Seier til Marte H. Hundhammer

DSC_0852

15.15 for Marius Vedvik i Frikarusellen

Marius Vedvik i storform ville ned på 14.45 i dagens 5 km i Frikarusellen men dessverre løp Marius litt feil ved skinnegangene og mistet sekunder.

Publisert Sist oppdatert

Det var meget god stemning på de 88 løpesjelene som fant veien til Espelandshallen i kveldens Frikarusell ved Lone like utenfor Bergen.
Spennende oppgjør i kvinneklassen hvor Marte Hjortland Hundhammer fra Norna-Salhus virkelig har funnet formen med å beseire en godt merritert løper som Elise Orten fra IL Fri. Marte vinner på tiden 19.21 og Elise som også er iform og nettopp vunnet et stort løp i Frankrike må se seg slått med 9 sekunder på tiden 19.30. På en sterk 3. plass er det unge Linn Seliussen som bare er sekunder bak på tiden 19.40.

Herreklassen var det stor spenning om Marius Vedvik (bildet til høyre-klikk for større utgave) fra Førde som nå løper for Gular ville klare å innfri rekordløpet og ønsket tid ned mot 14.45. En svært opplagt Marius stilte til start og startet i rekordfart, men omtrent halvveis ut mot vendemål ved skinnegangene som skiller sykkel og gangstiene løper Marius feil og mister dyrebar tid. Sannsynligvis et sted mellom 20-30 sekunder er tapt. Likevel ser undertegnede reporter et svært høyt tempo på tilbakeveien for Marius Vedvik. Uten tvil ble Frikarusellen snytt for en topptid under 15-blank. Marius lover å komme tilbake om 3 uker og gjøre nytt forsøk, Kondis bare gleder seg. På annenplass med Gustav Iden som aldri svikter en topplasssering eller tid, får betalt med 16.12 for sin innsats i kveldens løp. 3. plassen går til Sindre Sunde med pene 16.38

N.B. Sjekk ut det flotte 4-dagers løpet på Kypros som Bjørn Harald Bongom og Hanne Liland skal delta på i slutten av november med løpet " Cyprus International 4-day Challenge ". Nederste bilde i reportasjen under.

Alle bilder lagt . Resultatliste foreligger under billedserie.


Tekst og foto: Jørgen Pettersen



Svært bra høstform på Marte H. Hjortland til venstre som vant dagens 5 km i Frikarusellen. Elise Orten til høyre som ble nr. 2 er mektig imponert av den unge jenten fra Norna-Salhus og er raskt ute med å gratulere henne. Med 19.21 til Marte (ny pers) og 19.30 på Elise er det bare å glede seg til nye og spennende oppgjør utover vinteren i Frikarusellen.

Elise Orten tok nylig en sterk internasjonal seier i Trail de Gorbio som er et løp i de Maritime Alper med distanser på 16 og 42 km. Elise deltok på 16 km og knuste sterk motstand fra Sveits, italia og lokale hjemmefavoriter i motbakkene.


Glade ansikt på startstreken med Marit Iden ytterst til venstre, startnr 186 er Caroline Johannesen Angeltvedt, Så følger Linn Seliussen som 3. plass og pappaen hennes Morten Seliussen.


Nedtelling er begynt og Marius Vedvik (i hvit drakt) er klar til å jage sekunder mot Haukeland stasjon. Gustav, Aleksander og Marte er klare for Norna-Salhus ytterst til høyre.


Håkon Landro drar godt på ute ved vending Haukeland, blir en fin 5. plass med tiden 17.24, like bak følger Ivar Haugen og Jan Frode Seim. Begge på 17.34 for Jan frode og Ivar med 17.40.


Ove Borge med knallsterk 63 km på lørdagens ultraløp i maratonkarusellen. Passerte maraton på utrolige 3.03 og en sluttid på 4.44.29. Blir en fin tid på 18.19 på 5 km i Frikarusellen og det sier hvor veltrent Ove er blitt etterhvert med å restituere seg fort etter konkurranser. Bak med tommelen opp er Jens Åstveit som også deltok på Loddefjordløpet i helgen som var. Dagens løp blir på samme som Ove med 18.19. Flott levert.


Bjarne Boge med status trøyen Norseman Extreme Triathlon, også svært veltrent og en av de store gutta i BTC. Tiden 18.28 på 5 km og Bjarne holder trøkket som trengs til sine mål.


Martin Karlsen koster forbi ute ved Haukeland stasjon og får betalt for det med tiden 18.28. Bak kommer Karl Jonas Trones som løper bedre og bedre med tiden 19.05 for sin 5 km.


Alltid noe forsiktig i starten med Tore Klanderud, men det kommer av erfaring med årene og som har gitt sammenlagtseier i bedriftskarusellen 2012. Kveldens løp på 18.47 og er uhyre jevn på sine løp. Bak kommer Maarten Boting som også har mange fine resultater etterhvert i triathlon, løping og motbakke. Kveldens 5 km på 19.10


Marius Vedvik ser på klokken og den stopper på 15.15. Et svært bra løp uansett for landslagsløperen på 10 km bane. På spørsmål fra Kondis om å løpe feil og miste humøret svarer bare Marius tilbake, - Ingen grunn til det, jeg er i god form og er takknemlig for det. Og undertegnede reporter kan se en svært harmonisk, rolig og glad mann som vet at han har godløpet inne.
For de som ønsker å bli bedre å løpe er det bare å følge mariusvedvik.blogg.no/


Gustav Iden på 2. plass med tiden 16.12 er ikke 100% fornøyd med sitt løp etter spørsmål fra Kondis om hva han selv synes om sitt løp. Men Gustav leverer likevel et pent gjennomført løp og hans meget høye ambisjoner vil vel alltid finne noe som kan bedres på. Godt humør på Gustav både før og etter løpet og da er nok høstformen på plass.


Karl Jonas Trones kjemper seg foran Kjetil Pedersen men begge får samme tid offisielt på 19.05.


Marte H. Hundhammer har løpt for livet får å holde unna for sterke Elise Orten, hun taklet presset bakfra og slår Elise med 9 sekunder. Hun ser nok snart 18-tallet denne jenten som har kjempet seg tilbake etter en langvarig skade for 2 år siden.


Bård Storebø som trener en del rolige langturer i fjellet og alternativ trening som spinning, får til et godt løp på 5 km med tiden 19.38. Pers på 18-tallet i Frikarusellen for Bård.


Så kommer Morten Seliussen inn sammens med Andre Seliussen på tiden. 20.20 for Morten og Andre på 20.18 som nettopp har passert fotografen.


Bjørg Fagnastøl er jo selve Frikarusellen sammens med Nora Svendsen. Faste og blide kvinner som sprer glede til hele arrangementet. Begge løper på 27-tallet for sine 5 km.


Geir Evensen som var norges beste utforsyklist på landevei når han satset som syklist på slutten av 1980-tallet. Men nå løper han Stoltzen som 48-åring på tiden 11.12. Dagens 5 km like bak Tore Klanderud med tiden 18.51 og Tore på 18.47. Tore også godt ned på 11-tallet for sin Stoltzekonkurranse. Sterke menn dette her. Geir til venstre og Tore til høyre.


Skjønne kvinner kan få menn til å bli helt tullete hvis de bruker sin kvinnelist. Og det føler jeg de holder litt på med her. Mye godt humør , levende og sjarmørblikket inne. Nora Svendsen har midt i bildet helt riktig posering som modell. Et svært fortjent bilde av samtlige. Bestetid av damene er startnr. 220 med Guri Kyte på tiden 23.20


Veteraner som sevfølgelig er full av glede og energi. Fra venstre ser vi Geir Johan Gaupås, i midten er det Harald Pedersen og ytterst til høyre med Johs Slethaug.


Med mamma til høyre som er Elin Tronstad Blindheim, June Tronstad til høyre som løper 24.57 og i midten ser vi Julie Tronstad på tiden 31.25, og med det slår hun sin mammma med 2 sekunder.


Andre Seliussen bare 11 år gammel løper på 20.18 for sin 5 km og det er vel meget sterkt for den unge gutten fra Fana IL.


Rita Grøsvik er jo med pene 23.41 på sin 5 km og flott form for henne. Til høyre er det Laila Rutle med nesten like bra tid på 24.15. Fine prestasjoner av kvinnene, vakre er de også.


Da runder vi av med de aller vakreste og søteste som løp 5 km i Frikarusellen med Hanne Liland til høyre og Bjørn Harald Bongom. Hanne får en 6. Plass med tiden 22.04 og Bjørn med 18.46 for sin 5 km og 14. plass for menn.

Til solhungrige nordmenn eller helt sikkert bergensere kan Bjørn og Hanne fortelle at de igjen torsdag 22. november til søndag 25 november skal delta på Cyprus International 4-day Challenge.
Første dag og etappe er 6 km landeveisløp med intervallstart hvor løypen begynner inne på hotellarrangørens hage, gjennom bananplantasjer og ender opp ved vannkanten.
Dag 2 og andre etappe består av et 11 km langt bakkeløp hvor målgang er i en liten landsby på toppen.
Tredje dag og etappe er det halvmaraton hvor første halvdel går oppover i fjellet og deretter bærer det nedover til havet, og da er det bare å stupe rett i sjøen for et delig bad. Underlaget for etappe 2 og 3 er hovedsakelig bra grusveier.
Siste og 4 etappe på søndagen er det 10 km gateløp i en flat og fin løype inne i Paphos by.
Premieringen er til de beste sammenlagt og alle klassevinnerene. I 2011 deltok omtrent 400 løpere hvor mesteparten kom fra Nederland og resten godt blandet fra Storbritannia, Italia og Kypros. Bjørn og Hanne var de eneste fra Norden.
Videre kan Bjørn fortelle at løpet er godt organisert og det er rikelig med drikke underveis. Temperaturen er også behagelig på denne tiden av året.
Løpene begynner tidlig på dagen slik at det er tid til sol og bading før det mørkner i fem seks tiden på ettermiddagen.

Beste reisealternativ er fra Bergen med charterselskapet Vitaltour.
Les mer her på http://www.cypruschallenge.com/


Resultatliste Frikarusellen 1.løp Espeland 24/10 -12, distanse 5km
Startnr.TidNavnKlasse
3119.21Hundhammer, Marte Hjortlandk
16819.30Orten, Elisek
21319.40Seliussen, Linnk
16720,29Iden, Maritk
19121,56Ådland, Marianne Nesbøk
4022,04Liland, Hannek
19022,11Unneland, Lailak
18622,27Johannessen, Caroline Angeltvedtk
18822,57Karlsson, Mariellk
22023.20Kyte, Gurik
20423,34Tøsdal, Helenek
19623,41Grøsvik, Ritak
18224,15Rutle, Lailak
2624,57Tronstad, Junek
20925,00Strømme, Vilde Aspelundk
20825,01Strømme, Janne Aspelundk
20025,21Landro, Synnek
3726,23Bårdsen, Bodilk
19826,30Morvik, Bente Tøssek
3227.03Svensen, Norak
3327,20Rikstad, Beatek
18327,26Bjørg Fagnastølk
18527,32Nytveit, Veronikak
4127,43Nagell - Dahl, Halldisk
2328,13Kleppe, Randik
18028,41Kristiansen, Annettek
4329,14Kjellid, Christina Dyngelandk
19229,36Reknes, Marit-Helenek
2731,25Tronstad, Juliek
2831,27Blindheim, Elin Tronstadk
4931,46Taule, Marielk



5 km menn :
17115.15Vedvik, Mariusm
16416.12Iden, Gustavm
17016.38Sunde, Sindrem
20717.03Djønne, Jon Ivarm
19917.24Landro, Håkonm
7017.34Seim, Jan Frodem
17817.35Meyer, Alexander Kristiansenm
17517.40Haugen, Ivarm
4718.19Boge, Ovem
4518.19Åstveit, Jensm
21618.28Karlsen, Martinm
4618.28Boge, Bjarnem
12018.45Trandal, Jan Runarm
3818.46Bongom, Bjørn Haraldm
17618.47Klanderud, Torem
17418.51Evensen, Geirm
21418.53Roe, Dag Torem
2919.05Trones, Karl Jonasm
20519.05Pedersen, Kjetilm
19519.10Boting, Maartenm
21719.38Storebø, Bårdm
20619.39Næss, Robertm
17219.55Tomre, Ovem
4219.57Nordtvedt, Jan Terjem
21220.18Seliussen, Andrem
21120.20Seliussen, Mortenm
18920,42Grieg, Alexanderm
17720.58Meyer, Robertm
13821,01Pedersen, Runem
18121,03Rutle, Trondm
21521,05Boge, Andersm
8921,32Heggen, Eaigm
3521,54Hjelmeland, Vegardm
3022,17Fosse, Karl Johanm
19722,20Morvik, Arvidm
3622,34Myhrvold, Geirm
13622,46Solhaug, Sverrem
20322,50Gunby, Stianm
20222,56Gunby, Haakonm
18722,58Vikne, Kristianm
13722,13Ringel, Steingrimm
17323,27Nes, Torgeirm
2424,08Havmøller,Petterm
16924,21Hjelmeland, Torm
21024,28Henningsen, Arvem
19324,51Nausdal, Fredrikm
14924,53Iden, Geirm
3424,56Høysæter, Eivindm
2524,59Tronstad, Karl Johanm
17925,57Nordhus, Gunnarm
21825,59Hansen, Bjørn Kårem
4426,21Kjellid, Teddym
13430,30Slethaug, Johsm
9030,30Pedersen, Haraldm
20130,30Gaupås, Geir Johanm
4835,36Vargans, Thomasm
13554,59Løvenholm, Akselm
Powered by Labrador CMS