Samlet felt på Glomdalsmuséet på av de første rundene. (Foto: Hanne Sigstad)
Samlet felt på Glomdalsmuséet på av de første rundene. (Foto: Hanne Sigstad)

Åtte løp Østmarka Virtual Backyard Ultra sammen i Elverum

Amund Sigstad ble Last Man Standing med 11 runder i den lokale utgaven av det 6,71 km lange Østmarka Virtual Backyard Ultra 2021 på lørdag.

Publisert Sist oppdatert
stmarka Backyard Ultra (7).jpg


Amund Sigstad etter sin hittil lengste - og kortreiste - løpsopplevelse.

Med et fantastisk vårvær var det bare brede løpersmil å se gjennom lørdagen for de som fulgte de åtte løperne som deltok i Amund Sigstad sin "backyard" på Hanstad i Elverum. Løypa gikk i hovedsak på asfalt med bruer og grussti som kjærkommen variasjon på museumsområdene på begge sider av Glomma.

Backyard Ultra går ut på å starte på en ny runde hver time og så løper man så lenge man orker, har tid - eller til det ikke er andre igjen. Starten gikk som flere andre steder i landet kl 10 på lørdag, og et halvt døgn senere kunne verten selv avslutte etter 11 runder og 74 km med et smil som siste mann i det sosiale løpet bestående av slekt og lokale løpervenner.

Det er langt fra første gang Amund Sigstad og "tjukke slekta" rigger i stand sosiale kondisjons-arrangementer. I fjor høst var det det virtuelle Oslo Maraton de lokale løpeglade kunne slenge seg med på, og i vinter har samme mann korona-tilpasset sitt tradisjonsrike Tour de Ski-konsept.

Alle resultater på RaceTracker.
Jon Asphjell ble «Last man standing» i den virtuelle Backyard Ultra
Etter runde 35 ringte den argeste konkurrenten og gratulerte ham med seieren

Resultater Last Man Standing – Elverum Edition:

Runder Deltaker Klubb Kjønn Siste Totaltid
11 Amund SIGSTAD Hernes IL Mann 42:00 7:30:00

10 André BERGE DK Leiret Mann 44:00 7:03:00
08 Kristin VARDEBAKKEN Vardebakken Kvinne 41:00 5:30:00
07 Lucas BERGE JH Langrenn Mann 56:00 5:09:00
07 Kristin SIGSTAD BERGE JH Langrenn Kvinne 57:00 5:16:00
05 Thomas RØNNINGEN CK Elverum Mann 44:00 3:33:00
05 Pål BØRRESEN Elverum Mann 49:00 3:38:00
05 Karl-Åge HARVIKEN Sørskogbygda Mann 49:00 3:38:00

Andre lokale som løp sin egen runde:
11 Geir VESTBY Hil Triatlon Mann 52:00 8:24:00
08 Elise Sangolt HEDÄLV Hernes IL Kvinne 44:00 5:47:00
05 Dag Johnny KAARVAAG Åslia Mann 46:00 3:26:00

Bildekavalkade fra lørdagens løperparty (Alle foto: Hanne Sigstad):
stmarka Backyard Ultra (1).jpgÅtte, de aller fleste helt ferske backyard-løpere, klare til start i Rikard Nordraaks veg 16 kl 10.

stmarka Backyard Ultra (3).jpgOver den gyngende hengebrua mellom muséene med André Berge i front kan man fort bli skjelven også uten mange mil i beina....

stmarka Backyard Ultra (4).jpgDe to damene i "hagepartyet", Kristin Sigstad Berge (til v.) og Kristin Vardebakken, fører an over Gamlebrua.

stmarka Backyard Ultra (2).jpgLucas Berge (13) kan allerede kalle seg ultraløper etter å ha gjennomført smått imponerende 7 runder (47 km) og fem timers løping.

stmarka Backyard Ultra (5).jpgKristin Vardebakken tok turen fra Hamar til Elverum for en sosial, virtuell Østmarka Backyard.

stmarka Backyard Ultra (8).jpg
Elverumsutgaven hadde både egne t-skorter og medaljer.

Powered by Labrador CMS