Mens man tidligere i 6 år arrangerte Klauva Opp, har dette arrangementet i Måndalen vest for Åndalsnes fra og med i år fått flere distanser og det velklingende navnet Moon Valley Run Festival. Første året var som et prøveår å regne, og bare motbakkeløpet har vært i terminlistene til Kondis i år.
Klauva Opp eller Moon Valley Vertikal/Kleiva Opp som det nå heter er 4 km langt med 761 høydemeter. Nye løp er Moon Valley 7 Lakes Run på 24 km og 2300 høydemeter og ultraløpet Moon Valley 17 Lakes Run på 55 km og 4800 høydemeter.
En av deltagerne, Torgeir Kruke, har sendt oss en rapport:
Uran og Todnem vant Klauva Opp
- Det ble en strålende vellykket dag i Måndalen. Klauva Opp, som er det tradisjonsrike motbakkeløpet, hadde 29 deltakere og ble vunnet av Are Uran fra Havørn på på 39:17 og Lillian Todnem fra Norodd på 52:07.
Are Uran var raskest opp til Klauva. (Arrangørfoto)
Resultater Klauva Opp konkurranseklasse:
1 | Are Uran | Havørn | 39,17 |
2 | Jan Roger Hagen | Straumsnes IL | 39,31 |
3 | Iver Synstnes Hole | Åndalsnes IF | 41,06 |
4 | Øyvind Hem | Flysti | 45,20 |
5 | Andreas Letrud | Tomrefjord IL | 46,27 |
6 | Rudi Samseth | Måndalen IL | 46,34 |
7 | Håvard Bjerkeli | Isfjorden IL | 46,42 |
8 | Nils Ivar Ringdal | Måndalen IL | 51,48 |
9 | Leif Ole Stokseth | Gjerdsvika IL | 52,57 |
10 | Egil Arve Berild | Måndalen IL | 1,05,04 |
11 | Benjamin Knox | Gausdal Friidretts Klubb | 1,07,49 |
12 | Arve Sæbø | Måndalen IL | 1,12,14 |
1 | Lillian Todnem | Norodd | 52,07 |
2 | Wenche Bjørkeng | Gjerdsvika IL | 57,02 |
- Selv deltok jeg på nyskapingen 17 Lakes. Det var 7 løpere som hadde stått tidlig opp for å starte 17 Lakes kl. 06:00 på Måndalen stadion. To timer senere startet det kortere 7 Lakes løpet med 11 deltakere.
- Det er krevende å dra igang nye fjell- og ultraløp, og en av de tingene som imponerte mest var den enorme dugnadsinnsatsen fra innbyggerne i og rundt den lille bygda Måndalen i Rauma. På løpsdagen var 75+ funksjonærer i sving for å bemanne tre matstasjoner og sjekkpunktene ved nesten alle av de 17 sjøene. Arrangørene har hatt tre måneder på seg for å forberede arrangementet, og selv om deltakelsen i år var ganske tynn så ligger alt til rette for at dette blir ett av de store løpene i årene som kommer. Alt var profesjonelt lagt opp, og pengepremier på totalt 60 000 kroner bare for de to Lakes-løpene vitner om vilje til å satse.
Profilerte Hovdenak og Åstrøm vant 7 Lakes
- 7 Lakes var løpet som hadde lokket noen av de mer profilerte løperne, og løyperekordene til Ola Hovdenak (3:24:13) og svenske Johanna Åstrøm (3:50:44) skal bli noe å bryne seg på framover. Begge var suverene vinnere. Det skal bli spennende å se hva Ola kan få til i UTMB om to uker!
Buckley og Nakai vant 17 Lakes
- 17 Lakes ble vunnet av en lokal løper, Feargal Buckley, på tiden 11:50:09. Han er opprinnelig fra Irland, men har bosatt seg i Rauma. Han imponerte med sin løpsstyrke, men navigeringen kunne nok ha vært bedre. GPS-klokka hans viste 12 km mer enn min i mål! På andreplass kom den argentinsk/italienske Trondheims-studenten Juan Manuel Losada Sosnovsky, bare fire minutter bak vinneren. Selv er jeg superfornøyd med å ha klart tredjeplassen, en time bak. Jenny Nakai vant kvinneklassen på 14:40:23.
- Alle sju som stilte til start på 17 Lakes kom i mål og 10 av 11 i 7 Lakes fullført. Sistemann kom inn rett før midnatt etter nesten 18 timers eventyr i Måndalsnaturen.
- Løpsdagen var som sagt strålende. Ikke en skydott på en eneste fjelltopp, men heldigvis stort sett lettskyet og svært god temperatur. Perfekt løpevær med andre ord.
En av deltagerne på 17 Lakes Run i mektige omgivelser. (Arrangørfoto)
Kilian neste år?
- I parentes bemerket kan det sies at Kilian Jornet har lagt ut info om en gjennomløping av 17 Lakes løypa på drøyt 9 timer. Men da var det dårlige forhold - vått og mye tåke. Han har nok adskillig bedre inne i en konkurranse med gode forhold. La oss håpe han blir med neste år - det er i alle fall meningen har jeg skjønt. Han og samboer Emelie Forsberg bor jo i Måndalen.
Månvatnet
Torgeir Kruke: - Jeg legger også ved et av bildene jeg tok underveis. Det viser Månvatnet. Det var som et uvirkelig postkort å komme over fjellkanten og få dette synet med de flotte fjellene som bakteppe og et surrealistisk irrgrønt vatn langt der nede. Bare dette ene synet var verdt deltakelsen spør du meg!
Hjemmeside: Moon Valley Run Festival
Facebook
Se flere bilder i bildekarusellen i toppen.
17 lakes løypa: