FORFALL: Karoline Bjerkeli Grøvdal skulle gjøre comeback etter fødsel. Vi må dessverre vente litt lenger før vi får se henne tilbake i løypa.

Karoline Bjerkeli Grøvdal mister VM-comebacket i København

Karoline Bjerkeli Grøvdal skulle gjøre comeback etter fødselen i mai under helgens VM i gateløp i København. Nå har hun meldt forfall. Det samme har Magnus Tuv Myhre.

Publisert

Karoline Bjerkeli Grøvdal var tatt ut til å løpe halvmaraton, og løpet i København skulle bli hennes comeback etter at hun fødte i mai.

Tirsdag 15. september ble det imidlertid klart at Tjalve-løperen har meldt forfall. Hun blir ikke erstattet, og dermed blir det ingen norske kvinner på startstreken i VM-løpet over 21,1 kilometer.

Vi må dermed vente litt lenger før vi får se Grøvdal tilbake i konkurranse.

Magnus Tuv Myhre også ute

Magnus Tuv Myhre mister også mesterskapet.

Også Magnus Tuv Myhre har meldt forfall til mesterskapet. Han var tatt ut til å løpe mile, men blir nå erstattet av Moa Bollerød fra IL i BUL. Andreas Fjeld Halvorsen fra Ullensaker/Kisa blir dermed den andre norske løperen på distansen.

Det er en kvote på to løpere fra hver nasjon på mile og 5 km, mens nasjonene kan stille med fire løpere av hvert kjønn på halvmaraton.

Jakob Ingebrigtsen og Narve Gilje Nordås på 5 km

På 5 km stiller Norge med et meget sterkt herrelag i Jakob Asserson Ingebrigtsen og Narve Gilje Nordås, begge fra Sandnes IL. I kvinneklassen skal Anna Marie Nordengen Sirevåg fra SK Vidar og Maiken Homlung Prøitz fra IK Tjalve forsvare de norske fargene.

5-kilometeren går lørdag, samme dag som verdensmestrene på mile skal kåres.

Fire norske menn på halvmaraton

Søndag er det halvmaraton som står på programmet. Der har Norge fire menn på startstreken. Jacob Boutera og Zerei Kbrom Mezngi fra Ullensaker/Kisa får selskap av Per Svela fra IL Norna-Salhus og Sjur K. Prestsæter fra SK Vidar. Fredrik Sandvik er hjemmeværende reserve.

Mens Norge altså stiller fullt lag i herreklassen, fører Grøvdals forfall til at Norge ikke har noen deltaker i kvinnenes halvmaraton.

VM-fest i Københavns gater

World Athletics Road Running Championships arrangeres i København 19. til 20. september. Mile og 5 km går lørdag, mens halvmaraton avslutter mesterskapet søndag.

Mesterskapet er ikke bare for verdenseliten. Også mosjonister får muligheten til å løpe i VM-løypene, og arrangøren legger opp til en stor løpefest gjennom gatene i den danske hovedstaden.

For norsk del blir det stor spenning knyttet til blant annet Ingebrigtsen og Nordås på 5 km. Men ett av navnene mange hadde sett fram til å se i København, mangler altså på startstreken. Therese Johaug har dog fortsatt planer om å stille, sammen med mange andre spennende løpenavn.

Powered by Labrador CMS