- Løpsfest i Stavanger lørdag
Kvalitetsløpet Stavanger Marathon
Det kan gå mot over 1000 deltakere ¨når Stavanger byr opp til løpsfest med Barneløp, 10km , halvmaraton og maraton

PRESSEMELDING
- 705 forhåndspåmeldte (tirsdag)
- Stavanger Marathon er i rute, nær doblet oppslutning ift ifjor og i rute til å nå nedfelt langtidsmål om 6000 deltakere innen år 2014. Om trend 2009 og 2010 følges vil mellom 1100-1200 delta
- 3 eliteløpere forhånds påmeldt, Stavanger Marathon er en massemønstring for mosjonister / hverdagshelter
- Havneringen stengt for biltrafikk lørdag formiddag pga Stavanger Marathon. Gjelder området Kongsgårdbakken-Skagen Brygge hotell som stenges for gjennomgang
- Basert på enkeltpåmeldinger pr 23.august er løpsinteressen i region Stavanger større enn i Tromsø, som iår samlet 4000 påmeldte
Arrangementets hjemmeside

ENORM LØPSINTERESSE I STAVANGER
Den enorme interesse vi nå ser i vår region for lengre kondisjonskrevende massemønstringer skyldes ikke minst at lokale media nå virkelig har tatt tak i et løft for Folkehelsen.
Stavanger Marathon var nesten en time direkte på luften i NRK Morgenlokalens sending dag før løpsdag ifjor. Senere på høsten laget TV Vest en flott reportasje fra 3 sjøers halvmaraton.
Stavanger Marathon har lykkes få til et meget hyggelig samarbeid med Rogalands Avis som gjennom en rekke helsides annonser i sommer, samt også meget positiv redaksjonell nyhetsformidling helt sikkert har bidratt sterkt til løpets økende oppslutning.
Stavanger Aftenblad papirutgave startet ifjor en vridning av sine artikler på nyhetsstoff sport. Blant en rekke artikler ble fokus også rettet mot Stavangers nye flotte friidrettspark på Eiganes hvor 2 av arrangør GTIs løperprofiler ble fotografert i svevende lette steg over friidrettsanleggets herlig myke blå tartandekke. Aftenbladets journalist Kristin Skodje gis honnør for sitt bidrag til at sport nå også inkluderer artikler som angår en selv, hvordan egen form og livsgnist gis inspirasjon, gode puff fremover.
At prosentandel deltakere fra nærregionen er betydelig større i Stavanger enn i Tromsø, er spennende å registrere. Midnight Sun Marathon (Tromsø) har en deltakerandel på 81% utenlands besøkende på hel og halvmaraton. I Stavanger er 509 av foreløpig 705 forhåndspåmeldte registrert på hel eller halvmaraton. Tendens oppslutning fra nærregion er allerede betydelig større enn i Tromsø, hvilket også er naturlig gjennom vår regions meget større nedslagsfelt. Når Tromsø likevel samler tusenvis av deltakere er årsaken da en bevisst langsiktig presentasjon av løp og landskap på det utenlandske maraton marked
HØY KVINNEANDEL
3 sjøers halvmaraton som iår arrangeres lørdag 12.november fra campingplassen har siste 3år fremstått som Vestlandets største halvmaraton. At man har oppmerksomhet lite rettet mot elite og mer på miljø, naturvennlige løyper og lagsamhold har bidratt til meget stor interesse og andel kvinner har ligget på rundt 25%. Andel kvinner (da inkludert foreløpig 52 påmeldte i Barneløpet) viser en prosentandel kvinner på 37%. Vi ser tendensen når vi hver mandag og onsdag er ute med våre treningsgrupper i Glatrimmen, andel kvinner som tar vare på helsen er sterkt økende.
HELMARATON - DEN PERFEKTE LØPSTRASÉ
Stavanger Aftenblads papirutgave mandag denne uke viste oss over en helside glagutten Dan Olav som er Stavanger Marathons løypesjef. Nå som vi iår feirer 10års jubileum med Sentrumsløp i byens storstue Vågen og nye Stavanger Torg, er det på tide å trekke seg tilbake sier Dan Olav. Vi er veldig i tvil om han greier å holde løfte. Etter et par års kamp med hovedkomiteen så løpets 42km løype gjennom flere av byens grønne lunger "dagens lys". I maraton løp er dette å løpe en lengre utvidet tur-runde det kjekkeste. Tilbakemeldingene GTI fikk fra deltakerne ifjor ved ankomst via Byparken til mål på torget, er hva man kaller "å bli skamrost"
HALVMARATON FØRST
For mange vil det lørdag være en fantastisk seier å greie løpe 21km for egen maskin, uten å hvile på et sykkelsete, uten å kunne hjelpe seg med staver eller supergli under skia. Helmaraton vil gjerne være et mål langt langt frem. Vi har kommet med denne før og vi gjentar: "at har man selv aldri vunnet noe som helst i idrett, er dette å greie fullføre maraton uansett tid en fantastisk seier, en flott idrettsprestasjon"