Copenhagen Half Marathon måtte avlyses i fjor på grunn av pandemien, men med alle COVID-19 -restriksjoner opphevet i Danmark ga søndagens løp igjen en rekke toppresultater i løypa som regnes som en av de raskeste halvmaratonene i verden.

I en veldig spennende avslutning klarte Amdework Walalegn fra Etiopia å holde Kenyas Kenneth Renju bak seg å ta seieren på 59:10 mens Renju løp under timen for første gang med en kraftig forbedring av sin personlige rekord med 59:12. Den kenyanske overraskelsemannen, Daniel Mateiko, holdt følge med de to andre løperne til den siste kilometeren og var 3. mann på 59:25. Etiopieren Abe Tilahun var 4. mann under timen med 58:45 på plassen foran Zerei som altså manglet åtte sekunder på den magiske timesgrensen og tjue sekunder på å slå noregsrekorden.

10000m-Zerei-Kbrom-Mezngi-solo.jpgZerei Kbrom Mezngi i sitt gulløp på 10 000 m under NM i Kristiansand forrige søndag. (Foto: Samuel Hafsahl)

15 km i rekordtempo

​Under nesten perfekte forhold i den danske hovedstaden med sol og 14 grader, men med en del vind, gjorde fartsholderen en utmerket jobb med å lede en gruppe på ni løpere, Zerei Kbrom Mezngi inkludert, gjennom de første 15 km på 42:15. Bare en kilometer senere hadde gruppen blitt redusert til en trio som skulle kjempe om seieren. Kbrom, som så langt fikk et perfekt løpsopplegg, måtte også slippe, og dermed kom han 19 sekunder for sent til å matche Sondre Norstad Moens norske rekord på 59:48 fra Valencia i 2017. Trond Ørjan Eide (Svorkmo IL) var nest beste nordmann med 1:06:36 og 24. plass. 

Slettet Sifan Hassans rekord

I 2018 satte Sifan Hassan løyperekord (og europeisk rekord) i København med 1:05:15. Løyperekorden er nå overtatt av Tsehay Gemechu som kuttet av syv sekunder på tiden da hun krysset mållinjen på 1:05:08. Hawi Feysa sikret en etiopisk dobbeltseier med PB på 1:05:41 med Vivian Kiplagat fra Kenya på tredje.

Copenhagen Half Marathon 2021Tsehay Gemechu setter ny løyperekord på 1:05:08. (Arrangørfoto) 

U-20 rekord

Mathilde Theisen (OSI)  var best av tre meget sterke norske kvinner i København med 1:13:54 og 13. plass i løpet sok ikke uvanlig ble totalt dominert av etiopiere og kenyanere som tok sju første plassene både i dame og herre-klassen (med unntak av Kbrom). Ine Bakken (IL Gular) fulgte like bak Theisen med 1:14:11, mens Ines 19 år gamle lagvenninnne Adele Henriksen satte ny U20-rekord på halvmaraton med 1:14:16 og 16. plass.  

10000mk-Mathilde-Theisen.jpgMathilde Theisen da hun smilte for sølvet på 10 000 m i NM for en uke siden. (Foto: Samuel Hafsahl) 

Løpets nettsider
Løpets facebooksider

Resultater Copenhagen Half Marathon 19.09.2021: 

           
Kvinner: 
Plass Navn Nasjon Klubb Klasse Tid
1 Tsehay Gemechu  ETH     01:05:08
2 Hawi Feysa  ETH     01:05:41
3 Vivian Kiplagat  KEN     01:06:07
4 Beyenu Degefa  ETH     01:08:15
5 Yitayish Mekonene  ETH     01:08:53
6 Esther Chesang  KEN     01:10:32
7 Tabita Gichia  KEN     01:11:39
8 Nina Lauwart  BEL     01:13:18
9 Marcella Herzog  NED Running Team Liemers F25-29 01:13:22
10 Tirza Van Der Wolf  NED     01:13:25
Norske under 1:30: 
13 Mathilde Theisen  NOR Oslostudentenes IK  F25-29 01:13:54
15 Ine Bakken  NOR IL Gular F25-29 01:14:11
16 Adele Norheim Henriksen  NOR Gular IL F15-19 01:14:18
26 Kjersti Fresvik  NOR Gular F25-29 01:17:56
27 Anne Årrestad  NOR Oslostudentenes IK  F30-34 01:18:09
38 Amalie Joensen  NOR Gular F25-29 01:19:58
40 Lisbeth Pedersen  NOR IK Tjalve F45-49 01:20:13
43 Elin Hanevik  NOR Gular F25-29 01:21:26
47 Ingrid Revheim  NOR Gular F25-29 01:21:54
48 Hanne Marthe Lie  NOR Oslostudentenes IK F30-34 01:21:56
58 Karoline Kvinge  NOR Sportsklubben Vidar F30-34 01:22:37
72 Anne Murvold  NOR Oslostudentenes IK F25-29 01:23:39
76 Sofie Kjos Bergum  NOR Bul il F30-34 01:24:04
77 Victoria Vermelid  NOR Oslostudentenes IK F20-24 01:24:12
80 Siren Rosenlund  NOR Varegg F30-34 01:24:27
83 Vilde Moser  NOR OSI Friidrett F20-24 01:24:40
88 Ingrid Hannestad  NOR twr lundmarks F25-29 01:25:04
89 Malene Knutsen Breivik  NOR Oslostudentenes IK F25-29 01:25:27
103 Anne-Mette Juuhl  NOR Gular F35-39 01:27:18
113 Cecilie Johansen  NOR twr lundmarks F30-34 01:27:32
116 Eva Simonsen  NOR   F25-29 01:27:48
122 Hanna Aarnes Nisja  NOR Oslostudentenes IK F30-34 01:28:16
124 Maria Ringstad  NOR Dimna IL F25-29 01:28:19
139 Eline Holli Halset  NOR Team Gluten F30-34 01:29:09
140 Johanne Lægran  NOR Sportsklubben Vidar F20-24 01:29:10
147 Kaja Morken  NOR Gular / Team BDO NHHS F25-29 01:29:38
148 Birgitta Hildur Ida Ulrikke Husebye  NOR Private F25-29 01:29:39
151 Åsa Langen Westlie  NOR Bodø Bauta F25-29 01:29:39
157 Charlotte Knudsen  NOR   F45-49 01:29:50
           
Menn: 
1 Amdework Walalegn  ETH     00:59:10
2 Keneth Renju  KEN     00:59:12
3 Daniel Mateiko  KEN     00:59:25
4 Abe Tilahun  ETH     00:59:46
5 Zerei Kbrom  NOR     01:00:07
6 Enos Kakopil  KEN     01:00:17
7 Geoffrey Koech  KEN     01:00:20
8 Solomon Berihu  ETH     01:00:52
9 Shadrack Kimining  KEN     01:01:12
10 Rolli Dominik  SUI STB Bern M25-29 01:03:13
Øvrige norske under 1:20: 
24 Trond Ørjan Eide  NOR Svorkmo NOI M30-34 01:06:36
41 Mathias Moen  NOR Oslostudentenes IK M30-34 01:07:51
43 Martin Finne  NOR Gular IL M25-29 01:07:55
51 Johannes Teigland  NOR IL Gular M25-29 01:08:44
53 Erlend Sørtveit  NOR Oslostudentenes IK M25-29 01:08:56
75 Børge Bjørsvik Larsson  NOR Varegg M25-29 01:10:06
78 Jørgen Korum  NOR Oslostudentenes IK  M30-34 01:10:20
83 Ola Matre  NOR Oslostudentenes IK  M30-34 01:10:36
86 Hans Kristian Sørum  NOR Brumund IF M20-24 01:10:42
95 Arne Post  NOR Royal Sportsklubb M35-39 01:11:07
97 Erlend Berger  NOR Oslostudentenes IK M25-29 01:11:22
98 Henrik Mobakk Nilsson  NOR Kongsvinger IL Friidrett M25-29 01:11:26
101 Hans Chr. Aarnes  NOR Nittedal IL M35-39 01:11:34
102 Ola Korbøl  NOR HOKA ONE ONE M30-34 01:11:34
103 Fredrik Fyksen Lund  NOR Oslostudentenes IK M30-34 01:11:37
111 Lars Erik Malde  NOR IL Skjalg M30-34 01:12:02
121 Victor Borge Svendsen  NOR Gimle IF M25-29 01:12:35
122 Robert Hisdal  NOR Salt Bergenskirken M40-44 01:12:36
129 Alexander Owren  NOR Lillehammer 1990 Elite M30-34 01:12:49
133 Magnus Lystad  NOR Frogner Runners M30-34 01:13:04
143 Jan Tore Tellefsen  NOR BFG Bergen løpeklubb M35-39 01:13:25
145 Magnus Cato Andersen  NOR Sarpsborg IL M30-34 01:13:27
158 Fredrik Lorentzen  NOR Kamp/Vestheim IF M30-34 01:14:00
159 Jonas Fjeldsbø  NOR Gjesdal il M30-34 01:14:01
160 Emil Hosøy  NOR Osterøy il M25-29 01:14:02
164 Daniel Øyra Friedberg  NOR   M30-34 01:14:04
166 Christer Hult  NOR Halden IL / Lire BK M40-44 01:14:07
171 Erik Sebastian Ranberg  NOR Team Straye Kästle M30-34 01:14:16
185 Magnus Thorkildsen  NOR Team Thorkildsen M35-39 01:14:40
186 Ole Ravna  NOR Oslostudentenes IK M25-29 01:14:41
191 Simon Pedersen  NOR SK Rye M25-29 01:14:54
195 Markus Harbo  NOR Oslostudentenes IK M25-29 01:15:06
212 Per Kristian Nielsen  NOR Team Åbbår M30-34 01:15:34
213 Finn Dag Hovem  NOR Tromsø Løpeklubb M55-59 01:15:42
213 Audun Martinsen  NOR Rystad Energy M35-39 01:15:42
218 Vegard Østli  NOR   M35-39 01:15:51
219 Lars Kristian Bekker  NOR Kloster Torvets Pølsevogn M30-34 01:15:53
224 Knut Hjertvik  NOR Oslostudentenes IK M30-34 01:16:01
225 Petter Søberg  NOR Team NB drifting M30-34 01:16:04
232 Eskild Aas  NOR   M25-29 01:16:16
240 Truls Hestengen  NOR Norconsult BIL M30-34 01:16:30
243 Benjamin Dokken  NOR   M25-29 01:16:32
244 Ole Petter K Schmedling  NOR Oslostudentenes IK M30-34 01:16:35
250 Samson Johnsen  NOR Ekte varegg 2 M25-29 01:16:43
251 Petter Natås  NOR Tøde Sport M30-34 01:16:43
272 Sveinung Brenno Flæthe  NOR Oslo studentenes IK  M30-34 01:17:24
273 Ole Gorm Berg  NOR Lørenskog friidrettslag M50-54 01:17:26
274 Einar Gjelsvik  NOR IL Skjalg M45-49 01:17:27
275 Jonas Gaare  NOR badeklubben M30-34 01:17:28
291 Kjetil Thoresen  NOR Alvdal IL M25-29 01:17:40
297 Einar Sande  NOR Prosjektil BIL M30-34 01:17:46
305 Martin Gulliksen  NOR Nordstrand IF, Triathlon M30-34 01:17:59
315 Kjetil André Bang Throndsen  NOR SK Rye   01:18:09
323 Mats Rasmussen  NOR   M25-29 01:18:20
328 Erik Arnesen  NOR Kristiansand Løpeklubb M40-44 01:18:25
335 Lars Myrseth Kurås  NOR Kamp/Vestheim IF M30-34 01:18:40
345 Tomas Langgård  NOR MRC Oslo M40-44 01:18:51
349 Jaran Stenstad  NOR Sullikbanden IL M30-34 01:18:55
374 Christoffer Bugge  NOR Runes Runners M30-34 01:19:18
375 Bjarte Nord  NOR Spkl Rye M45-49 01:19:22
377 Dominic Hoff  NOR Bøler IF Friidrett M45-49 01:19:24
388 Joar Kalsaas  NOR   M30-34 01:19:32
389 Kristoffer Angerer  NOR Tjuvholmen Stamina Group M30-34 01:19:32
395 Sigbjørn Reigstad  NOR Team batti M40-44 01:19:37
403 Lasse Samuelsen Bøe  NOR   M25-29 01:19:46
407 Bjørn Kåre Høie  NOR Kvitsøy IL M30-34 01:19:50
410 Torbjørn Liestøl  NOR Ull/Kisa Friidrett M45-49 01:19:51
412 Arve Austestad  NOR   M50-54 01:19:54

981 norske var påmeldt til løpet i København. Det ble mange forfall blant de norske innen løpsdagen, noe som er tilfelle også ved de fleste norske løp for tiden. Dermed ble det 511 norske som fullførte. Totalt kom 15.055 løpere i mål i årets CPH Half Marathon.

ALLE RESULTATER