Bagstevold på 5. plass i O-VM
Billstam og Gueorgiou tok langdistansen
Annika Billstam, Sverige og Thierry Gueorgiou, Frankrike er verdens beste o-løperpar. De vant hvert sitt VM-gull på dagens langdistanse i Frankrike.
Bastevold med dagens best norske prestasjon
Dagens langdistanse i o-vmble en kraftprøve terrenget var svært kuppert og varmen gjorde det ikke enklere. Damene løp 10,3 km med samlet stigning på 450 meter med 21 poster. Her var svenske Annika Billstam den som taklet utfordringene best og vant med en margin på 4,28min til Dana Brozkova, Tjekkia. Helena Jansson, Sverige løp inn til bronse 7,29 min bak Billstam.
Annika Billstam på vei mot gull
Heidi Østlid Bagstevold ble best norske med en sterk 5. plass 9,31 min bak vinneren og 2 min fra en plass på pallen. Tone Wigemyr ble nest best norske med 12. plass, 1546 min bak,så disse to VM debutantene må få abslutt godkjent for sine løp. Vår tredje dame i finalen Mari Fasting ble diskvalifisert.
Heidi Østlid Bagstevold på 5.plass (Foto: Norsk orientering)
- Det var tøft, men når det er VM står jeg på hele veien, sier Fasting, som til tross for å ha slitt seg gjennom med sterk moral ble stående med disk i protokollen etter manglende stempling på en væskepost underveis.
- Jeg har gjort en solid teknisk gjennomføring i dag. Men, som sagt, var det tungt fysisk. Uansett er viser dette løpet hva jeg er godt for i dag, sier dagens beste norske kvinne Heidi Østlid Bagstevold nøkternt etter å ha løpt inn til femteplass under den stekende franske sommersolen.
- Heidis (Østlid Bagstevold) femteplass er beholdningen i dag, skryter landslagssjef Petter Thoresen av Kongsberg-jentas innsats i VM-debuten.
Lundanes kollapset i varmen
Herrene løp15,8km med 690 meter stigningog 31 poster. I herreklassen var franske Thierry Gueorgiou like suveren som kjæresten Annika Billstam var i dameklassen og vant med neste identisk margin 4,27min til nr 2 finske Pasi Ikonen. Her sørget Francois Gonon for at det ble en storfransk dag med to mann på pallen, da han kapret bronsen 6,06 min bak landsmannen.
Thierry Gueorgiou inn til sitt første langdistanse gull
Lundanes lå an til en sikker medalje før han fikk problemer med varmen og tapte rundt 10 min på de siste km fordi han slet i varmen og gjorde flere feil. Opp til franske François Gonon på bronseplass var det drøyt seks minutter. Han endte dermed på en skuffende 10.plass hele 12,14 min bak og var med det beste nordmann. Langdistansen ble dermed en real nedtur for Norge etter fjorårets dobbeltseier på hjemmebane.
- Jeg åpner bra, selv om jeg har hørt i ettertid at jeg tapte litt til førstepost, innleder regjerende verdensmester Olav Lundanes da han skal fortelle om dagens løp.
For den sterke unggutten hadde klare intensjoner om å forvare fjorårets VM-gull på langdistanse, og han var lenge med i medaljekampen.
- Utover i løpet føler jeg at det begynner å gå tyngre. Men er jeg meg sterkere enn Tue (Lassen) og Tero (Föhr), som jeg løper sammen med. I slalåmbakken opp mot 13. post blir det skikkelig tungt. Og da jeg kommer inn mot publikumspost (17. post) klarer jeg ikke å se posten, før jeg er 2,5 meter fra den. Jeg holder faktisk på å løpe rett inn i posten. På det tidspunkt er jeg helt i svime, sier Lundanes som da passerer arena i medaljekampen, med snaut tre minutter opp til Thierry Gueorgiu, som leder.
En sliten Olav Lundanes blir tatt hånd om av den norske legen (Foto: Norsk orientering)
På den siste runden forsvinner Tero Föhr, og medaljemulighetene, mens Lundanes nærmest i svime tar seg gjennom siste del av løypen.
- Jeg klarte for så vidt å orientere, men slet veldig med å holde retningen. Og det gikk knapt fremover, sier han selv om den siste snaue timen av konkurransen.
Resultater
Herrer
1. Thierry Gueorgiou, Frankrike 1.47.29
2. Pasi Ikonen, Finland 1.51.56
3. Francois Gonon, Frankrike 1.53.35
4. Baptiste Rollier, Sveits 1.55.26
5. Daniel Hubmann, Sveits 1.57.09
6. Olle Boström, Sverige
-----------------------------------
10. Olav Lundanes, 1.59.49
15. Carl Waaler Kaas 2.05.27
Damer
1. Annika Billstam, Sverige 82.26
2. Dana Brozkova, Tsjekkia 86.54
3. Helena Jansson, Sverige 89.55
4. Eva Jurenikova, Tsjekkia 90.59
5. Heidi Østlid Bagstevold, Norge 91.57
6. Anni-Maija Fincke, Finland 94.06
-----------------------------------------------
12. Tone Wigemyr 1.38.11