
Obligatoriske helsetiltak ga mer opplagte og gladere ansatte
For å fremme et sunnere og mer balansert arbeidsmiljø lanserte Icebug obligatoriske helsetiltak der de ansatte ble gitt tre timer dedikert treningstid hver uke, i betalt arbeidstid. Nå har resultatene blitt evaluert, og helsetiltaket viser seg å ha vært en stor suksess.
I en pressemelding fra Icebug skrives det at samtlige av deres ansatte rapporterer at de har fått mer energi og har blitt mer produktive etter at det obligatoriske helsetiltaket ble innført.
De fleste ansatte opplever også at det har blitt enklere å håndtere arbeidslivet, takket være den fleksibiliteten som det obligatoriske helsetiltaket gir. Over 90 % av deltakerne sier at de er mer fornøyde med jobben sin og knytter dette til helsetiltaket.
Icebug er et svensk skomerke med ekspertise innen grepsteknologi.
Resultater fra undersøkelsen
- Forbedret fysisk og mental helse: 92 % av de ansatte opplevde forbedret fysisk helse og bedre mentalt velvære.
- Balanse mellom jobb og fritid: 95 % av de ansatte synes det er lettere å håndtere balansen mellom jobb og fritid takket være helsetiltaket.
- Økt produktivitet: 80 % føler seg mer produktive og motiverte på jobb – noe som understreker viktigheten av å fremme sunnere og mer energiske medarbeidere for økt produktivitet i bedriften.
- Obligatorisk: Over 90 % synes det er positivt at treningen er obligatorisk.
– Vi ønsker at våre ansatte skal ha det bra, både fysisk og mentalt. Ved å integrere trening som en del av arbeidsdagen, forbedrer vi ikke bare den enkeltes helse, men skaper også et mer kreativt og samarbeidsorientert arbeidsmiljø. Den positive tilbakemeldingen fra våre ansatte viser at vi er inne på noe veldig godt med dette initiativet, sier Lhina Segerbo som er People and Culture Manager i Icebug.
Det obligatoriske helsetiltaket er en del av Icebugs satsing på bærekraft og velvære for de ansatte. De ansatte velger selv hva de ønsker å bruke treningstimene til, og det finnes noe for alle. Det kan være for eksempel løping eller gåturer langs de naturskjønne stiene i Jonsered ved Göteborg, hvor Icebugs kontor ligger. Andre populære valg er kajakkpadling eller yoga og styrketrening i bedriftens yogastudio og treningsrom. Treningstimene er fastsatt i arbeidsplanen, slik at de ansatte kan ta en pause og lade opp i løpet av arbeidstiden. Den strukturerte tilnærmingen fremmer mer enn bare fysisk helse – mange setter også pris på muligheten til å klarne hodet, med redusert stress som en velkommen bonus, avslutter Icebug i sin pressemelding.