Klar til start: 65 løpere stilte til start i historiens første Sylling Speedtrail på Holtsmark golf.
Klar til start: 65 løpere stilte til start i historiens første Sylling Speedtrail på Holtsmark golf.

Kjempesuksess for Sylling Speedtrail: - Et veldig bra løp

Det ble vått, sleipt, tøft og moro da det ble arrangert terrengløp på Holtsmark golf i Sylling i Lier på lørdag. 

Publisert

- Det var veldig kult at vi fikk så mange etteranmeldte tross dårlig vær, forteller Øystein Mørk fra løpsarrangøren Løpeglede, etter at 65 deltakere hadde løpt ut på en av de fem distansene i løpet.

En småkupert runde på to kilometer mellom hull 7 og 10, sto på dagens meny og det var mulig å velge mellom 2, 4, 6, 8 og 10 kilometer. Flest deltakere var det på 6 og 10-kilometeren, der blant annet flere lokale og spreke mosjonister stilte til start. 

Raskest av samtlige på mila ble John Rasmus Swang (27) fra Sylling, som denne sesongen har tatt store steg med løpesko på beina og kom inn på 34.39 under Hytteplanmila sist helg. I terrenget på hjemmebane løp han på 36.02 og var 32 sekunder foran toeren, Øyvind Løining Bjerkseth, fra Lierskogen. Swang var svært fornøyd med både sitt eget løp og traseen i Sylling Speedtrail.

Hjemmeseier: John Rasmus Swang, Sylling IF,  var raskeste herre på 10-kilometeren med 36.02.
Hjemmeseier: John Rasmus Swang, Sylling IF, var raskeste herre på 10-kilometeren med 36.02.

- Det var en morsom og kupert løype, og man måtte bruke hodet mye da det var svært glatt. Det ga en ekstra "edge" underveis. Et veldig bra løp, konkluderer Swang. 

Toeren, Løyning Bjerkseth, var tidligere en av landets beste utøvere i vintertriathlon og hadde håpet å gi vinneren enda tøffere kamp.

- Litt nedsatt allmenntilstand førte til at det ble litt tungt i dag, men det var veldig moro allikevel, forteller Lierskauingen.

Birgit Bonden Hørthe best av kvinnene

På et tungt og tøft underlag var det utfordrende å sette i sammen et løp i jevnt tempo, men det klarte vinneren i kvinneklassen på 10 kilometer, Birgit Bonden Hørthe, Sylling IF. Alle fem rundene ble gjennomført innenfor en tidsdifferanse på 16 sekunder, og tiden ble 50.31. 

Et halvt minutt bak kom Marthe Roald fra Løpeglede, som også fikk med seg klubbkollega Inger Lise Bergheim på pallen. 

Raskeste kvinne: Birgit Bonden Hørthe ble raskeste kvinne på mila med 50.30.
Raskeste kvinne: Birgit Bonden Hørthe ble raskeste kvinne på mila med 50.30.

Gøy og utfordrende

På jakt etter et lokalt terrengløp på høsten, tok Løpeglede kontakt med Holtsmark golf i august. De stilte seg svært positive til å ha løp på grusveiene rundt banen, men presiserte at dette måtte bli etter at golfsesongen var ferdig. Derfor endte de til slutt på at lørdag 25. oktober var en god dato å arrangere det historiske løpet på. 

Det var ikke mange løpere på deltakerlista halvannen uke før løpsstart, men den siste uka tikket det inn med påmeldinger. Også det siste døgnet, da det før lengst var klart at det ville bli en fuktig dag i Sylling, raste det inn med etteranmeldinger. Fasiten til slutt ble 65 deltakere i Sylling Speedtrail og 20 barn i barneløpet Sylling Speedtrail junior. Det var arrangøren meget fornøyd med.

Full fart i Barneløpet: Årets gullvinner på 2000 meter hinder i Europeisk ungdoms-OL, Haakon Sørstad, var hare i barneløpet og fikk med seg mange løpsglade barn på Sylling Speedtrail junior.
Full fart i Barneløpet: Årets gullvinner på 2000 meter hinder i Europeisk ungdoms-OL, Haakon Sørstad, var hare i barneløpet og fikk med seg mange løpsglade barn på Sylling Speedtrail junior.

- Dette ble en bra dag, men også ganske tøft med det bløte underlaget. Jeg delte ut mange medaljer til folk som sto med kneheng etter målgang. I tillegg var det mange som måtte legge seg ned etter endt løp. Alt regnet den siste uka gjorde løypa ekstra utfordrende, men det er jo et terrengløp, det er jo det som gjør det gøy også, påpeker en fornøyd Øystein Mørk.

I tillegg til å arrangere løp, har også Løpeglede blant annet egne løpegrupper på flere nivåer, med fellestreninger fra Lierskogen hver mandag.

Vi har ulike innslag av intervaller hver uke, og det er gøy å se at stadig flere av våre løpere ser gleden av å delta i løp. Men aller viktigst er det at de finner gleden i å løpe og ser den helsemessige og sosiale gevinsten ved å trene med andre, avslutter Mørk.

Du finner alle resultater fra alle distanser hos EQ timing

Powered by Labrador CMS