Spurt-seier til Kristin Størmer Steira
Kristin Størmer Steira tok en etterlengtet spurtseier på NM-tremila på Tolga. Tittelforsvarer og hjemmefavoritt Therese Johaug ble slått på oppløpet.

Det ble tidlig klart at det var landslagskollegaene Kristin Størmer Steira og Therese Johaug som skulle gjøre opp om gullet på 30 km klassisk i NM på Tolga.
Therese Johaug har vunnet langdistanse-NM de to siste årene og hadde nok også publikum i ryggen under mesterskapet som gikk nesten på hjemmebane. Det samme var tilfelle i fjor da hun skøytet til gull gjennom Røros' gater.
Om Therse lengtet etter en velfortjent påskeferien var neppe utslagsgivende, men Kristin var mest tent på å gi alt i sesongens siste viktige oppløp og krysset målstreken knappe sekundet foran venninna fra Dalsbygda.
Alle foto: Bjørn Hytjanstorp
Bildet: Henning og Heming på 3. og 4. plass: Marte Elden sikret seg bronsen et minutt foran Tuva Toftdahl som her ligger helt på bakskiene til i Henning-løperen ved runding inn på stadion.
Therse Johaug: Påskeferie!
Karianne Gåsland Bjellånes foran Kari Vikhaget Geitnes. To sterke sprintere fra Henning med gull i sprintstafett i 2009.
Solfrid Braathen i godt driv.
Mari Riseth Guin