Amundløpet med distanser fra 5 til 50 km var det sportslige høydepunktet, men Dølisjøen Isfestival har aktiviteter for alle aldre med et rikholdig undeholdningsprogram med oppvisning i isdans av Kongsvinger Kunstløp, sang, stand-up, fyrverkeri, ‘’aftersjess’’ (for uinnvidde - "afterskate") og besøk av de fire S-ene som også årlig stiller opp for å hedre Slåstads store skøyteløper Amund Sjøbrend.
I tillegg til distanser for enhver smak og kondisjon, var det is-lekeplass med skøyte-hinderløype, is-sklie, skøyte-karusell og barnas Amundløp med flotte premier.
Aller best på den lengste distansen, 50 km, var Martin Grothe Lien fra Aktiv Skøyteklubb, som gjorde unna de ti rundene ute på den perfekte Dølisjøisen på 1:36:10, ganske tett fulgt av Eric Askildsen fra Hosle og Njål Nore fra Asker.
Tomm Samodee, Vinderen Parfymeri vant 20 km 41:04 foran Slåstad egen Bjarne Korbøl Thoner. På mila ble det hjemmeseier til Erland Nordetmoen på 23:08 tett fulgt av 16-åringen Oda Lohne Aarstad som klokket inn på 24:24.
Totalt stilte akkurat 50 løpere på de ire sistansen med tidtaking, mens 34 fullførte i trimklassen. Les mer og se flere bilder på Odalsportalens reportasje: "Eventyr på isen"
To lokale "sjesseløpere", Jøran Langnes (53) og Ingar Steinbekken (65) gjorde unna 20 km på rett i overkant av timen lørdag. (Foto:Kjell Dræge)
Tidligere reportasjer på kondis.no fra Dølisjøen Isfestival:
2016: Tre S-er kastet glans over Amundløpet
2007: Amundløpet og magisk stemning under Dølisjøen Isfestival
Amundløpets nettsider
Amundløpets facebookside
Dølisjøens facebookside
ALLE RESULTATER
Resultater Amundløpet 20.01.2018: | |||||
50 km kvinner | |||||
Plass | Fornavn | Etternavn | Klubb | Tid | Etter |
1 | Esther A | Eikelenstam | Skedsmo Oldgirls | 2:20:25.0 | 0:00.0 |
50 km menn | |||||
1 | Martin Grothe | Lien | Aktiv Skøyteklubb | 1:36:42.0 | 0:00.0 |
2 | Eric | Askildsen | HOSLE | 1:38:20.0 | 1:38.0 |
3 | Njål | Nore | ASKER | 1:38:36.0 | 1:54.0 |
4 | Tore | Gatland | Oslo Speedskaters | 1:46:40.0 | 9:58.0 |
5 | Lars Petter | Ernø | Oslo Speedskaters | 1:46:52.0 | 10:10.0 |
6 | Tord S | Fredriksen | Lilleborg Idrettsklubb | 1:47:23.0 | 10:41.0 |
7 | Ole | Wiseth | Oslo Speedskaters | 1:47:52.0 | 11:10.0 |
8 | Tore | Kvernes | Puls Kongsvinger | 1:48:47.0 | 12:05.0 |
9 | Nils | Juell | Oslo Speedskaters | 1:49:49.0 | 13:07.0 |
10 | Sindre | Nordli | Oslo Speedskaters | 1:54:25.0 | 17:43.0 |
11 | Tor | Dølvik | Haugbo Rollers | 1:59:31.0 | 22:49.0 |
12 | Arend | Schuitmaker | 2:02:59.0 | 26:17.0 | |
13 | Ole Kjell | Langmyren | Lillomarka OL | 2:06:44.0 | 30:02.0 |
14 | Erik | Dahl | Haugbo Rollers | 2:08:35.0 | 31:53.0 |
15 | Jon Erik | Dølvik | Haugbo Rollers | 2:10:27.0 | 33:45.0 |
16 | Bjørn | Fjeldstad | Båstad IL | 2:11:40.0 | 34:58.0 |
17 | Terje | Skåre | OSLO | 2:12:32.0 | 35:50.0 |
18 | Jo | Aslaksen | Oslo Speedskaters | 2:20:30.0 | 43:48.0 |
20 km kvinner | |||||
1 | Heidi | Andreassen | GARDVIK | 57:07.0 | 0:00.0 |
20 km menn | |||||
1 | Tomm | Samodee | Vinderen Parfymeri | 41:04.0 | 0:00.0 |
2 | Bjarne Korbøl | Thoner | SLÅSTAD | 43:22.0 | 2:18.0 |
3 | Svein Kåre | Aas | Privat | 49:11.0 | 8:07.0 |
3 | Eirik | Nilseng | Asker Skøiteklub | 49:11.0 | 8:07.0 |
5 | Erik | Hallum | FÅVANG | 50:19.0 | 9:15.0 |
6 | Frode | Damli | OSLO | 50:28.0 | 9:24.0 |
6 | Knut | Korvald | Harde tak Norge | 50:28.0 | 9:24.0 |
8 | Gunnar | Thoner | Slåstad il | 50:29.0 | 9:25.0 |
9 | Per-Ivar | Sveheim | Odal O-Lag | 50:57.0 | 9:53.0 |
10 | Kevin | Almeida | STABEKK | 52:41.0 | 11:37.0 |
11 | Kåre | Klevjer | BÆRUMS VERK | 54:39.0 | 13:35.0 |
12 | Bjørn | Johansen | Guttekl. Ryggsekken | 56:19.0 | 15:15.0 |
13 | Paul | Cuypers | FORNEBU | 57:26.0 | 16:22.0 |
14 | Ingar | Steinbekken | Slåstad | 1:01:41.0 | 20:37.0 |
15 | Jøran | Langnes | SLÅSTAD | 1:01:42.0 | 20:38.0 |
16 | Ary | Ketting | MOSS | 1:01:52.0 | 20:48.0 |
17 | Jens | Ludvigsen | OSLO | 1:03:27.0 | 22:23.0 |
18 | Ivar | Hagen | Slåstad | DNF | |
10 km kvinner | |||||
1 | Oda Lohne | Aarstad | Slåstad IL | 24:24.0 | 0:00.0 |
2 | Gunhild | Rønning | KABELVÅG | 29:29.0 | 5:05.0 |
3 | Lina | Sjølie | OSLO | 33:23.0 | 8:59.0 |
4 | Vigdis | Vågen | TRONDHEIM | 42:25.0 | 18:01.0 |
10 km menn | |||||
1 | Erland | Nordsetmoen | SLÅSTAD | 23:08.0 | 0:00.0 |
2 | Halvor Korbøl | Thoner | Slåstad IL | 25:39.0 | 2:31.0 |
3 | Øyvind | Tveiterås | KABELVÅG | 28:12.0 | 5:04.0 |
4 | Steinar | Saghaug | Slåstad Idrettslag | 30:09.0 | 7:01.0 |
5 | Espen | Bratlie | OSLO | 34:10.0 | 11:02.0 |
5 km jenter | |||||
1 | Hanna Sofie | Tveter | Slåstad | 23:23.0 | 0:00.0 |
1 | Elisabeth | Johnsrud | SLÅSTAD | 23:23.0 | 4:09.0 |
3 | Thale Marie | Flatebø Mørkved | SLÅSTAD | 23:24.0 | 0:01.0 |
5 km gutter | |||||
1 | Sigmund | Helgedagsrud | SLÅSTAD | 19:14.0 | 0:00.0 |