KM i terrengløp for de to innlandskretsene samlet i år 134 deltakere i klasser fra 11 til over 60 år. I tillegg løp 47 barn mellom 6 og 10 år 800 m i treningsstevnet før selve kretsmesterskapet. Selv om det var bare fire plussgrader, var det overraskende gode løpsforhold med tanke på de siste dagers vær og snøsmelting.
Pga. den sene våren var løypa på Mjøsen Golf bløtere enn normalt på den faste KM-datoen, 1. mai. (Arrangørfoto)
Både Gjøvik Friidrettsklubb og Moelven IL Friidrett stilte med over 20 deltakere på de tre distansene inne på golfbanen. Det var også de to største klubbene som tok fleste medaljer. Moelven sikret selv sju gull, inkludert tre i veteranklassene, mens Gjøvik tok med seg fire medaljer av edleste valør over Mjøsbrua.
Emilie Fossumstuen Grøterud, Moelven IL (KU23) var ikke overraskende best av samtlige kvinner etter 1600 sugende meter på gresset fulgt av Sigrid Jøranli Sundgaard, Søre Ål IL (K16) og Mille Eide Nyhus, Hamar IL (K15). Anne Storslett, også fra Moleven, ble årets seniormester.
15-åringen Esten Hansen Møllerud-Hauen, FIK Ren-Eng imponerte igjen med sterk sesongåpning og var klart raskeste løper på 1600 m. Even Aaberg Fougner, Gjøvik FIK og Jessica Siber, Raufoss IL Friidrett hadde dagens beste tider uansett klasse på 800 m.
Esten Hansen Møllerud-Hauen inn til sier med 6 sekunders margin guttenes 1600 m. (Arrangørfoto)
Fra starten for klasse G15, G16, M17 og M18/19. (Foto: Hamar IL Friidrett's Instagramkonto)
Eldre junior, senior og veteran-herrene løp 3,2 km i et samlet heat, og også her ble det hjemmeseier da 43-åringen Bjørn Robstad holdt vinneren av seniorklassen, Gjøvik FIK's Petter Soleng Skinstad, åtte sekunder bak seg. Petter kom forøvrig rett fra Svalbard der han lørdag stod for årets desiderte høydepunkt ved å spurtbeseire OL-vinner Simen Hegstad Krüger og sikret seg seieren etter 42 km. Martin Grønvold var 3. mann i mål tirsdag som vinner av MU23 ytterligere 12 sekunder bak.
Bjørn Robstad har slitt seg fra Petter Soleng Skinstad på herrenes 3,2 km. (Arrangørfoto)
Forhåndsomtale: KM i terrengløp tradisjonen tro i Moelv 1. mai
Samleside for KM i terrengløp
Arrangørens nettsider
Resultatliste (pdf)
Søkbare resultater (EQ Timing)
Medaljevinnere i KM terrengløp for Hedmark/Oppland 01.05.2018:
|
||||||
|
|
|
|
|||
0,8 km
|
|
|
|
|
|
|
Klasse
|
Plass
|
Fornavn
|
Etternavn
|
Klubb
|
Tid
|
Etter
|
K11
|
1
|
Lilly
|
Momrak Mæhlum
|
Moelven IL - Friidrett
|
3:14.4
|
0:00.0
|
|
2
|
Emilie Starheim
|
Werven
|
Mjøsski
|
3:44.3
|
0:29.9
|
|
3
|
Ingrid
|
Låte
|
FIK Orion
|
3:47.5
|
0:33.1
|
|
4
|
Solveig
|
Bakke
|
Moelven IL - Friidrett
|
4:11.0
|
0:56.6
|
K12
|
1
|
Helene
|
Bakke
|
Moelven IL - Friidrett
|
3:12.5
|
0:00.0
|
|
2
|
Inger
|
Grini
|
Moelven IL - Friidrett
|
3:13.6
|
0:01.1
|
|
3
|
Melina Sofie
|
Hanssen
|
Moelven IL - Friidrett
|
3:24.9
|
0:12.4
|
K13
|
1
|
Iris Tollan
|
Brandhaug
|
Lillehammer IF
|
2:59.6
|
0:00.0
|
|
2
|
Eline
|
Amlie
|
Raufoss IL -Friidrett
|
3:03.2
|
0:03.6
|
|
3
|
Johanne Bentdal
|
Ingvaldsen
|
Moelven IL - Friidrett
|
3:04.3
|
0:04.7
|
K14
|
1
|
Jessica
|
Silber
|
Raufoss IL -Friidrett
|
2:55.6
|
0:00.0
|
|
2
|
Aasne Sofie
|
Ellevold
|
Oppstad IL - Friidrett
|
3:08.0
|
0:12.4
|
|
3
|
Johanne Brovold
|
Midtsundstad
|
Vaaler IF - Friidrett
|
3:09.0
|
0:13.4
|
|
|
|
|
|
|
|
M11
|
1
|
Karsten
|
Ellevold
|
Oppstad IL - Friidrett
|
3:00.3
|
0:00.0
|
|
2
|
Lauritz Grønvold
|
Menkerud
|
Lillehammer IF
|
3:08.1
|
0:07.8
|
|
3
|
Eirik
|
Røise
|
IL Kolbukam. Friidrett
|
3:17.8
|
0:17.5
|
M12
|
1
|
Sindre Østlien
|
Evensen
|
Vind IL - Friidrett
|
3:03.9
|
0:00.0
|
|
2
|
Jørgen Skrindsrud
|
Nordaas
|
Øystre Slidre IL - Friidrett
|
3:10.4
|
0:06.5
|
|
3
|
Sigurd
|
Mikkelsen
|
Åslia Skilag
|
3:15.3
|
0:11.4
|
M13
|
1
|
Mathias
|
Hoelsveen
|
Raufoss IL -Friidrett
|
2:42.1
|
0:00.0
|
|
2
|
Truls
|
Horten
|
Søre Ål IL
|
2:48.4
|
0:06.3
|
|
3
|
Andreas
|
Hermansen
|
Hamar IL - Friidrett
|
2:53.4
|
0:11.3
|
M14
|
1
|
Even Aaberg
|
Fougner
|
Gjøvik Friidrettsklubb
|
2:40.6
|
0:00.0
|
|
2
|
Lars
|
Kongssund
|
Moelven IL - Friidrett
|
2:44.0
|
0:03.4
|
|
3
|
Sigurd
|
Nordaas
|
FIK Orion
|
2:44.6
|
0:04.0
|
|
|
|
|
|
|
|
1,6 km
|
|
|
|
|
|
|
K15
|
1
|
Mille Eide
|
Nyhus
|
Hamar IL - Friidrett
|
6:13.9
|
0:00.0
|
|
2
|
Julie
|
Jeistad
|
Lismarka Skilag
|
6:25.1
|
0:11.2
|
|
3
|
Hanna Hagevik
|
Bakke
|
Trysilgutten IL - Friidrett
|
6:30.9
|
0:17.0
|
K16
|
1
|
Sigrid Jøranli
|
Sundgaard
|
Søre Ål IL
|
6:04.4
|
0:00.0
|
|
2
|
Kristine
|
Kravdal
|
Gjøvik Friidrettsklubb
|
6:24.5
|
0:20.1
|
|
3
|
Andrine Fuglerud
|
Flugstad
|
Gjøvik Friidrettsklubb
|
6:25.3
|
0:20.9
|
K17
|
1
|
Natascha
|
Silber
|
Gjøvik Friidrettsklubb
|
6:44.4
|
0:00.0
|
|
2
|
Kirsti
|
Høiholt-Vågsnes
|
Søre Ål IL
|
7:56.4
|
1:12.0
|
K18-19
|
1
|
Karen Amalie
|
Nordseth
|
Gjøvik Friidrettsklubb
|
6:24.3
|
0:00.0
|
|
2
|
Thea Helene Linnerud
|
Foss
|
Gjøvik Friidrettsklubb
|
6:25.9
|
0:01.6
|
KU23
|
1
|
Emilie
|
Fossumstuen Grøterud
|
Moelven IL - Friidrett
|
6:00.4
|
0:00.0
|
|
2
|
Karoline
|
Haug
|
Gjøvik Friidrettsklubb
|
6:19.2
|
0:18.8
|
KS
|
1
|
Anne
|
STORSLETT
|
Moelven IL - Friidrett
|
6:56.1
|
0:00.0
|
K40-44
|
1
|
Tone Lise
|
Johannessen
|
Moelven IL - Friidrett
|
7:52.6
|
0:00.0
|
|
2
|
Julia
|
Rusaanes
|
Lismarka Skilag
|
8:27.2
|
0:34.6
|
|
|
|
|
|
|
|
M15
|
1
|
Esten Hansen-Møllerud
|
Hauen
|
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
5:16.3
|
0:00.0
|
|
2
|
Andreas
|
Grimerud
|
Moelven IL - Friidrett
|
5:32.7
|
0:16.4
|
|
3
|
Henrik
|
Jevanord
|
Moelven IL - Friidrett
|
5:46.3
|
0:30.0
|
M16
|
1
|
Erlend
|
Andersen
|
Åslia Skilag
|
5:34.9
|
0:00.0
|
|
2
|
Birk
|
Håkenstadevertsen
|
Øystre Slidre IL - Friidrett
|
5:36.4
|
0:01.5
|
|
3
|
Håvard Bentdal
|
Ingvaldsen
|
Moelven IL - Friidrett
|
5:39.9
|
0:05.0
|
M17
|
1
|
Elyas
|
Tesfamichael
|
Lillehammer IF
|
5:23.9
|
0:00.0
|
|
2
|
Markus Moen
|
Riste
|
Gjøvik Friidrettsklubb
|
5:26.5
|
0:02.6
|
|
3
|
Eirik
|
Seegaard
|
Gjøvik Friidrettsklubb
|
5:44.4
|
0:20.5
|
M18-19
|
1
|
Jon Fossen
|
Rosenberg
|
Nordre Land IL - Friidrett
|
5:22.6
|
0:00.0
|
|
2
|
Sverre
|
Grønvold
|
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
5:24.7
|
0:02.1
|
|
3
|
Marius Viken
|
Vesterås
|
Gjøvik Friidrettsklubb
|
5:25.2
|
0:02.6
|
|
|
|
|
|
|
|
3,2 km
|
|
|
|
|
|
|
MU23
|
1
|
Martin
|
Grønvold
|
Ren-Eng, FIK - Friidrett
|
11:30.2
|
0:00.0
|
|
2
|
Petter
|
Johansen
|
Lillehammer IF
|
11:42.4
|
0:12.2
|
|
3
|
Mårten Soleng
|
Skinstad
|
Gjøvik Friidrettsklubb
|
12:27.0
|
0:56.8
|
MS
|
1
|
Petter Soleng
|
SKINSTAD
|
Gjøvik Friidrettsklubb
|
11:18.1
|
0:00.0
|
M35-39
|
1
|
Frode
|
KORSMO
|
Moelven IL - Friidrett
|
13:34.7
|
0:00.0
|
M40-44
|
1
|
Bjørn
|
Robstad
|
Moelven IL - Friidrett
|
11:10.6
|
0:00.0
|
|
2
|
Bjørn Egil
|
Nordseth
|
Gjøvik Friidrettsklubb
|
11:41.9
|
0:31.3
|
|
3
|
Jarle
|
Jakobsen
|
Moelven IL - Friidrett
|
11:48.5
|
0:37.9
|
M55-59
|
1
|
Reinhard
|
Kuhs
|
Lillehammer IF
|
14:18.6
|
0:00.0
|
M60-64
|
1
|
Jan Erik
|
Bakken
|
FIK Orion/Strandbygda IL
|
14:03.3
|
0:00.0
|
Jon Fossen |