Trondheim Maraton er Norges eldste maratonløp, og den 51. utgaven ble mye større enn noengang tidligere. På lørdagens løp var det hele 5 433 løpere på de individuelle distansene i tillegg til 168 stafettlag med 4 deltagere på hvert lag. Det gir en total på 6 105 fullførende løpere og en formidabel vekst på 67% i forhold til fjorårets løp.
FULLFØRENDE: | 2018 | 2019 | Vekst |
Maraton | 264 | 462 | 75 % |
Halvmaraton | 1 465 | 2 314 | 58 % |
10 km | 960 | 1 561 | 63 % |
5 km | 569 | 1 096 | 93 % |
Teammaraton (4 pr lag) | 400 | 580 | 45 % |
Familestafett (4 pr lag) | 92 | ||
TOTALT | 3 658 | 6 105 | 67 % |
Barneløpet kommer i tillegg |
- Det blir en enda større folkefest når vi neste år er tilbake på Torget, og da må vi gjøre noen justeringer. Når det er så mye publikum, tror jeg nesten vi må gjerde inn hele byen, slik at løperne blir ivaretatt, sier prosjektleder Morten Eliassen til Adressa.no som innrømmet at årets løp nok ble enda større enn
Det kan nok hende arrangøren må justere noe på starttider eller løyper også, for tidvis var det trangt for de raskeste løperne enkelte steder i årets løp. For den jevne løper og mosjonsmassene betyr ikke dette noe, kanskje heller tvert i mot, men det er bra at det også tilrettelegges godt for de raskeste løperne - og det har vi tro på at arrangørene skal få til.
En gedigen løpsfest var det i Trondheims gater, og litt duskregn innimellom solgløtt ødela ikke festen. Det var fine løpsforhold og mange sterke tider.
Starten på maraton. Vi ser den suverene vinneren Ebrahim Abdulaziz med nummer 936. (Foto: Arrangøren/KTL)
Suverene maratonvinnere
Både i kvinne- og herreklassen på maraton fikk vi soleklare vinnere. Fjorårets store operraskelse, Theresa Lyng-Jørgensen fra Vanvik IL, var helt uten konkurranse i kvinneklassen og vant med over 14 minutters margin. Fjorårets maraton i Trondheim var hennes første réelle løpskonkurranse, og formen er åpenbart like god i år. Hun vant på tiden 2:59:49 som er 32 sekunder mer enn fjorårets vinnertid. På 3. plass kom Mariann Renate Lande fra Byåsen IL som i fjor vant halvmaraton i Trondheim.
Også herrevinner Ebrahim Abdulaziz fra Strindheim IL måtte vente lenge på konkurrentene etter målgang. Med tiden 2:24:44 var han 8:29 foran Fredrik Granviken fra Klæbu Løpeklubb på 2. plass. Tidligere i år løp Ebrahim på 2:18:49 i Rotterdam Maraton, noe som er nest beste norske resultat hittil i år.
De raskeste på maraton:
Kvinner maraton (69 deltagere, 68 fullførte): | ||||||
1 | Theresa Lyng-Jørgensen | Vanvik IL | NOR | K35-39 | 2:59:49 | |
2 | Kristin Waaktaar Opland | Sparebank1 SMN | NOR | K35-39 | 3:14:13 | |
3 | Mariann Renate Lande | Byåsen IL | NOR | K35-39 | 3:16:38 | |
4 | Caroline Kiær | TRONDHEIM | NOR | K23-34 | 3:20:37 | |
5 | Kristin Stokke | TRONDHEIM | NOR | K35-39 | 3:20:58 | |
6 | Christine Berger | Trondheim Maraton | NOR | K23-34 | 3:24:37 | |
7 | Victoria Voie | TILLER | NOR | K23-34 | 3:25:17 | |
8 | Else Overvik | Hell Ultraløpeklubb | NOR | K35-39 | 3:26:08 | |
9 | Kristine Aaen Pedersen | Hent AS | NOR | K23-34 | 3:28:10 | |
10 | Siri Slotterøy Johnsen | Koll IL | NOR | K40-44 | 3:29:37 | |
11 | Jenny Nesje | TRONDHEIM | NOR | K23-34 | 3:32:54 | |
12 | Monika Merket | Støren Sportsklubb | NOR | K40-44 | 3:38:27 | |
13 | Ewelina Kaska-?obodowska | Racefighter Gosir Debe Wielkie | POL | K35-39 | 3:40:49 | |
14 | Ane Toft | TRONDHEIM | NOR | K35-39 | 3:46:06 | |
15 | Hanne Opseth Rygg | TRONDHEIM | NOR | K18-22 | 3:46:33 | |
16 | Hanne Formo | Hell Ultraløpeklubb | NOR | K45-49 | 3:47:01 | |
17 | Lotte Eide | TRONDHEIM | NOR | K18-22 | 3:52:44 | |
18 | Mathilde Hallem Berge | TRONDHEIM | NOR | K23-34 | 3:53:46 | |
19 | Guro Brattås | Strindheim IL | NOR | K18-22 | 3:54:35 | |
20 | Ellen Wangsness | OSLO | NOR | K23-34 | 3:57:18 | |
Menn maraton (417 deltagere, 394 fullførte): | ||||||
1 | Ebrahim Abdulaziz | Strindheim IL | NOR | M40-44 | 2:24:44 | |
2 | Fredrik Granviken | Klæbu Løpeklubb | NOR | M35-39 | 2:33:13 | |
3 | Oskar Andrén | OK Tisaren (Swe) | SWE | M23-34 | 2:34:34 | |
4 | Tor Holager Rødde | Danske Bank - Meglerhuset Nylander | NOR | M35-39 | 2:37:19 | |
5 | Hans Petter Rolke | NTNUI | NOR | M18-22 | 2:37:41 | |
6 | Øystein Solligård | Svorkmo N.O.I. | NOR | M23-34 | 2:41:18 | |
7 | Ketil Stene | TRONDHEIM | NOR | M40-44 | 2:44:01 | |
8 | Morten Grunnhov | Bratsberg IL | NOR | M23-34 | 2:44:30 | |
9 | Thien Vuong | BRADDON | AUS | M23-34 | 2:45:06 | |
10 | Luciano Daniel Pared | Argentina | ARG | M40-44 | 2:46:08 | |
11 | Nils Haktor Bua | Spirit Stavanger Friidrettsklubb | NOR | M23-34 | 2:47:08 | |
12 | Jonas Ressem | Bratsberg IL | NOR | M23-34 | 2:47:26 | |
13 | Christian Randholm | Norsk Helsenett | DEN | M35-39 | 2:47:58 | |
14 | Anton Bueie | Anton Bueie / Lier il | NOR | M50-54 | 2:48:00 | |
15 | Hågen Fjørkenstad Dypdal | Bratsberg IL | NOR | M23-34 | 2:50:45 | |
16 | Simen Holvik | GTI Friidrettsklubb | NOR | M40-44 | 2:51:13 | |
17 | Mads Grimsbu | Trondheim & Omegn Sportsklubb | NOR | M35-39 | 2:55:11 | |
18 | Krister Aaen PEDERSEN | Sandnes IL / Energi FK | NOR | M23-34 | 2:55:11 | |
19 | Morten Auset | Byåsen IL | NOR | M35-39 | 2:57:00 | |
20 | Andre Bjugstad | Brøttum Flyg og Svett | NOR | M23-34 | 2:58:17 |
Pallen etter herrenes maratonløp med Fredrik Granviken, Ebrahim Abdulaziz og svenske Oskar Andrén. (Foto: Arrangen/KTL)
Pallen for maraton kvinner: Kristin Waaktaar Opland, Theresa Lyng-Jørgensen og Mariann Renate Lande. (Foto: Arrangen/KTL)
Årsbeste veterantider på halvmaraton
På halvmaraton ble det Strindheimseier i begge klassene på en distanse med imponerende 2 314 fullførende løpere. Det ble trøndersk veteranduell i kvinneklassen med Anne Nevin (K45-49) som vinner på 1:20:29. Enda mer imponerende var 2. plassen til Inger Dagny Saanum (K55-59) på 1:23:18. Begge tidene er norsk årsbeste i de respektive aldersklassene.
I herreklassen ble det seier til Haben Brhane Gebrehiwet på 1:09:03 som er 28 sekunder bedre enn vinnertiden til Abdulaziz (årets maratonvinner) i fjor. Nærmest fulgte Simen Ellingsdalen fra Steinkjer FIK med 1:10:53 og Johan Hundseth fra Kolvereid/Viplast med 1:11:55.For Hundseth var det 3 minutters forbedring fra i fjor da han også kom på 3. plass.
De raskeste på halvmaraton:
Kvinner halvmaraton (826 deltagere, 811 fullført): | ||||||
1 | Anne Nevin | Strindheim IL | NOR | K45-49 | 1:20:29 | |
2 | Inger Dagny Saanum | GE Healthcare | NOR | K55-59 | 1:23:18 | |
3 | Mari Arnestad | Team Solo | NOR | K23-34 | 1:23:36 | |
4 | Frida Cronqvist | NTNUI | SWE | K23-34 | 1:24:59 | |
5 | Margrethe Pedersen | 3T-Treningssenter | NOR | K35-39 | 1:26:06 | |
6 | Carina Ulsund | Klæbu Løpeklubb | NOR | K35-39 | 1:27:57 | |
7 | Helle Hagli Sønnervik | Energi FK | NOR | K18-22 | 1:28:23 | |
8 | Anna Ulstein Guldal | TRONDHEIM | NOR | K23-34 | 1:28:39 | |
9 | Iren Nordal | Midsund IL | NOR | K40-44 | 1:28:58 | |
10 | Anette Leistad | TRONDHEIM | NOR | K35-39 | 1:29:10 | |
11 | Margrethe Ivarson | STJØRDAL | NOR | K23-34 | 1:29:25 | |
12 | Hilde Borkmo | Namdal løpeklubb | NOR | K40-44 | 1:30:10 | |
13 | Ida Ervik Raaness | BFG Bergen Løpeklubb | NOR | K18-22 | 1:31:48 | |
14 | Unni Cicilie Haugen | Hitra Friidrettsklubb | NOR | K23-34 | 1:31:58 | |
15 | Lisbeth Vold | Equinor | NOR | K45-49 | 1:31:58 | |
16 | Tuva Stavø | Strindheim IL | NOR | K18-22 | 1:32:13 | |
17 | Cathrine Nilsen Vold | TRONDHEIM | NOR | K45-49 | 1:32:29 | |
18 | Birgitta Husebye | Løpeklubben | NOR | K23-34 | 1:32:58 | |
19 | Celine Kormeseth-Rødal | TRONDHEIM | NOR | K23-34 | 1:33:00 | |
20 | Jannicke Hustad | TILLER | NOR | K23-34 | 1:33:23 | |
Menn halvmaraton (1521 deltagere, 1502 fullført): | ||||||
1 | Haben Brhane Gebrehiwet | Strindheim IL | NOR | M23-34 | 1:09:03 | |
2 | Simen Ellingsdalen | Steinkjer Friidrettsklubb | NOR | M23-34 | 1:10:53 | |
3 | Johan HUNDSETH | Kolvereid/Viplast AS | NOR | M23-34 | 1:11:55 | |
4 | Jørgen Frost Bø | PWC | NOR | M23-34 | 1:12:41 | |
5 | Stian Karlsen | Bratsberg IL | NOR | M23-34 | 1:13:41 | |
6 | Kristian Riseth Hammer | Svorkmo N.O.I. | NOR | M23-34 | 1:13:55 | |
7 | Luke Campbell | Bratsberg IL | AUS | M35-39 | 1:13:57 | |
8 | Jostein TANDBERG | Kjelsås IL | NOR | M18-22 | 1:14:01 | |
9 | Øyvind Ytterhus Utengen | Kaja Nordstad-Ytterhus Løpeklubb | NOR | M23-34 | 1:14:46 | |
10 | Tor Olav Nesheim Hægeland | Rustad IL | NOR | M18-22 | 1:15:13 | |
11 | Sivert Laukli | NTNUI | NOR | M18-22 | 1:15:28 | |
12 | Michael Brian Watts | Strindheim IL | NOR | M23-34 | 1:15:48 | |
13 | Johan Riseth Hammer | Svorkmo N.O.I. | NOR | M23-34 | 1:15:54 | |
14 | Knut Venseth | Markabygda IL | NOR | M45-49 | 1:16:25 | |
15 | Jørgen Sæther | Bratsberg IL | NOR | M23-34 | 1:16:42 | |
16 | Christoffer Søbstad | OSLO | NOR | M23-34 | 1:16:46 | |
17 | Jonas Aamodt Moræus | Bratsberg IL | NOR | M40-44 | 1:17:17 | |
18 | Tor Håkon Skogstad | Sparebank1 SMN | NOR | M23-34 | 1:17:59 | |
19 | Knut Ødegaard | Bratsberg IL | NOR | M40-44 | 1:18:12 | |
20 | Martin Uglem | TRONDHEIM | NOR | M23-34 | 1:18:20 |
10 km med mye sterkere tider enn i fjor
På 10 kilometer ble det tysk seier i kvinneklassen og dagens 4. distanseseier til Strindheim IlL. Tyske Anna Schmidt vant kvinneklassen på 37:07 foran Amalie Kriistin Kvandal fra Kjelsås som brukte 38:15.
Trond Ørjan Eide sørget for Strindheimseier også på 10 km med tiden 30:44 etter et tett oppgjør med trønder-eritreeren Isaac Tesfamichael fra Leksvik I. Seiersmarginen ble på 2 sekunder. På tredjeplass fulgte 19-åringen Magnus Tuv Myhre fra Bradbu IF som med tiden 31:42 var 6 sekunder bak sin egen norske årsbeste for 18-19 åringer.
De raskeste på 10 km:
Kvinner 10 km (795 deltagere, 794 fullførte): | ||||||
1 | Anna Schmidt | ERLANGEN | GER | K23-34 | 37:09 | |
2 | Amalie Kristin Kvandal | Kjelsås IL | NOR | K23-34 | 38:15 | |
3 | Oda Hove | Ranheim IL | NOR | K18-22 | 38:51 | |
4 | Hanna Mørkved | Namdal Løpeklubb | NOR | K18-22 | 38:56 | |
5 | Lisa Dahle Erichsen | Namdal løpeklubb | NOR | K23-34 | 39:45 | |
6 | Kristin Bøe | TRONDHEIM | NOR | K23-34 | 40:51 | |
7 | Mari Wendelborg Gil | 7075 | NOR | K35-39 | 40:55 | |
8 | Hedda Fevang Tveit | Utleira IL | NOR | K16-17 | 41:03 | |
9 | Kjersti Sund Solli | St. Olavs Løpedamer | NOR | K35-39 | 41:07 | |
10 | Rosetta Steeneveldt | Equinor BIL | NOR | K45-49 | 41:19 | |
11 | Mette Eid Løvås | Strindheim IL | NOR | K45-49 | 41:22 | |
11 | Hanne Hellebust Strand | Valldal IL | NOR | K23-34 | 41:22 | |
13 | Ingeborg Nordaune | Ålen IL - Friidrett | NOR | K18-22 | 41:44 | |
14 | Ingri Meum Byrkjeflot | Undercover Runningteam | NOR | K35-39 | 42:09 | |
15 | Ingrid Vuttudal | Kyrksæterøra IL | NOR | K23-34 | 42:20 | |
16 | Kristin Hetlesæter | Hjelmeland IL | NOR | K18-22 | 42:44 | |
17 | Marion Ryan | Namdal Løpeklubb | NOR | K14-15 | 42:52 | |
18 | Alma Kolberg Hakonardottir | Leksdal IL | NOR | K12-13 | 43:07 | |
19 | Kristin Onsøien | Trøndelag Politiidrettslag | NOR | K40-44 | 43:37 | |
20 | Maria Ringstad | Dimna IL | NOR | K23-34 | 43:49 | |
Menn 10 km (768 deltagere (767 fullførte): | ||||||
1 | Trond Ørjan Eide | Strindheim IL | NOR | M23-34 | 30:44 | |
2 | Isaac Tesfamichael | Leksvik IL | ERI | M23-34 | 30:46 | |
3 | Magnus Tuv Myhre | Brandbu IF | NOR | M18-22 | 31:42 | |
4 | Mats Bjørgum | Strindheim IL | NOR | M23-34 | 32:33 | |
5 | Henning Offigstad | Bratsberg IL | NOR | M23-34 | 33:05 | |
6 | Ulrik Arnesen | Strindheim IL | NOR | M18-22 | 33:40 | |
7 | August Lunde | Byåsen IL | NOR | M16-17 | 33:53 | |
8 | Lars Svorkdal | Svorkmo N.O.I. | NOR | M14-15 | 33:56 | |
9 | Lars Ole Hageskal | Kyrksæterøra IL | NOR | M40-44 | 34:12 | |
10 | Bermude Adrien | Béziers (Bcam) | FRA | M23-34 | 34:46 | |
11 | Håvard Tømmerdal | Multiconsult BIL | NOR | M23-34 | 34:51 | |
12 | Erlend Hansen | NTNUI | NOR | M23-34 | 35:06 | |
13 | August B. Falkanger | Byåsen IL | NOR | M16-17 | 35:19 | |
14 | Johannes Hagerup | Lyn Ski | NOR | M23-34 | 35:24 | |
15 | Martin Reppen | Namdal løpeklubb | NOR | M18-22 | 35:54 | |
16 | Henrik Kvennås | Byåsen IL | NOR | M16-17 | 35:57 | |
17 | Kristian Gulbrandsen | Placebo FC | NOR | M23-34 | 36:02 | |
18 | Espen Valseth | Verdal Friidrettsklubb | NOR | M40-44 | 36:26 | |
19 | Tommy Thrana | Team Helgeland Kraft | NOR | M45-49 | 36:33 | |
20 | Cato Dybvik | KVALØYA | NOR | M35-39 | 36:43 |
Klare seire til Sigrid Jervell Våg og Ørjan Kjeldsli på 5 km
Også 5-kilometeren trakk over 1000 løpere til start i år, og vi fikk en svært sterk vinnertid i kvinneklassen. Sigrid Jervell Våg fra IL i BUL vant på norsk årsbestetid 16:37, som er 2 sekunder raskere enn Emma Kirkeberg Mørks tid i Fornebuløpet tidligere i år. Nærmest fulgte 15-åringen Selma Nevin fra Strindheim IL som med 19:12 løp ett sekund raskere enn i Trønder Øst-løpet tidligere i år.
I herreklassen ble det som ventet seier til Ørjan Kjeldsli fra Stadsbygd IL som løp på 15:47, et drøyt halvminutt bak hans bestetid i år. Bak Kjeldsli ble det et tett oppgjør om de andre pallplassene, der Ola Skjølberg fra Svorkmo og spanske Marc Arriaza I Bosch kom inn på 16:38 og 16:39. Rett bak dem løp 12-år gamle Sven Nevin fra Strindheim IL inn til 16:44, tre sekunder bak sin egen årsbestetid i Norge for 12-13-åringer.
De raskeste på 5 km:
5 km kvinner (694 deltagere): | ||||||
1 | Sigrid Jervell Våg | BUL | NOR | K23-34 | 16:37 | |
2 | Selma Nevin | Strindheim IL | NOR | K14-15 | 19:12 | |
3 | Elin Randli | Strindheim | NOR | K45-49 | 19:17 | |
4 | Emma Sofie Blaauw | Sem IF | NOR | K18-22 | 19:45 | |
5 | Emilie Solheim Johnsen | Strindheim IL | NOR | K12-13 | 20:05 | |
6 | Hanne Hegerberg | Skauga IL | NOR | K18-22 | 20:06 | |
7 | Ellen Kvalheim | Stjørdal Friidrettsklubb | NOR | K45-49 | 20:15 | |
8 | Lill Tove Myrvold | Strindheim IL | NOR | K23-34 | 20:25 | |
9 | Johanne Lægran | Sportsklubben Vidar | NOR | K18-22 | 20:37 | |
10 | Malin Sandnes Nilsen | Svorkmo N.O.I. | NOR | K23-34 | 20:59 | |
11 | Greta Kolberg Hakonardottir | Leksdal IL | NOR | K12-13 | 21:00 | |
12 | Oline Sneve Strand | Steinkjer Friidrettsklubb | NOR | K16-17 | 21:00 | |
13 | Anna Løvås Holmen | Nidaros Turn | NOR | K14-15 | 21:04 | |
14 | Nora Hafsmo | Byåsen IL | NOR | K12-13 | 21:14 | |
15 | Julie Røthe Lysberg | Namdal løpeklubb | NOR | K12-13 | 21:19 | |
16 | Kathrine Hovd | Namdal løpeklubb | NOR | K23-34 | 21:31 | |
17 | Anette Sommer Wormsen | Løplabbet | NOR | K23-34 | 21:49 | |
18 | Beret Hartviksen | Sparebank1 SMN | NOR | K23-34 | 22:19 | |
19 | Flora Bouchereau | TRONDHEIM | FRA | K23-34 | 22:23 | |
20 | Anne Marie Lund Eikrem | Nabolaget | NOR | K40-44 | 22:23 | |
Menn 5 km (403 deltagere): | ||||||
1 | Ørjan Kjeldsli | Stadsbygd IL | NOR | M23-34 | 15:47 | |
2 | Ola Skjølberg | Svorkmo N.O.I. | NOR | M23-34 | 16:38 | |
3 | Marc Arriaza I Bosch | TRONDHEIM | ESP | M23-34 | 16:39 | |
4 | Sven Nevin | Strindheim IL | NOR | M12-13 | 16:44 | |
5 | Vetle Flaget | Hemsedal IL | NOR | M18-22 | 16:50 | |
6 | Kai Robert Vandsvik | Bratsberg IL | NOR | M35-39 | 16:53 | |
7 | Håvard Vaeng Bernhardsen | BUL-Tromsø | NOR | M18-22 | 17:04 | |
8 | André Johnsen Navjord | Strindheim IL | NOR | M23-34 | 17:06 | |
9 | Ole Daniel Prigge | IL Nybrott | NOR | M14-15 | 17:44 | |
10 | David Sommervold Folde | Rindal IL | NOR | M23-34 | 17:56 | |
11 | Martijn Langeweg | Ringerike Friidrettsklubb | NOR | M18-22 | 18:23 | |
12 | Inge Johan Holthe | Strindheim IL | NOR | M45-49 | 18:51 | |
13 | Even Magnus Aspli | Frol IL | NOR | M23-34 | 19:01 | |
14 | Olav Ersland | Inst. for Matematiske Fag, Ntnu | NOR | M23-34 | 19:08 | |
15 | Iver Lund Gjerde | TRONDHEIM | NOR | M12-13 | 19:12 | |
16 | Aleksander Kolodziej | TRONDHEIM | NOR | M16-17 | 19:33 | |
17 | Alf Håvard Bråten Stensø | FLATÅSEN | NOR | M12-13 | 19:43 | |
18 | Niklas Hovland | Sjuktsprek | NOR | M23-34 | 19:51 | |
19 | Eirik Lyngvær | Lyngvær Velforening | NOR | M23-34 | 19:51 | |
20 | Magnus Nordahl Andersen | Trondheim & Omegn Sportsklubb | NOR | M23-34 | 19:54 |
Alle resultater totalt og klassevis
Løpets hjemmeside
Facebook
Fra starten på barneløpet. (Foto: Arrangøren/KTL)