feltet ble liggende tett i rykk og napp. Aregawi, som hadde spart krefter lenger bak, avanserte gradvis, mens Jakob holdt seg like bak teten.

Med drøyt 1000 meter igjen var det kenyanske Cornelius Kemboi som gikk opp i front, og Ingebrigtsen befant seg plutselig innestengt nede ved lista, omringet av fire mann i bredden. Med 800 meter igjen var situasjonen fortsatt presset, men med 600 meter igjen kom han seg fri og la seg bak Aregawi som hadde tatt teten og økt farten.

- Det ble mer slossing enn spurt

Ut på siste runde forsøkte Ingebrigtsen å passere, men Aregawi svarte og holdt innersvingen. De to løp side om side ut på oppløpet, men da Ingebrigtsen satte inn sluttspurten, var det ingen tvil.

- Det ble mer slossing enn spurt på den siste runden, sa Ingebrigtsen til NRK etter målgang.

- Det er tullete at norsk friidrettshistorie er slik at vi kun har hatt ett gull. sier Ingebrigtsen.
- Jeg måtte gjøre det litt spennende. Greit løp, men mye frem og tilbake. Når Etiopia stiller, stiller de med bra folk. Jeg prøver bare å være med og kjøre litt safe.

- Jeg tar noen halvhjertede valg underveis, for Aregawi vil veldig gjerne beskytte plassen sin. På siste langside kjente jeg at selv om jeg ikke løp forbi der, så ville jeg ta ham på oppløpet. Jeg skjønte med 300–400 meter igjen at Aregawi ville kontrollere løpet resten. Jeg klarte fint å svare på farten og energibruken de andre brukte. Vi var mange som lå veldig tett, så det handlet om å holde seg på beina, ikke gjøre noe dumt, og ikke ofre alt i slosskamp med Aregawi, fortsatte den nybakte verdensmesteren.

Ny finale i morgen

Ingebrigtsen kunne dra det norske flagget over skuldrene og løpe en velfortjent seiersrunde foran et jublende publikum. Han tok seg også tid til å skrive noen autografer til fansen, før fokus raskt måtte flyttes.

- Dette betyr mye, jeg har aldri vunnet VM innendørs før. Men jeg har løp i morgen, så jeg må endre fokus, avsluttet han til NRK.

I morgen løper han finale på 1500 meter og har muligheten til å bli historisk med dobbelt gull i samme innendørs-VM.

PlassLandNavnTid
GullNORJakob INGEBRIGTSEN7:46.09 SB
SølvETHBerihu AREGAWI7:46.25 SB
BronseAUSKy ROBINSON7:47.09
4USASam GILMAN7:47.19
5USADylan JACOBS7:48.41
6IRLAndrew COSCORAN7:48.53
7MARAnass ESSAYI7:49.00
8KENCornelius KEMBOI7:49.00 PB
9ETHBiniam MEHARY7:49.18
10ERIDawit SEARE7:49.49
11ETHGetnet WALE7:50.07
12GERSam PARSONS7:54.15
13IRLJames GORMLEY7:56.43
14CHNNingkai SUN8:02.72 PB
Powered by Labrador CMS