Den 27. utgaven av Strømstadmilen ble arrangert lørdag ettermiddag. Totalt var det 444 fullførende på 10 km, 258 på 5 km og 279 barn i alderen 7-11 år i barneløpene på 1000 og 1609 m. Dette ga totalt 981 fullførende. I tillegg kom klassen for "promenad/stavgang".
ALLE RESULTATER
Som vanlig gikk det fort unna i teten på 10 km med tre etiopere på de tre første plassene. Raskest var Fikado Haftu Tsadik på 29:04 i den krevende og kuperte løypa. Løyperekorden tilhøres kenyanerne Silias Sang og Joshpat Menjo som begge har løpt på 28:34 (i henholdsvis 2004 og 2012). Beste norske i år var Senay Fissehatsion som løper for Tjalve. Han kom på 5. plass med 30:30.
De tre beste menn på 10 km.
10 beste menn totalt på 10 km
Pl. | Namn | Född | Förening/Ort/Land | Underkat. | # | Netto |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | » Fikado Haftu Tsadik | 1994 | Etiopien | Män | 258 | 29:04 |
2 | » Masresha Bere Bisetegn | 1998 | Etiopien | Män | 209 | 30:04 |
3 | » Haileye Amdemaryam | 1995 | Etiopien | Män | 192 | 30:05 |
4 | » Japhet Kipkorir | 1982 | Hälle IF | Män | 305 | 30:10 |
5 | » Senay Fissehatsion (Nor) | 1995 | IK Tjalve | Män | 507 | 30:30 |
6 | » Okubamichael Fissehatsion | 1997 | IK Tjalve | Män | 238 | 30:46 |
7 | » Weidls Negasn Gebresadik | 1986 | BUL | Män | 483 | 30:50 |
8 | » Daniel Berggren | 1987 | Strömstad Löparklubb | Män | 120 | 31:49 |
9 | » Fouad Idbafdic (Swe) | 1988 | Hovslätt IK | Män | 502 | 32:00 |
10 | » Robert Alexandersson | 1990 | Hälle IF | Män | 190 | 33:13 |
I kvinneklassen var det også etiopisk i toppen med Birhan Mhretu som vant på 33:33 foran Berhan Asgedom på 34:27. Jessica Gunnarsson, SK Vidar tok 3. plassen på 37:44. Her tilhører for øvrig løyperekorden norske Gunhild Halle som løp på 32:31 i 2002.
Premiepallen for kvinner på 10 km.
10 beste kvinner totalt på 10 km
Pl. | Namn | Född | Förening/Ort/Land | Underkat. | # | Netto |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | » Birhan Mhretu | 1999 | Etiopien | Kvinnor | 334 | 33:33 |
2 | » Berhan Asgedom | 1997 | Etiopien | Kvinnor | 205 | 34:27 |
3 | » Jessica Gunnarsson | 1976 | SK Vidar | Kvinnor | 254 | 37:44 |
4 | » Josefin Gerdevåg | 1981 | Kfum Örebro | Kvinnor | 248 | 39:08 |
5 | » Karin Schön | 1962 | IF Kville | Kvinnor | 378 | 40:45 |
6 | » Selma Øde | 2002 | Rygge IL | Kvinnor | 413 | 42:22 |
7 | » Sara Holm | 1995 | Grebbestad | Kvinnor | 152 | 42:26 |
8 | » Inger Marit Stark Valstad | 1978 | Oslo | Kvinnor | 406 | 42:42 |
9 | » Rebecka Andersson | 1993 | Strömstad Löparklubb | Kvinnor | 119 | 42:48 |
10 | » Christin Flatum | 1971 | Brandbu IF | Kvinnor | 240 | 42:55 |
ALLE RESULTATER
Se mange bilder fra 10 km lenger nede i artikkelen
På 5 km var det Samuel Fitsumbrhan, Hälle IF som vant på 16:13. Her ble Niels Christian Hellerud, Halden SK beste norske på 4. plass med 17:08. Vinner i kvinneklassen var Beatrice Brink, IF Kville på 18:43. Beste norske jente ble Maren Karlsen Bekkestad, Sturla IF på 3. plass på tiden 19:46.
10 beste menn på 5 km
Pl. | Namn | Född | Förening/Ort/Land | Kat. | # | Netto | Brutto |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | » Samuel Fitsumbrhan | 1999 | Hälle IF | Män | 870 | (16:13) | 16:15 |
2 | » Ahmed Mahmoud | 1998 | Strömstad Löparklubb | Män | 752 | (16:19) | 16:21 |
3 | » Merhawi Seifu | 2000 | Hälle IF | Pojkar 17 | 930 | (16:33) | 16:34 |
4 | » Niels Christian Hellerud | 2000 | Halden SK | Pojkar 17 | 881 | (17:08) | 17:10 |
5 | » Theodor Eliasson | IK Granit1992 | Män | 1017 | (17:13) | 17:15 | |
6 | » Øystein Wergeland | 1984 | Sandnes IL | Män | 955 | (17:39) | 17:40 |
7 | » Jan Erik Wergeland | 1985 | Sandnes IL | Män | 954 | (17:59) | 18:00 |
8 | » Pasi Heikkinen (Swe) | 1975 | Vara IBK | Män | 989 | (18:16) | 18:18 |
9 | » Jesper Evervall | 1994 | Hisings Kärra | Män | 931 | (18:19) | 18:20 |
10 | » Nasir Turgut | 2001 | Horred | Pojkar 17 | 817 | (18:25) | 18:27 |
10 beste kvinner på 5 km
Pl. | Namn | Född | Förening/Ort/Land | Kat. | # | Netto | Brutto |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | » Beatrice Brink | 1999 | IF Kville | Kvinnor | 783 | (18:43) | 18:44 |
2 | » Alice Kristiansen | 1994 | Sävedalens AIK | Kvinnor | 896 | (19:37) | 19:38 |
3 | » Maren Karlsen Bekkestad | 2003 | Sturla IF-Friidrett | Flickor 15 | 844 | (19:46) | 19:47 |
4 | » Olivia Brunbäck | 2003 | Sävedalens AIK | Flickor 15 | 857 | (20:02) | 20:03 |
5 | » Majken Homlung Pröitz (Nor) | 2004 | Sarpsborg | Flickor 13 | 982 | (20:26) | 20:27 |
6 | » Paulina Hultberg | 2005 | ALINGSÅS | Flickor 13 | 884 | (20:54) | 20:55 |
7 | » Jeanette Engström | 1979 | IK Orient | Kvinnor | 865 | (21:33) | 21:36 |
8 | » Ronja Rungberg (Swe) | 1987 | Uddevalla SK | Kvinnor | 1009 | (21:41) | 21:43 |
9 | » Lisa Karlsson (Swe) | 1980 | IK Granit | Kvinnor | 996 | (22:05) | 22:09 |
10 | » Karen Johanne Dalby (Nor) | 1986 | Slevik IL | Kvinnor | 830 | (22:37) | 22:41 |
Start på 5 km med Majken Homlung Pröitz, Sarpsborg IL som ble nummer 5 totalt av jentene og vant jenteklassen for 13-åringer på 20.27.
ALLE RESULTATER
Øvrige bilder fra 5 km
Starten på 5 km
Samuel Fitsumbrhan, Hälle IF (til høyre) og Ahmed Mahmoud, Strömstad Löparklubb kjemper om seieren på 5 km. Førstnevnte vant på 16:13 mot 16:19.
Niels Christian Hellerud, Halden SK kom på 4. plass totalt på 5 km.
Øystein Wergeland, Sandnes IL.
Marcus Dahl-Rismyhr, Sarpsborg IL.
Beatrice Brink, IF Kville vant kvinneklassen på 5 km med 18:43.
Majken Homlung Pröitz, Sarpsborg IL kom på 5. plass totalt av jentene på 5 km og vant klassen Jenter 13 år. Hun løp på 20:26.
Maia Hellesjø fra Lillestrøm.
Premiepallen for Jenter 15 år med Maren Karlsen Bekkestad, Sturla IF på 1. plass.
Øvrige bilder fra 10 km
Trangt om plassen i startfeltet.
Starten har gått på 10 km.
Herreteten på 10 km.
Jessica Gunnarsson, SK Vidar ble beste norske kvinner på 10 km med en 3. plass totalt.
Passering 2 km.
Båthavna.
Drikkestasjon.
Lennart Hansson.
Premieutdeling.