Amanda Grefstad Frøynes
Amanda Grefstad Frøynes venta ikke på noen og løp inn til et klart NM-gull på 800 m i Rudhallen i Bærum. (Foto: Samuel Hafsahl)

Sterkt sololøp og NM-gull til Amanda Grefstad Frøynes på 800 m

Amanda Grefstad Frøynes gikk rett i tet og holdt så høy fart helt til mål at det ble både NM-gull, mesterskapsrekord og personlig rekord. Josefine Tomine Eriksen tok sølvet mens Marte Hovland sikra seg bronsen.

Publisert Sist oppdatert

Den gamle mesterskapsrekorden på 800 m hadde Hedda Hynne med 2.04,79. Nå løp Amanda Grefstad Frøynes på 2.03,26 helt uten noen form for drahjelp. Det hadde vært spennende å se hva hun kunne fått til et felt med løpere på sitt eget og litt bedre nivå.

Den gamle mesterskapsrekorden på 800 m hadde Hedda Hynne med 2.04,79. Nå løp Amanda Grefstad Frøynes på 2.03,26 helt uten noen form for drahjelp. Det hadde vært spennende å se hva hun kunne fått til et felt med løpere på sitt eget og litt bedre nivå.

Amanda løp meget offensivt og passerte 200 m på drøye 29 sekunder og 400 m på ca. 60 sekunder. Siste halvdel gikk noe saktere, men likevel bare økte hun avstanden til konkurrentene. I mål kunne hun glede seg over å ha forbedra den gamle persen på 2.03,44 med 18 hundredeler.

Josefine Tomine Eriksen var den eneste som prøvde å henge på Frøynes, men måtte slippe ca. halvveis og kom i mål på 2.07,44. Marte Hovland som ble tok sølv på 1500 meteren i går, kunne nå feire 20-årsdagen sin med nok en NM-medalje, laga av bronse denne gangen.

Josefine Tomine Eriksen var den eneste som prøvde å henge på Amanda Grefstad Frøynes. (Foto: Samuel Hafsahl)
800 m kvinner
1Amanda Marie Grefstad FrøynesTjalve IK2,03,26
2Josefine Tomine EriksenSem IF2,07,44
3Marte HovlandUllensaker/Kisa IL2,11,75
4Mari SkraastadStadsbygd IL2,15,78
5Erle Musum LyngIL Gular2,16,44
5Silje LindstadVaregg Fleridrett2,16,44
7Silje DønheimBækkelagets SK2,23,28

Alle resultat

Til trodd for den harde åpningen klarte Josefine Tomine Eriksen å sikre seg sølvmedaljen med god margin. (Foto: Samuel Hafsahl)
Marte Hovland løp inn til tredjeplass og sikra seg sin andre NM-medalje på to dager. (Foto: Samuel Hafsahl)
Mari Skraastad (308) ble nummer fire og Erle Musum Lyng (202) nummer fem. (Foto: Samuel Hafsahl)
Powered by Labrador CMS