Hytteplantesten ble lørdag arrangert for 14. gang. Den 5 km lange og kontrollmålte løypa går i hovedsak på skogsveier og samlet i år 156 deltakere (110 menn og 46 kvinner).
Vinner ble i år Senay Fissehatsion, IK Tjalve på 14.48. Med det var den eritreiske løperen kun to sekunder bak løyperekorden som Okubamichael Fissehatsion, også opprinnelig fra Eritrea,, satte i fjor. I fjor løp for øvrig Senay på 15:18 og kom på 2. plass. 2. plassen i år gikk til Ronny Losoa, Sigdal FIK på 15:24, mens Magnus Tuv Myhre, Brandbu FIK kom på 3. plass med 15:28.
Kvinneklassen ble vunner av skiskytter Karoline Næss, Bjerke IL ski/skiskyting på 18:07. Her kom Marte Katrine Myhre, Lillehammer IF på 2. plass med 18:20, mens langløper på ski, Ingeborg Dahl, Team XPND kom på 3. plass med 18:43. Løyperekorden for kvinner tilhører for øvrig Karoline Bjerkeli Grøvdal med 16:12, satt i 2014.
Hytteplantesten startet opprinnelig som en formtest før Ringeriksmaraton, og altså ikke en tidlig test på formen før Hytteplanmila. I Ringeriksmaraton (som i år har 25-årsjubileum 17. august) er det jo stafetten som samler suverent flest deltagere, med etapper mellom 5000 og 5438 meter.
Komplette resultatlister
20 beste menn totalt (110 deltakere)
Plass | Utøver | Klubb | Alder | Nettotid |
1 | Senay Fissehatsion | Tjalve | 24 | 0:14:48 |
2 | Ronny Losoa | Sigdal friidrettsklubb | 39 | 0:15:24 |
3 | Magnus Tuv Myhre | Brandbu Friidrettsklubb | 19 | 0:15:28 |
4 | Awet Nftalem Kibrab | Tjalve | 24 | 0:15:30 |
5 | Michael Ande Tesfamichael | BUL | 29 | 0:15:37 |
6 | Johannes Bjertnæs | Jevnaker IF ski / Team Hadeland langrenn | 21 | 0:16:50 |
7 | Mads Orø Olsen | Ringerike Friidrettsklubb | 17 | 0:16:55 |
8 | Eirik Norstrøm | Ringerike Friidrettsklubb | 44 | 0:16:57 |
9 | Kristoffer Nielsen | IF Ørn/Team XPND | 31 | 0:17:01 |
10 | Dag Skretteberg | 39 | 0:17:01 | |
11 | Wilhelm Georg Leikanger | SK Vidar | 15 | 0:17:04 |
12 | Svein Inge Buhaug | Hytteplan Sport | 49 | 0:17:14 |
13 | Simon Pedersen | SK Rye | 27 | 0:17:24 |
14 | Bjarte Bjertnæs | Jevnaker IF ski / Team Hadeland langrenn | 17 | 0:17:25 |
15 | Kjetil Sørum | Stavern Sport | 44 | 0:17:29 |
16 | Filip Osnes-Ringen | SK Vidar | 15 | 0:17:33 |
17 | Geir Olav Larsen | 32 | 0:17:37 | |
18 | Kristian Johansen | Hytteplan Sport | 26 | 0:17:42 |
19 | Christoffer Hagen | SK Rye | 31 | 0:17:43 |
20 | Ulrik Jåvoll Hagen | Brandbu IF | 11 | 0:17:45 |
20 beste kvinner totalt (46 deltakere)
Plass | Utøver | Klubb | Alder | Nettotid |
1 | Karoline Næss | Bjerke IL ski/skiskyting | 25 | 0:18:07 |
2 | Marthe Katrine Myhre | Lillehammer IF | 34 | 0:18:20 |
3 | Ingeborg Dahl | Team XPND | 32 | 0:18:43 |
4 | Bente Lien Hæhre | 29 | 0:19:39 | |
5 | Tonje Celine Schjelderup | Hytteplan Sport | 29 | 0:19:51 |
6 | Betine Bakken | 20 | 0:20:10 | |
7 | Karianne Dalen | Ringerike Friidrettsklubb | 39 | 0:20:17 |
8 | Mali Jåvoll Hagen | Brandbu IF | 12 | 0:20:35 |
9 | Dorte Foss | Raufoss IL | 52 | 0:21:00 |
10 | Janne Venåsen | 43 | 0:21:14 | |
11 | Gunhild Groseth Krangnes | Ådal IL | 46 | 0:21:15 |
12 | Marthe Olsen Katnosa | Svea Skilag | 13 | 0:21:21 |
13 | Wilma Hollås Hamborg | Ringerike Friidrettsklubb | 11 | 0:21:47 |
14 | Karen Vesteng | Svea Skilag | 14 | 0:21:51 |
15 | Laila Aaberg | Leira | 58 | 0:22:11 |
16 | Kirsti Kringhaug | Hytteplan Sport | 51 | 0:22:13 |
17 | Helene Ness Jørgensen | Hytteplan Sport | 38 | 0:22:17 |
18 | Anine Hegre | Team Sportsmanden/Tyrving | 35 | 0:22:24 |
19 | Kirsti M Johnsen | Tønsberg Friidrettsklubb | 66 | 0:22:36 |
20 | Inger Hilde Klavenes | 41 | 0:22:59 |
Topp 5 menn. (Foto: Hans Edgard Rakeie)
Topp 5 kvinner. (Foto: Hans Edgard Rakeie)
Alle resultater menn/kvinner (excel-fil)
Alle resultater klassevis (excel-fil)
Hytteplantesten på facebook med mange bilder
Totalt 156 stilte til start på Hytteplantesten i år.
Karoline Næss på vei mot seier. Bak hennei i hvitt, kan man skimte Marthe Katrine Myhre som kom på 2. plass - 13 sekunder bak Karoline. (Foto: Hans Edgard Rakeie)
Senay Fissehatsion løp på 14.48 og var dermed kun to sekunder bak løyperekorden som Okubamichael Fissehatsion satte i fjor. (Foto: Hans Edgard Rakeie)
Marthe Katrine Myhre kom på 2. plass i kvinneklassen. (Foto: Hans Edgard Rakeie)
3. plassen i kvinneklassen gikk til skiløper Ingeborg Dahl. (Foto: Hans Edgard Rakeie)
Ronny Losoa kom på 2. plass totalt i herreklassen, men var tett fulgt av Magnus Tuv Myhre (i rødt) som på på 3. plass. (Foto: Hans Edgard Rakeie)
Magnus Tuv Myhre kom på 3. plass, to sekunder foran Tjalve-løper Awet Nftalem Kibrab (startnr. 46). (Foto: Hans Edgard Rakeie)
Fra venstre: Mathias Aaserud, Janne Venåsen og Gunhild Groseth Krangnes. (Foto: Hans Edgard Rakeie)
Arrangementets rutinerte speaker Stig Andy Kvalheim. (Foto: Hans Edgard Rakeie)