NM vinnerne Stian Angermund-Vik og Eli Anne Dvergsdal
NM vinnerne Stian Angermund-Vik og Eli Anne Dvergsdal

NM-favorittene innfridde under Molden Opp

Formsterke Stian Angermund-Vik fra Varegg og Annie Bersagel fra Tjalve ble totalvinnere av årets Molden Opp. Eli Anne Dvergsdal tok 2.plassen og NM gull i kvinneklassen.

Publisert Sist oppdatert

I strålende solskinn og opp mot 20 grader ble årets NM i motbakkeløp arrangert i Luster i Sogn, i sterk kontrast til fjorårets Skuggenatten opp i snøvær. 1116 høydemeter skulle bestiges på drøye 7km, fra Marifjøra til toppen av Molden. Det tørre varme været hadde gjort løypen langt enklere enn om det hadde vært regn og kaldt. Men for de fleste var utfordringene mer enn krevende nok.

Det ble løpt tøft fra start med formløper og favoritt Stian Angermund-Vik i tet. Han fikk med seg løyperekordholder Torstein Tengsereid fra Egersund og Stoltzekongen Torbjørn Ludvigsen som begge hadde bestemt seg for å henge på. Men oppover fjellsiden måtte de etterhvert slippe og selv om Stian Angermund-Vik økte underveis var han aldri sikker på seieren før han hadde passert målstreken.

Til kondis kunne vinneren fortelle at han hadde en meget god løpsopplevelse underveis. God stemning og når man i tillegg har med seg en stor tropp fra egen klubb Varegg setter det en ekstra spiss på det hele.

Ikke overraskende syntes Stian løypen ikke var særlig bratt. Den er litt bratt, men veldig løpbar. Hans force er ekstremt bratte løyper da han egentlig er trent for vertical race. Derfor måtte han sette høy fart fra start for å kunne utnytte de kneikene som var. Etter 2 km fikk han en liten luke til Tengsareid, men måtte jobbe veldig hardt for å prøve å øke den. Heldigvis ble luken litt større etter hvert.

Motbakkecupen prioriteres ikke i år, neste helg reiser han og konen Elisabeth til Chamonix for å løpe. Stian skal være med på et vertical race fredag, 3 km med totalt 1000 høydemetre å forsere. Lørdag er det Elisabeth sin tur , hun skal være med på en 23 km cross før helgen avsluttes søndag med maraton for Stian. Årets hovedmål er VM i vertical, så trolig var dette siste løpet i årets motbakkecup.

Har veldig lyst å løpe Saudehornet Opp som er finalen i årets motbakkecup og et skikkelig motbakkeløp, men dette kollider desverre med Tromsø Skyrace.

Vinneren av NM gullet i kvinneklassen, Eli Anne Dversdal prioriterer anderledes. Hun satser fullt på årets motbakkecup. I dag følte hun at dagsformen var på plass og følte seg lett og fin i starten. Etter 5km hadde hun fått en luke og hadde bestemt seg for å prøve seg på løyperekorden.

Desverre gikk det litt for fort og hun fikk smake på syren i det siste bratte henget. Med stive bein var det vanskelig å holde farten oppe og "stokk stiv" på slutten ble hun passert av Annie Bersagel. Men hun var like blid og la til at den som intet våger intet vinner. Og NM gullet ble jo mitt uansett så da må jeg være fornøyd.

Som sagt satser hun på motbakkecupen og samtidig har hun fått beskjed at hun kan være aktuell for EM i fjell løp i Arco Italia 2.juli.

Hovedmålet er VM i motbakkeløp 11.september i Bulgaria. I tillegg håper hun å løpe litt på bane, hovedmesterskapet går i år på hjemmebane på Askøy og planen er å være med på 5000m og/eller 10 000m. Men hun legger fort til at det må jo være langt kjekkere å løpe på fjellet under slike forhold som i dag enn å løpe 25 runder på en bane.

IMG_4503.jpg



Topp 3 herrer, Torbjørn Ludvigsen, Stian Angermund-Vik og Torstein Tengsereid

IMG_4513.jpg

Topp 3 juniorer, Aleksander De Lange Claussen, Stian Øvergaard Aarvik og Daniel Instanes.

IMG_4501.jpg
Topp 10 herrer
1 Stian Angermund-Vik M 23-34 Varegg IL 46:10
2 Torstein Tengsareid M 23-34 Egersunds Ik 47:10 01:00
3 Thorbjørn Thorsen Ludvigsen M 23-34 Varegg 47:40 01:30
4 Stian Øvergaard Aarvik M 18-19 Gneist IL 48:18 02:08
5 Joel Dyrhovden M 23-34 Samnanger IL / Team 49:21 03:11
6 Øyvind Heiberg Sundby M 23-34 IK Tjalve 50:13 04:03
7 Lars Erik Skjervheim M 35-39 Voss Idrottslag 50:36 04:26
8 Erling Hisdal M 23-34 IK Tjalve 50:48 04:38
9 Rune Opem M 40-44 IL Dalebrand 52:25 06:15
10 Espen Roll Karlsen M 23-34 Gneist 52:55 06:45



Topp 4 kvinner, Hanne Mjøen Maridal (NM-bronse), Annie Bersagel (Vinner Molden Opp), Eli Anne Dvergsdal (NM-gull) og Anita Iversen Lilleskare 8NM-sølv)

IMG_4509.jpg

Topp 3 juniorer, Mariann Roe, Hanne Mjøen Maridal og Ingvild Sangesland

Topp 10 kvinner
1 Annie Bersagel D 23-34 Tjalve/Under Armour 56:57
2 Eli Anne Dvergsdal D 23-34 IL Gular 57:48 00:51
3 Anita Iversen Lilleskare D 35-39 BFG Bergen Løpeklubb 1:00:05 03:08
4 Hanne Mjøen Maridal D 20-22 Lillehammer IF 1:01:09 04:12
5 May Britt Buer D 35-39 Gular 1:01:46 04:49
6 Jennifer Asp D 23-34 Vivo Barefoot 1:02:16 05:19
7 Ingvild Sangesland D 20-22 Vindbjart Il 1:05:11 08:14
8 Merete Helgheim D 35-39 Gloppen Friidrettslag 1:05:33 08:36
9 Mariann Roe D 18-19 Skarphedin IL 1:06:08 09:11
10 Heini Hokkanen D 23-34 Kalske,Finland 1:07:28 10:31

Alle resultater

IMG_4459.jpg


Riktig vekt på sekken? Øystein Hanstveit sjekker at sekken er tung nok.

IMG_4465.jpg


Luster sparebank på plass i løypen for å dele ut sitt populære Skaldeturkle til deltagerne

IMG_4467.jpg


4 år gamle Ulrik Evjestad Kristiansen og Dorte Sørheim Evjestad satser på å komme seg til toppen.

IMG_2931.jpg


Stian Angermund-Vik i klar ledelse i det siste bratthenget med Lustrafjorden og Gaupne i bakgrunnen

IMG_2939.jpg


På vei mot NM gull.

IMG_2947.jpg


Torstein Tengsareid hang lenge med men måtte slippe litt på slutten. Sølv i dag

IMG_2953.jpg


Bronsemannen Torbjørn Ludvigsen

IMG_2971.jpg


Stian Øvergaard Aarvik blir nr 4 totalt og vinner u23.

IMG_2984.jpg


Joel Dyrhovden blir nr 5

IMG_2995.jpg


Øyvind Heiberg Sundby

IMG_3008.jpg


Erling Hisdal og Lars Erik Skjervheim

IMG_3011.jpg


Rune Opem fra Dalebrand

IMG_3031.jpg


Espen Roll Karlsen

IMG_3040.jpg


Daniel Instanes blir nr 2 i u23

IMG_3056.jpg


3.plass til Aleksander DE Lange Claussen

IMG_3097.jpg


Annie Bersagel fra USA blir beste kvinne. Hun løper for Tjalve, men deltok ikke i NM

IMG_3133.jpg



Eli Anne Dvergsdal fikk det tungt på slutten

IMG_3176.jpg


Langt og bratt, Arvid Brudevoll og Kjetil Dyrvik i tøff kamp om bronsen i mv50

IMG_3179.jpg


Rett bak kommer Anita Iversen Lilleskare som tar sølv i NM.

IMG_3200.jpg


Hanne Mjøen Maridal var den klart sprekeste kvinnen i den siste bratte bakken

IMG_3217.jpg


May Britt Buer fra Gular

IMG_3235.jpg


Jennifer Asp blir nr 6 totalt

IMG_3248.jpg


Sølv i MV55 til Varegg general Johs Gjesdal som hadde mye å glede seg over i Marifjøra.

IMG_3284.jpg


Ingvild Sangesland tar sølv i U23

IMG_3292.jpg


Og bronse til en litt resignert Mariann Roe med en så sterk pers som 9.49.18 på 3000m.

IMG_4474.jpg


Torstein Tengsareid tar seg tid til en stopp på øvre drikkestasjon, på vei ned igjen. Oppover blir det ikke tid til saft og spekemat. Egersund løperen med løyperekorden (som overlevde i dag) er medaljegrossist i motbakke NM, men mangler fortsatt gullmedaljen. Han hang lenge med i dag, men måtte se Varegg gutten sige fra mot slutten. Til kondis sa han at formen er minst like god som under rekordløpet, men at i dag gikk det styggfort fra start og det fikk han svi for på slutten. Rekordløpet kunne han styre selv hele vegen opp. I år prioriterer ikke fjorårets norgescupvinner motbakkecupen, men kommer til å velge ut en del spennende løp utenfor selve cupen

IMG_4452.jpg


Tørvis Hotell pyntet til NM fest

IMG_4480.jpg


Etterhvert som løperne kom tilbake til hotellet ventet grillmat og drikke i den flotte hagen.

IMG_4482.jpg


Etterhvert ble det veldig mange deltagere med ledsagere i hagen.

IMG_4496.jpg


Også NFIF sine "dopjegere" var på plass. Ikke alltid like populære, men i motbakkemiljøet var de hjertelig velkommen. Det er kjekt å ha dem på plass var tonen blant utøverne som ble testet, men ikke like lett å presse ut de nødvendige dråpene etter den tøffe konkurransen i varmen.

Powered by Labrador CMS