Ingrid lid på NM 100 km i Perseløpet
Ingrid Lid i bra driv etter 80 km på NM 100 km.

Ingrid Lid løp inn til NM-gull på 100 km for 3. gang på rad. 

Årets NM 100 km var tildelt Perseløpet i Eidsvoll, som arrangerte 100 km i tillegg til maraton og 50 km. NM-vinnere ble Ingrid Lid fra BFG Bergen Løpeklubb og Ebrahim Abdulaziz fra Strindheim IL, mens italienske Lorenzo Lotti var raskest av alle.

Publisert Sist oppdatert

Det var vekslende forhold med knall sol de første timene, deretter skyet og til slutt litt duskregn – og hele tiden en ganske lei vind i det åpne landskapet på Habberstad i Eidsvoll på lørdag. Feiring IL/Perseløpet med Bjørn Saksberg i spissen gjennomførte et prikkfritt arrangement – men det var litt skuffende med bare 37 deltakere totalt hvorav 16 på 100 kilometer. Deltakerne på 100 km løp 38 runder i en nesten helt flat trasé.

Sterk vinnertid i kvinneklassen

Ingrid Lid har ikke ligget på latsiden i det siste, men NM-forberedelsene var stort sett fraværende. Likevel løp hun på 7:50:21, den fjerde beste 100-km tiden av en norsk kvinne noensinne. Kun hun selv, Annette Velde Sande (Norsk rekord 7:39:43) og Margrethe Løgavlen har løpt raskere. Dette var Ingrids tredje NM-gull på rad på 100 km.

Ida Steiro fra Hell Ultraløperklubb og superveteran Ninette Banoun fra Romerike Ultraløperklubb tok de to andre medaljene. Halvveis var Caroline Nome fra Romerike Ultraløperklubb bare 3 minutter etter Ingrid, men hun måtte like etter gi seg med skade.

Ida Steiro løp inn til sølv på NM 100 km.

Ingrid Lid: Hadde ganske vondt allerede etter 3 mil

-Jeg bestemte meg for å melde meg på i slutten av forrige uke. Jeg prøvde meg på Sandnes 100 miles for 2 uker siden, der jeg ledet løpet i 12-timer men gav meg halvveis fordi jeg var forkjølet og kjente at jeg ikke orket tanken på å løpe hele natten i regn, sier Ingrid til kondis.no som videre forteller at hun har hatt mest terrengfokus frem til nå i år.

-Jeg merket at jeg ikke var helt herda for asfalten. Har slitt med smerter i setemuskulatur og feste på hamstring, på ene beinet og litt i skruer over det andre kneet. Driver også og flytter om dagen, så ikke heeelt ideelt - men når det er NM er det gøy å stille og litt synd det var så få påmeldte.

Det ble mye aleneløping på Ingrid og de andre 100-km løperne, spesielt etter at deltakerne på de kortere distansene var ferdigløpt.

-Jeg hadde ganske vondt allerede etter 3 mil og merket at jeg ikke hadde dagen. Hadde også ganske mye menssmerter. Slet med diaré og hadde to litt lengre toalettbesøk samt et skobytte. Hjalp en del å bytte sko, så løp av meg vondter i kneet i hvertfall. Men i dag gjaldt det egentlig bare å holde ut. Kjempet mye med vinden også, og ble trøtt av å løpe alene.

Hva tenker du om VM 100 km til høsten, du har jo løpt to ganger under IAUs A-krav.

-Det blir mer fokus på trening til 100km dersom jeg blir tatt ut til VM! 100km asfalt er ikke gratis, sier Ingrid som er en av få norske ultraløpere som holder internasjonalt nivå både i terreng og på asfalt.

Resultater:

Kvinner 100 km: Club Class Total Time
1Ingrid LidBFG Bergen LøpeklubbK35-3907:50:21
2Ida SteiroHell UltraløperklubbK20-3408:23:15
3Ninette Solveig BanounRomerike UltraløperklubbK60-6410:07:03
-Vibeke Elisabeth BergslettenRomerike UltraløperklubbK45-49DNF
-Caroline NomeRomerike UltraløperklubbK20-34DNF

Lorenzo har verdensrekorden på 100 km med barnevogn

Lorenzo Lotti holdt god fart hele veien og italieneren vant til slutt ganske overlegent.

Italieneren Lorenzo Lotti lå på tredjeplass etter to timers løping, bak Erik Onarheim og Mads Berge, men holdt jevn høy fart hele veien og vant til slutt med 17 minutters margin til NM-vinneren Ebrahim Abdulaziz.

Lorenzo hadde pers på 7:06:12 fra i fjor, men løp nå inn til sub 7 timer for første gang. Mest kjent er han kanskje for å ha satt Guinness rekord på 100 km med barnevogn i 2024 (8:01:40).

Mageproblemer for Ebrahim

Ebrahim Abdulaziz løp inn til klart NM-gull, men måtte gi seg på VM-kravet denne gangen.

-Ebrahim stilte godt forberedt etter en god treningsperiode, kunne treneren Asgeir Bøgeberg fortelle - han var med som support.

-Vi hadde lagt en god plan for løpet, hvor han skulle åpne litt rolig, for å øke på etterhvert, for å satse på å få til en negativ splitt. Planen var å løpe godt under 7 timer. Det ble en fin gruppe på 3 som løp sammen en god stund første del av løpet.

-Desverre fikk han trøbbel med magen ganske tidlig i løpet, så det ble flere doturer, da strevde han med få i seg næring, ble alt for lite inntak, tross dette kjørte han på godt og løp raskere etter maraton passering, jeg kjenner han ganske godt, å så at det var strevsomt, med magetrøbbel og for lite næring. Ble løpende alene siste halvdel, men kjempet seg inn til nok et NM gull, sier Bøgeberg.

-Det var en tung dag. Jeg hadde mageproblemer og det var heller ikke perfekte forhold med vind, sol og deretter kaldere vind og litt regn. Planen var å løpe under VM-kravet, men dessverre klarte jeg ikke det. Tok likevel min totalt 7. gullmedalje på NM, det er jeg veldig fornøyd med, sier Ebrahim til kondis.no.

Ebrahim vant også NM 100 km i 2026.

Neste konkurranse for Ebrahim er NM Maraton i Tromsø, men han vil også gjøre et nytt forsøk på å klare VM-kravet på 100 km. Senest i mars i år løp han VM 50 km i India som eneste nordmann, men der måtte han gi seg med muskelstrekk etter 35 kilometer.

Sølvvinner Mads Berge holdt unna for NM-kongen Taranger

Mads Berge debuterte på 100 km med NM-sølv.

Det var en debutant på 100 km som løp inn til NM-sølv. Mads Berge fra Nordre Oppdalen IL (Lunner) åpnet nok i tøffeste laget, men klarte likevel å mobilisere tilstrekkelig til å sikre NM-sølv foran NM-grossist Bjørn Tore Taranger.

-Jeg har aldri løpt 100km før, men vant Oslotrippelen i fjor høst. Så litt grunnlag hadde jeg fra det, sier Mads, som bekrefter at målet med deltakelsen var NM medalje og forsøk på VM-kravet (7:00).

-Farten føltes utrolig lett i starten. Men så fikk jeg det ganske hardt mellom 50-60 km. På 60 km satte jeg meg ned, tok av skoene og egentlig brøyt. Foreldrene mine kom 10 minutter før det og ville jeg skulle prøve litt til. Tenkte å ta noen runder til. Da begynte jeg å gå på hver runde ved drikkestasjon. Det hjalp veldig. Fant så en ok fart og driv som ikke tok på muskulaturen for mye og holdt unna krampene.

Mads var veldig fornøyd med å fullføre og med NM-sølv.

-Må si at jeg var ganske så lei underveis. Men det gikk seg veldig til. Akkurat nå frister det veldig lite med en ny 100 kilometer, men det hadde jo vært stas å klare VM-kravet en gang, sier Mads.

Han har bodd og studert med Sebastian Conrad Håkansson (begge er fysioterapeuter) som innehar en suveren norsk rekord på 6:19:01 etter 4. plass i VM 2022. Så han er en god motivator og stor inspirasjon, forteller Mads.

Taranger vant bronse

Bjørn Tore Taranger er NM-kongen på ultraløp, men denne gangen ble det bronse på bergenseren.

-I dag vant jeg NM-bronse. Ja, du leste riktig: VANT bronse. Ikke noe «first loser» -opplegg her – dette var en fullverdig seier med svette, smerte og et snev av galskap skriver Bjørn Tore Taranger på sin facebookside.

Han tauet lenge på de raskeste løperne, men fikk det tyngre etter hvert. Likevel; Bjørn Tore gir seg aldri og fighter helt inn uansett!

Janis Resnis løp inn til 5. plass totalt på 100-kilometeren. Her får han oppmuntrende ord av Ida Slorafoss - som er i opptrening etter skade og måtte stå over NM. Hun er allerede kvalifisert til VM.

Tålmodig arrangør

Øyvind Rise på NM 100 km i Perseløpet 2026
Øyvind Rise ga seg ikke selv om det tok 15,5 timer å fullføre 100-kilometeren.

En annen som aldri gir seg er arrangøren Bjørn Saksberg. Det var satt en maksimaltid på lørdagens 100 km (13 timer), men for Bjørn er det ikke aktuelt å stoppe noen som ønsker å fullføre. Dermed fikk siste løper holde på i 5 timer etter at nest siste løper hadde kommet i mål. Det er gullstandard i tålmodighet og løperservice!

Resultater:

Menn 100 km:
1Lorenzo Lotti (ITAPredappio (ITA)M40-4406:55:15
2Ebrahim AbdulazizStrindheim ILM45-4907:12:12
3Mads BergeNordre Oppdalen ILM35-3907:23:53
4Bjørn Tore Kronen TarangerBFG Bergen LøpeklubbM45-4907:29:45
5Janis ResnisLanghusM40-4407:36:26
6Øystein Kaarstad HelgesenHell UltraløperklubbM20-3408:06:58
7Erik Nilsen OnarheimStord IL FriidrettM20-3408:22:54
8Atle MyreIL GularM45-4908:39:41
9Terje SandnessSirbmá-Sirma ILM60-6408:56:19
10Øyvind RiseRygge ILM55-5915:30:03
-Stian RøstenBodø Bauta løpeklubbM20-34DNF

Tidligere NM-vinnere på 100 km:

ÅR ARRANGEMENT DISTANSE GULL KVINNER GULL MENN
2008Bergen UltraNM 100 kmSharon BroadwellHelge Hafsås
2010Bergen UltraNM 100 kmSharon BroadwellHelge Hafsås
2012Malm ILNM 100 kmWenche DørumDidrik Hermansen
2013Bergen UltraNM 100 kmEdna LeikvollBjørn Tore Kronen Taranger
2014Bergen UltraNM 100 kmCecilie LandroBjørn Tore Kronen Taranger
2015Kristiansand LøpeklubbNM 100 kmCecilie LandroErik Bergersen
2016BFG Bergen LøpeklubbNM 100 kmGuro SkjeggerudDidrik Hermansen
2018Undheim UltraNM 100 kmTherese FalkBjørn Tore Kronen Taranger
2022Bergen UltraNM 100 kmIngrid LidSebastian Conrad Håkansson
2024Bergen UltraNM 100 kmIngrid LidEbrahim Abdulaziz

VM 100 km arrangeres i Ames (Spania) 20. september

VM 100 km 2026 blir arrangert i Ames like utenfor Santiago de Campostella
VM 100 km 2026 blir arrangert i Ames like utenfor Santiago de Campostella

Uttak til VM 100 km skjer senere, men ingen nye klarte altså IAU’s A-krav i årets NM. De som har klart kravene tidligere er Didrik Hermansen, Ingrid Lid, Annette Velde Sande og Ida Slorafoss.

Se tidligere omtale: VM 100 km i Ames (Spania) og NM 100 km på Eidsvoll 2026  

Resultater på de øvrige distansene i Perseløpet Ultra:

Resultater:

Kvinner 50 km:
1Maiken NilsenYpsilon Drammen KickboxingklubbK20-3404:59:14
Menn 50 km:
1Håvard BrosstadSauron RCM20-3404:27:22
2Zacharias AndreadakisOsloM35-3904:58:41
3Oliver HenningsenAlvdalM20-3405:40:11
4Runar ThorstensenRomerike UltraløperklubbM50-5405:45:26
5Tom-Rune BertelsenSportsklubben Kraft (DEN)M55-5905:59:51
6Odin HaraldsønnHokksundM18-1906:21:39
Kvinner maraton:
1Kristin MørkedalEquinor BILK50-5403:45:27
2Camilla SlorfaossRjukan IdrettslagK35-3904:00:02
-Hege EldenFFI BILK35-39DNF
Menn maraton:
1Rasmus BirkelidÅSM40-4402:51:52
2Magnus TvedteÅkrene ifM20-3402:59:16
3Nicolai MartinsenSeismografisk ForumM40-4403:00:49
4Angkaian DevanandanDerby ILM20-3404:00:37
5Ole GuttulsrødRygge ILM70-7404:59:10
6Birk ThorstensenOsloM20-3405:49:11
-Martin AasenTrondheimM35-39DNF
-Helge LogTanangerM35-39DNF
-Erik MartinsenFjellblom ILM40-44DNF

Powered by Labrador CMS