7. juli publiserte vi en artikkel her på kondis.no om hvor utrolig mange av de norske mellom- og langdistanseløperne som befant seg i toppen av de internasjonale statistikkene for 2020. Da var sesongen imidlertid bare så vidt i gang etter koronanedstengningen, og Norge var et av landa som var tidlig med å åpne opp for konkurranser. Vi tar derfor et lite blikk på hvor mange av de norske løperne som fremdeles er i verdenstoppen når sesongen nå er så godt som over.
De 14 norske topp 10-resultatene er oppnådd av hele 9 forskjellige løpere, noe som viser at norsk distanseløping helt klart er noe mer enn Ingebrigtsen-brødre og Bjerkeli Grøvdal. Vi må imidlertid presisere at de listene vi har sett på, er lister med bare det beste løpet til hver utøver. Hadde vi latt hver løper få med alle sine resultater, ville naturlig nok færre forskjellige personer vært inne blant de ti beste. Til gjengjeld ville en kar som Jakob Ingebrigtsen alene hatt fire av årets åtte beste 1500 m-resultater.
De tre norske som har gått helt til topps på en mellom- eller langdistanse, er Karoline Bjerkeli Grøvdal på 5 km gateløp, Filip Ingebrigtsen på 1000 m og Jakob Ingebrigtsen på 2000 m. I tillegg til førsteplassen har alle disse tre også andre noteringer blant de topp ti.
Jakob Ingebrigtsen er også nummer to på både 1500 m og 3000 m. Resultatet hans på både 1500 og 2000 m er i tillegg europarekord, noe som viser hvilken fantastisk sesong Jakob har hatt.
Karoline Bjerkeli Grøvdal har i tillegg til topplasseringen på 5 km en fjerdeplass på 10 km. Rent tidsmessig var nok 10 kilometeren hennes på 30.32 et bedre løp enn 5 kilometeren på 15.04, men nivået på 10 km er fremdeles hardere enn på 5 km som er en forholdsvis ny statistikkdistanse.
Filip Ingebrigtsen har i tillegg til bestetida på 1000 m en fjerdeplass på både 1500 m og 2000 m. På 2000 m har han i tillegg til Jakob også Henrik Ingebrigtsen, som ligger på andreplass, foran seg. Altså tre "Ingebrigtsens" blant de fire beste.
Hedda Hynne hadde årets best 800 m-tid helt til Faith Kipyegon avslutta sesongen med 1.57,68 i Doha. Men Hedda er en klar nummer to med 1.58,10. Få hadde nok før årets sesong trodd at Tjalve-løperen skulle ha verdens nest beste 800 m-tid ved årets slutt.
Therese Johaugs storløp på 10 000 m under Bislett "Impossible" Games på 31.40,67 endte som verdens niende beste på distansen i år. Dette er selvsagt forutsatt at det ikke blir løpt fortere i årets to siste måneder, men vanligvis arrangeres det veldig få banestevner på høyt nivå i november og desember.
På 1 mile for menn er Narve Gilje Nordås helt oppe på femteplass med 3.56,62, satt i et løp i Arna der hele fire norske løp under 4 minutter. To av de andre tre er også inne blant de topp ti - Mats Hauge på sjuendeplass med 3.57,25 og Jacob Boutera på åttende med 3.57,38. Fjerdemann i Arnafeltet, Bjørnar Sandnes Lillefosse endte på 29. plass med 3.59,81.
På 5 km har Jakob Ingebrigtsens bestenotering fra Perseløpet på Sola av eller annen grunn ikke kommet med på World Athletics' statistikk. Jakobs 13.28 ville holdt til en åttendeplass på distansen. Henrik Ingebrigtsen ville vært på ellevteplass med sitt 13.32-resultat.
800 m kvinner | |||||
1 | 1:57.68 | Faith KIPYEGON | KEN | Doha (QAT) | 25.sep.20 |
2 | 1:58.10 | Hedda HYNNE | NOR | Bellinzona (SUI) | 15.sep.20 |
3 | 1:58.37 | Selina BÜCHEL | SUI | Bellinzona (SUI) | 15.sep.20 |
4 | 1:58.50 | Lore HOFFMANN | SUI | Bellinzona (SUI) | 15.sep.20 |
5 | 1:58.63 | Jemma REEKIE | GBR | Stadion Śląski, Chorzów (POL) | 25.aug.20 |
6 | 1:58.84 | Laura MUIR | GBR | Mestský Stadion, Ostrava (CZE) | 08.sep.20 |
7 | 1:58.92 | Rose Mary ALMANZA | CUB | La Habana (CUB) | 20.mar.20 |
8 | 1:59.22 | Esther GUERRERO | ESP | Doha (QAT) | 25.sep.20 |
9 | 1:59.69 | Ciara MAGEEAN | IRL | Stadion Wankdorf, Bern (SUI) | 24.jul.20 |
10 | 1:59.87 | Adelle TRACEY | GBR | Doha (QAT) | 25.sep.20 |
5 km kvinner | |||||
1 | 15:04 | Karoline Bjerkeli GRØVDAL | NOR | Spikkestad (NOR) | 04 OCT 20 |
2 | 15:10 | Laura WEIGHTMAN | GBR | Wigan (GBR) | 05 OCT 20 |
3 | 15:20 | Tsigie GEBRESELAMA | ETH | Addis Abeba (ETH) | 15.mar.20 |
4 | 15:22 | Alina REH | GER | Berlin (GER) | 12.jul.20 |
5 | 15:24 | Elizabeth POTTER | GBR | Barrowford (GBR) | 07.aug.20 |
6 | 15:25 | Maureen KOSTER | NED | Nijmegen (NED) | 19.jul.20 |
7 | 15:27 | Yalemzerf YEHUALAW | ETH | Addis Abeba (ETH) | 15.mar.20 |
8 | 15:31 | Liv WESTPHAL | FRA | Monaco (MON) | 16.feb.20 |
9 | 15:32 | Caterina GRANZ | GER | Berlin (GER) | 12.jul.20 |
10 | 15:36 | Jessica JUDD | GBR | Barrowford (GBR) | 07.aug.20 |
10 000 m kvinner | |||||
1 | 29:36.67 | Sifan HASSAN | NED | Hengelo (NED) | 10 OCT 20 |
2 | 30:38.18 | Rosemary WANJIRU | KEN | Athletic Track, Abashiri (JPN) | 15.jul.20 |
3 | 30:57.73 | Tsehay GEMECHU | ETH | Hengelo (NED) | 10 OCT 20 |
4 | 31:06.46 | Sarah CHELANGAT | UGA | Hengelo (NED) | 10 OCT 20 |
5 | 31:08.09 | Evaline CHIRCHIR | KEN | Hengelo (NED) | 10 OCT 20 |
6 | 31:23.30 | Mao ICHIYAMA | JPN | Athletic Track, Abashiri (JPN) | 15.jul.20 |
7 | 31:25.17 | Gloriah KITE | KEN | Hengelo (NED) | 10 OCT 20 |
8 | 31:34.94 | Honami MAEDA | JPN | Fukagawa (JPN) | 08.jul.20 |
9 | 31:40.67 | Therese JOHAUG | NOR | Bislett Stadion, Oslo (NOR) | 11.jun.20 |
10 | 32:03.40 | Rina NABESHIMA | JPN | Kumagaya (JPN) | 18.sep.20 |
10 km kvinner | |||||
1 | 29:46 | Sheila Chepkirui KIPROTICH | KEN | Valencia (ESP) | 12.jan.20 |
2 | 29:50 | Rosemary WANJIRU | KEN | Valencia (ESP) | 12.jan.20 |
3 | 29:51 | Norah JERUTO | KEN | Valencia (ESP) | 12.jan.20 |
4 | 30:32 | Karoline Bjerkeli GRØVDAL | NOR | Hole (NOR) | 17 OCT 20 |
5 | 30:50 | Bosena MULATE | ETH | Valencia (ESP) | 12.jan.20 |
6 | 30:59 | Helen BEKELE | ETH | Berlin (GER) | 26.sep.20 |
7 | 31:09 | Lonah Chemtai SALPETER | ISR | Valencia (ESP) | 12.jan.20 |
8 | 31:23 | Selamawit BAYOULGN | ISR | Tiberias (ISR) | 03.jan.20 |
9 | 31:26 | Alina REH | GER | Berlin (GER) | 07.jun.20 |
10 | 31:49 | Yelena KOROBKINA | RUS | Moskva (RUS) | 20.sep.20 |
1000 m menn | |||||
1 | 2:16.46 | Filip INGEBRIGTSEN | NOR | Bislett Stadion, Oslo (NOR) | 11.jun.20 |
2 | 2:17.05 | Filip SASÍNEK | CZE | Szczecin (POL) | 16.aug.20 |
3 | 2:17.29 | Ignacio FONTES | ESP | Szczecin (POL) | 16.aug.20 |
4 | 2:17.30 | Michał ROZMYS | POL | Szczecin (POL) | 16.aug.20 |
5 | 2:17.60 | Josh KERR | GBR | Finn Rock, Oregon (USA) | 17.jul.20 |
6 | 2:18.15 | Samuel PRAKEL | USA | Finn Rock, Oregon (USA) | 17.jul.20 |
7 | 2:18.44 | Ismael DEBJANI | BEL | Bruxelles (BEL) | 09.aug.20 |
8 | 2:18.49 | Vincent CIATTEI | USA | Finn Rock, Oregon (USA) | 17.jul.20 |
9 | 2:18.55 | Jake HEYWARD | GBR | Finn Rock, Oregon (USA) | 17.jul.20 |
10 | 2:19.81 | Baptiste MISCHLER | FRA | Wetzikon (SUI) | 16.jun.20 |
1500 m menn | |||||
1 | 3:28.45 | Timothy CHERUIYOT | KEN | Stade Louis II, Monaco (MON) | 14.aug.20 |
2 | 3:28.68 | Jakob INGEBRIGTSEN | NOR | Stade Louis II, Monaco (MON) | 14.aug.20 |
3 | 3:29.47 | Jake WIGHTMAN | GBR | Stade Louis II, Monaco (MON) | 14.aug.20 |
4 | 3:30.35 | Filip INGEBRIGTSEN | NOR | Stade Louis II, Monaco (MON) | 14.aug.20 |
5 | 3:30.51 | Stewart MCSWEYN | AUS | Doha (QAT) | 25.sep.20 |
6 | 3:32.69 | Yomif KEJELCHA | ETH | Stade Louis II, Monaco (MON) | 14.aug.20 |
7 | 3:32.97 | Selemon BAREGA | ETH | Doha (QAT) | 25.sep.20 |
8 | 3:33.07 | Jesús GÓMEZ | ESP | Stade Louis II, Monaco (MON) | 14.aug.20 |
9 | 3:33.45 | Soufiane EL BAKKALI | MAR | Doha (QAT) | 25.sep.20 |
10 | 3:33.72 | Ignacio FONTES | ESP | Castellón (ESP) | 24.aug.20 |
Mile menn | |||||
1 | 3:51.23 | Matthew RAMSDEN | AUS | San Donato Milanese (ITA) | 05.sep.20 |
2 | 3:52.08 | Yemaneberhan CRIPPA | ITA | San Donato Milanese (ITA) | 05.sep.20 |
3 | 3:52.38 | Ryan GREGSON | AUS | San Donato Milanese (ITA) | 05.sep.20 |
4 | 3:53.35 | Oliver HOARE | AUS | Columbia, SC (USA) | 29.aug.20 |
5 | 3:56.62 | Narve Gilje NORDÅS | NOR | Bergen (NOR) | 12.aug.20 |
6 | 3:56.87 | Osama ZOGHLAMI | ITA | San Donato Milanese (ITA) | 05.sep.20 |
7 | 3:57.25 | Mats HAUGE | NOR | Bergen (NOR) | 12.aug.20 |
8 | 3:57.38 | Jacob BOUTERA | NOR | Bergen (NOR) | 12.aug.20 |
9 | 3:57.54 | Joao BUSSOTTI NEVES | ITA | San Donato Milanese (ITA) | 05.sep.20 |
10 | 3:57.86 | Colby ALEXANDER | USA | Jersey City, NJ (USA) | 02 OCT 20 |
2000 m menn | |||||
1 | 4:50.01 | Jakob INGEBRIGTSEN | NOR | Bislett Stadion, Oslo (NOR) | 11.jun.20 |
2 | 4:53.72 | Henrik INGEBRIGTSEN | NOR | Bislett Stadion, Oslo (NOR) | 11.jun.20 |
3 | 4:55.44 | Matthew RAMSDEN | AUS | Bydgoszcz (POL) | 19.aug.20 |
4 | 4:56.91 | Filip INGEBRIGTSEN | NOR | Bislett Stadion, Oslo (NOR) | 11.jun.20 |
5 | 4:57.09 | Marcin LEWANDOWSKI | POL | Bydgoszcz (POL) | 19.aug.20 |
6 | 4:57.60 | Filip SASÍNEK | CZE | Bydgoszcz (POL) | 19.aug.20 |
7 | 4:57.61 | Piers COPELAND | GBR | Bydgoszcz (POL) | 19.aug.20 |
8 | 4:57.87 | Lamecha GIRMA | ETH | Bydgoszcz (POL) | 19.aug.20 |
9 | 4:57.98 | Michał ROZMYS | POL | Bydgoszcz (POL) | 19.aug.20 |
10 | 4:58.26 | Getnet WALE | ETH | Bydgoszcz (POL) | 19.aug.20 |
3000 m menn | |||||
1 | 7:26.64 | Jacob KIPLIMO | UGA | Roma (ITA) | 17.sep.20 |
2 | 7:27.05 | Jakob INGEBRIGTSEN | NOR | Roma (ITA) | 17.sep.20 |
3 | 7:28.02 | Stewart MCSWEYN | AUS | Roma (ITA) | 17.sep.20 |
4 | 7:38.27 | Yemaneberhan CRIPPA | ITA | Roma (ITA) | 17.sep.20 |
5 | 7:39.75 | Mike FOPPEN | NED | Roma (ITA) | 17.sep.20 |
6 | 7:40.62 | Ouassim OUMAIZ | ESP | Barcelona (ESP) | 22.sep.20 |
7 | 7:43.18 | Elzan BIBIĆ | SRB | Barcelona (ESP) | 22.sep.20 |
8 | 7:43.48 | Marc SCOTT | GBR | Bromley (GBR) | 21.aug.20 |
9 | 7:43.79 | James WEST | GBR | Bromley (GBR) | 21.aug.20 |
10 | 7:44.13 | Mohamed KATIR | ESP | Barcelona (ESP) | 22.sep.20 |
World Athletics statistikker
Fire av disse fem er inne blant de fem beste i verden på minst en distanse. (Foto: Sylvain Cavatz)
Bli medlem eller støtt oss med en gave hvis du ønsker at Kondis skal fortsette å spre treningsglede, skrive reportasjer, lage terminlister, kontrollmåle løyper, føre statistikker osv. På grunn av koronakrisen har store deler av annonseinntektene våre falt bort, og vi er i enda større grad avhengig av medlemskap og støtte fra våre lesere.
Bli medlem og få mange medlemsfordeler!
Gi en gave:
Vårt kontonummer er: 1503.35.18541
Vipps: 125957