Etter å ha møtt veggen som skiløper fant Marte Mæhlum Johansen ny motivasjon i løpeskoene.

Møt Marte Mæhlum Johansen – og mange andre – i september-nummeret av Kondis

Etter å ha vært best i både Norge og verden i langrenn som junior, la Marte Mæhlum Johansen opp som ung senior etter noen tunge år. Nå er hun blitt 28 år, og hun har fått tilbake idrettsgleden som langdistanseløper. 

Publisert

Alle Kondis-medlemmer kan allerede nå lese den elektroniske versjonen her på kondis.no. I bladet får du intervjuer, treningstips, nyheter, tester, kommentarer, reportasjer og mye annet.

Les den elektroniske utgaven av Kondis nr. 6 her!


 Med 2.34.50 fra Hamburg Marathon i vår topper Marte Mæhlum Johansen den norske årsstatistikken på maraton.

– Jeg har alltid vært glad i å løpe og løp også mye mens jeg satset på langrenn. Kanskje mer enn de fleste andre skiløpere, forteller Marte i det bredt anlagte intervjuet i Kondis. Der får vi høre om både hvordan hun trener, hva løpingen gir henne, hvilke mål hun har i sikte og mye mer. I Ung-Kondis-intervjuet møter vi Haakon Heltzer Sørstad som i sommer tok gull i European Youth Athletics (EYOF) på 2000 m hinder:

– Det var veldig gøy å vinne, for det var et løp jeg hadde sett fram imot, forteller Haakon som har bakgrunn som skihopper og som nå flyr lett over hindrene på friidrettsbanen.

Vanlige mosjonister

I det nye Kondis-bladet finner du intervju med flere andre, både eliteutøvere og helt vanlige mosjonister, som til tross for ulik motivasjon for å trene har idrettsgleden felles. I bladet får du også faglig påfyll med blant annet en sak om hvor mye og hardt det er tilrådelig for kvinner å trene når de er gravide. Fysioterapeut Kristian Brynestad som er ute med boka «Skadefri løping» forteller om sin egen personlige erfaring løpeskader og hva han gjør for å unngå dem. I serien «23 kjappe» er turen kommet til landslagsløper i langrenn, Julie Myhre. På spørsmålet «Kan du si noe du selv tror på, men som andre vil være uenige med deg i?» er det korte svaret:

– Et liv etter døden.

Marius Vedvik fortsetter å fortelle om sitt treningsår, mens Sven Kilander har testa nye supersko fra både Hoka og Nike. Bjarne Vad Nilsen har anmeldt Anders Auklands nye treningsbok, som har fått det ikke helt originale navnet «Kondis».

I Kondis nummer 6 finner du også småstoff, reportasjer, produktnyheter og faste spalter. Leserne inviteres til sjøl å bidra til bladet, og har du spørsmål om trening, skader, kosthold eller andre idrettsrelaterte ting du måtte lure på, så er det bare å sende spørsmålet ditt til ekspertpanelet på e-post til kondis@kondis.no.

Bladet ligger allerede ute på kondis.no

De som er medlemmer, kan allerede lese Kondis nr. 6 i digital utgave her. Fra samme sted vil du som medlem også finne tidligere utgaver av bladet. Er du ikke allerede Kondis-medlem, så er september-nummeret av Kondis bare én av mange gode grunner til å bli det:

Meld deg inn i Kondis og få ni årlige nummer av bladet pluss mange andre medlemsfordeler!

Kondis nr. 6-2025
Marte Mæhlum Johansen vant gull i både U20- og U23-VM i langrenn. Nå er hun primært løper, og hun topper den norske årsstatistikken på maraton.
Powered by Labrador CMS