
Ole Peter Bergaust gir råd til godt voksne løpere
Ole Peter Bergaust rager høyt i et hvert startfelt, og han har raget høyt også på Kondis årsstatistikker i nesten en mannsalder. I fjor, i sitt første år i klasse 70-74 år, toppet han årsstatistikken både på halv- og helmaraton, og var henholdsvis Norges 2. og 3. raskeste 70-åring på 10 og 5 km.
Hvordan er det mulig å holde nivået så godt, og hvordan trener en «i godt voksen alder» for å unngå skader? Vi tok en prat med den pensjonerte lektoren fra Elverum for å høre om det er noen hemmeligheter bak den bemerkelsesverdige stabiliteten til 71-åringen.
Bakgrunn
-Hvor lenge har du løpt og på hvilket nivå?
- Bortsett fra en pause fra ca. 1968-1984, først pga. skader og deretter av hensyn til familie og jobb, har jeg alltid drevet med løping. Jeg kom i gang med løping igjen i 1984 og ble med på Elverumstrimmen der hele familien var med en periode. Det første løpet jeg deltok i var Elverumsløpet 1984 som da var et terrengløp. Da ble treningsmengden økt gradvis for å være med på laget til Elverum IL i Holmenkollstafetten og noen lokale løp. De første årene trente jeg 3-5 ganger per uke. De fleste turene gikk i omtrent samme tempo, og dette ga liten framgang. Da Elverum IL gikk inn som del i FIK Orion var det få eldre løpere fra Elverum som fulgte med - og dermed ble det ikke grunnlag for noe veteranlag i Holmenkollstafetten. Det førte til at Margrethe og jeg meldte oss inn i Veldre Friidrett i 1996. Vi kjente mange derfra som konkurrenter i løp.

Ole Peter i mål der det hele startet - med Elverumstrimmen rett utenfor stuedøra.
Hva er hovedårsaken til at du driver med løping?
-Jeg har alltid likt å løpe – spesielt lengre løp. Det krever lite utstyr og er den mest effektive treninga for meg.
Hva mener du er hovedårsaken til at du har blitt så god til å løpe?
- Bedre prestasjoner har kommet pga. riktigere trening – tydeligere forskjell på rolige og harde økter samt økt volum.
Hvilken type trening liker du best?
- Jeg liker best rolige turer på ca. 1,5 time, men er mest fornøyd etter gjennomføring av en hard intervalløkt.
Hvilke treningsøvelser er viktigst for å bli god?
- Intervalløktene føler jeg bidrar mest til å bli god, spesielt på løp opp til 10 km.
Mer system i sakene
Hva betyr det å ha et godt treningsmiljø? Hvordan er treningsmiljøet ditt?
- Treninga ble som sagt mer systematisk da vi kom med i veteran-miljøet i Veldre. Intervalløktene i Stangehallen gjennom vinteren var viktige hvor flere på omtrent samme nivå var med å presse hverandre til å yte litt ekstra. Dette bidro til betydelig bedre resultater.
Har du noen råd til de som nettopp har begynt å løpe og de som ønsker å fortsette like lenge som deg?
- Det må være å øke treninga gradvis, variere øktene og ta pause dersom du kjenner smerter. Videre å legge inn styrketrening som gjør det lettere å unngå skader. Å kjøre noen økter med alternativ trening som ski, sykkel, svømming mm. er også viktig.
Hva er de største forskjellene i treninga di som 70-åring sammenliknet med for 10 år siden?
- Jeg legger mer vekt på styrketrening som nå blir gjennomført systematisk hele året for å unngå skader. Tidligere ble styrketrening bare prioritert i vinterhalvåret.
Ole Peter har heller ikke unngått skader, men er helt klar på at styrketrening virker forebyggende og har bidratt til at han har kommet sterkt tilbake fra to menisk-operasjoner så vel som jumpers knee og akillesproblemer.
- En annen viktig forskjell fra noen år tilbake er at jeg blir mer sliten etter harde økter og konkurranser. Jeg restituerer meg saktere og tar derfor 2-3 helt løpefri dager etter et maratonløp. Det er også behov for flere dager med helt rolig trening etter harde treningsøkter. Styrketrening kan jeg imidlertid godt kjøre «dagen derpå». Som pensjonist har jeg også den fordelen at jeg kan ta det helt med ro ved forkjølelse. I min jobb var jeg veldig utsatt for smitte, noe jeg i langt større grad kan unngå nå som pensjonist.
Driver du – eller har du drevet – med andre idretter i tillegg?
- Jeg drev med orientering i ungdommen, og i godt voksen alder deltok jeg i Birkebeinerrennet fire ganger i perioden 1990-96. Det tok mye tid og jeg hadde nok for dårlig skiteknikk. Nå går jeg på ski for å variere treninga, men bare når det er skiløyper i nærheten.
Familieliv og løping - hånd i hånd
Har du forsaket mye annet for å kunne holde deg i så god form?
- Nei, jeg har i liten grad forsaket andre gjøremål på grunn av trening og deltakelse i løp. Ofte har
konkurranser både i Norge og utlandet blitt kombinert med ferier. Dette har gått ekstra greit fordi Margrethe som oftest deltar i de samme konkurransene.
Hvilke ambisjoner har du nå ift. å prestere på et bestemt nivå?
- Jeg har som mål fortsatt å være blant de beste i min aldersklasse.
Tror du at du fortsatt løper om 10 år?
- Jeg har planer om å fortsette som løper så lenge helsa tillater det.
Hva er hovedmålene for resten av sesongen og for 2018?
- Planene for resten av 2017 er Jessheim vintermaraton (halv) og 24-timers på Bislett. Planene for 1. halvår av 2018 inneholder Fredrikstadløpet, Sentrumsløpet, Hamarløpet, Birkebeinerløpet og Femundløpet.
Selv om Ole Peter har en lang liste med faste løp som både ha og Margrethe deltar på hvert år, går super-pensjonisten ikke av veien for nye utfordringer. Neste høst blir det således debut som motbakkeløper i Skåla Opp – som 72- åring!
Personalia:
- Navn: Ole Peter Bergaust
- Alder: 71 år (f. 1946)
- Bosted: Elverum
- Sivilstatus:Gift m/Margrethe, 2 barn (Jan Erik f. 1971 og Rita f. 1974)
- Arbeid:Pensjonert lektor (biologi, kjemi) Fauske gymnas: 1973-76, Elverum vgs. 1976-2008
- Idretter: Orientering: 1957-1966 og friidrett fra 1987
- Klubber: HamKam (orientering), Elverum IL og Veldre (friidrett)
- Trener:Er min egen trener og har plukket opp mange treningstips fra treningskamerater og lest tips i Kondis, på kondis.no og i treningsbøker.
Personlige rekorder:
800 m: 2.22.6 (KM Åkrestrømmen 1993)
1500 m:4.45.1 (NM Veteran Steinkjer 1999)
3000 m: 10.20.3 (NM Veteran Stangehallen 2000)
5000 m:17.26.9 (KM Sand 1990)
10000 m:35.44.1(Veldremila 1990)
5 km:18.35 (1814-løpet 2006)
10 km:36.49 (Sentrumsløpet 1994)
Halvmaraton:1.20.26 (Mjøsbruløpet, Moelv 1990)
Maraton: 2.54.01 (Oslo Maraton 2006)
50 km: 3.53.42 (Bislett 2012)
6-timersløp: 71 036 m (Fetsund 2011)
24-timersløp: 127 218 m (Bislett 2012)

Ole Peters mest imponerende pers ble satt på maratondistansen i Oslo i 2006 da han som 60-åring (!) løp inn på 2.54.01.
Meritter:
EM-vinner maraton M60-64 tid: 2.58.40 (Poznan, Polen,2006)
Klassevinner Stockholm Marathon 2007
Klassevinner Hamburg Marathon 2011
3. plass i klassen Barcelona Marathon 2014
Norgesmester - veteran:
5000 m (Florø 2010)
10000 m (Askim 2002)
Halvmaraton (Drammen 2003 og 2011)
Maraton: Drammen 2002, Oslo 2010 og 2012, Jessheim 2013)
Yndlingsløp:
Femundløpet, Drammen halvmaraton, Fredrikstadløpet
Slik trener Ole Peter i vinterhalvåret:
Mandag:1.økt: Styrketrening 2.økt: Rolig løpetur: 13-15km
Tirsdag: Rolig løpetur 15-17km
Onsdag:1.økt: Styrketrening 2.økt: Langintervall – eks. 8x1000m Pause:1 min.
Torsdag:Rolig langtur: 2 til 3 timer
Fredag:1.økt: Styrketrening 2.økt: Rolig løpetur: 13-15km
Lørdag: Kortintervall: Eks. 20 – 25x1min, pause:40sek
Søndag:Treningsfri – evt. rolig skitur
Hver 3. uke: Litt kortere økter og en ekstra treningsfri dag
Slik trener Ole Peter i konkurransesesongen:
Mandag:Rolig løpetur: 12-15km
Tirsdag: Rolig løpetur: 10-12km
Onsdag:1.økt: Styrketrening 2.økt: Karuselløp (Gå-Joggen) ca. 4km
Torsdag: Rolig langtur:2-2.5 timer
Fredag:Styrketrening
Lørdag:Intervalltrening (Kort eller langintervall) eller konkurranse
Søndag: Fridag