17-åringene hadde sitt 800-meteroppgjør i UM på mesterskapets siste dag. Guttene hadde to heat, seedet med de beste i det siste. Jentene hadde kun ett heat.

J-17

Vilde-Sofie Torvund fra Fri IL startet dette ungdomsmesterskapet med å vinne 3000 meter. Det var kanskje litt overraskende, hun slo blant annet favoritten Andrea Nygård Vie. På 800 meteren to dager senere var det kanskje en forventning om at Andrea skulle slå tilbake, hun tok tross alt to gull i årets inne-UM.  Og det var Andrea Nygård Vie som kjørte hardt ut på 800 meter og viste at hun her var å regne med. Men da innspurten mot mål startet viste det seg at det var Vilde-Sofie Torvund og Mari Skraastad fra Stadsbygd IL som hadde mest å kjøre med, og begge dro i fra Andrea. Vilde-Sofie tok spurten og seieren med grei margin, mens Mari Skraastad og Andrea Nygård Vie fulgte på de neste plassene.

Julie Sand-Hanssen fra If Eiker Kvikk var også sterkt med i teten av feltet, men ble hektet av i spurten.

_DSC2756.jpg
Det er Andrea Nygård Vie som tar initiativet og drar feltet, men både Vilde-Sofie Torvund, Mari Skraastad og Julie Sand-Hanssen henger på.

Vilde-Sofie Torvund kunne etter løpet fortelle til Kondis at hun selvsagt var veldig fornøyd med helge