Det var både vått, gjørmete og tåke for løperne i UltraBirken, så tidene til de beste herreløperne var veldig gode. Espen Waage Skjeflo og Vegard Øie var henholdsvis ett og to minutter bak John Henry Strupstads vinnertid fra i fjor. Eirik Johannessen som ble nummer tre begge årene løp to minutter raskere i år.
Henriette Brynhes vinnertid - til tross for overlegen seier, er over en halv time bak løyperekorden til Kathrine Kvernmo fra i fjor. Line Mari Langseth løp like fort begge årene, men avanserte fra 6. plass i fjor til 2. plass i år.
Det var totalt 155 fullførende i år, mot 165 i fjor.
70 BILDER FRA SJUSJØFJELLET PÅ KONDIS BILDEDATABASE (IMAGESHOP)
Foto: Rolf Bakken)
Fra oppstigningen til tåkehavet på Sjusjøfjellet rett etter start kl 0730 der Eirik Johannessen, Olympia Sport CYL Airnergy/TFIK og Kjartan Helland, Moi IL/Mizuno hadde en klar luke til de andre ultraløperne. (Foto: Rolf Bakken)
Ole Rosengren, Oldboys Masters, Amund Owren, Vingrom IL og Eirik Andreas Johansen, Sport 1 Strandtorget lå langt framme på de første av de 60 km om Pellestova.
Ultrabirken - de beste mennene
Pl. | St. nr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 51102 | Espen Waage Skjeflo | Bodø BAUTA | 4:42:39 | +0:00 |
2 | 51135 | Vegard Øie | 4:43:54 | +1:15 | |
3 | 51054 | Eirik Johannessen | Olympia Sport/TFIK | 4:47:30 | +4:51 |
4 | 51106 | Atle Smenes | Rustad IL | 4:55:51 | +13:12 |
5 | 51096 | Terje Sandness | Team Sandness | 4:56:19 | +13:39 |
6 | 51134 | Olger Pedersen | Dimna IL | 5:00:20 | +17:41 |
7 | 51032 | Eirik Gundersen | Romerike Ultraløperklubb | 5:02:10 | +19:30 |
8 | 51149 | Øyvind W. Hanssen-Bauer | Vestbyen IL/EPT | 5:14:48 | +32:08 |
9 | 51130 | Jonathan Staubo | Team Adrena | 5:25:20 | +42:40 |
10 | 51155 | Staffan Bengtsson | Knapper | 5:26:16 | +43:36 |
En fornøyd vinner etter målgang. (Foto: Birken/Ingeborg Scheve)
Ultrabirken - de beste kvinnene
Pl. | St. nr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 50033 | Henriette Brynthe | 5:43:12 | +0:00 | |
2 | 50028 | Line Mari Langseth | Royal Sport/Arctic Triathlon | 6:09:56 | +26:43 |
3 | 50010 | Gro Siljan Hjukse | 6:14:15 | +31:03 | |
4 | 50029 | Janne Dahle | 6:26:51 | +43:39 | |
5 | 50031 | Ingvill Fauske | 6:34:22 | +51:10 | |
6 | 50026 | Anine Meadows Elieson | Snøgg friidrett | 6:48:14 | +1:05:02 |
7 | 50021 | Cecilie L'orsa Tveit | 6:51:26 | +1:08:13 | |
8 | 50012 | Linda Hovde | Skar-Hovde Runners | 6:55:26 | +1:12:13 |
9 | 50030 | Victoria Fjell Engebretsen | SK Rye | 7:02:04 | +1:18:51 |
10 | 50009 | Anette Hesselroth | Sk. Rye / Banqsoft BIL | 7:05:03 | +1:21:51 |
Ingvill Fauske løp inn til 5. plass i kvinneklassen. (Foto: Rolf Bakken)
Alle resultater klassevis
Birkebeinerløpet 2017 på kondis.no:
Birkebeinerløpet feirer 20 år 10. juni - 17 har vært med i alle
BarneBirken med innsats og energi i skitt og sølevann
774 fullførte UngdomsBirken til tross for våte og sleipe forhold
Karoline Skauen løp fort i HalvBirken - Skinstad beste mann
Weldu Gebretsadik ett sekund unna sin sjette strake Birken-seier
Gjermund Nordskar og Maria Nakstad vant Birken Fjellmaraton
Espen Waage Skjeflo vant jevn duell i UltraBirken