
Sterke norske lag i nordisk terreng sjøl om flere av de beste mangler
Flere av de norske løpestjernene stiller ikke i nordisk, og et par av de beste juniorene er ikke tatt ut fordi Friidrettsforbundet mener de er for unge. Likevel stiller Norge med en konkurransedyktig tropp når nordisk mesterskap i terrengløp går i Reykjavik nå på søndag.
Verken Jakob Ingebrigtsen som har seks EM-gull i terrengløp, eller Karoline Bjerkeli Grøvdal som har tre gull og ni medaljer fra EM terreng, stiller. Det er for så vidt helt normalt – ingen av dem har noen gang løpt nordisk mesterskap i terrengløp. Begge har nok fokuset retta mot EM som går i Brussel i Belgia 10. desember.
Ingeborg Østgård som har både gull og sølv fra nordisk var tatt ut, men har meldt forfall. Inn er Sigrid Jervell Våg kommet som erstatter. Ibrahim Buras var også tatt ut, men har meldt forfall uten at det vil komme inn noen erstatter.
Av andre gode norske seniorer som ikke er med, kan vi av herrene nevne Narve Gilje Nordås, Sondre Nordstad Moen, Zerei Kbrom Mezngi, Awet Kibrab, Magnus Tuv Myhre, Henrik Ingebrigtsen og Per Svela. På damesida er bredden i toppen mindre, og av de som i tillegg til Karoline Bjerkeli Grøvdal, kunne styrka laget, er vel Amalie Sæten den som peker seg ut.
På juniorsida mangler to gode 16-åringer som gjerne skulle stilt, men som ikke får lov til å være med på grunn av at Norges Friidrettsforbund mener de er for unge. Wilma Torbiörnsson var raskest av alle norske jenter under 20 år i NM terrengløp , og nå sist helg tangerte hun den norske klasserekorden på 5 km på sterke 16.14.
Magnus Øyen er i ca. samme posisjon på guttesida. Han løp Hytteplanmila på 29.36 og var raskest av alle som løp 4 km i NM terrengløp,. Der møtte han riktignok ikke 18- og 19-åringene som løp 6 km. Det norske friidrettsforbundet har uansett valgt å legge seg på en strengere linje enn Det europeiske friidrettsforbundet og har ikke tatt ut 16-åringen. Det norske forbundet var også snillere med Jakob Ingebrigtsen som fikk løpe – og vinne – EM terrengløp da han var bare 16 år.
Slagkraftige lag
Det er likevel fire slagkraftige lag Norge stiller med. Fem utøvere er tatt ut i hver klasse, og flere norske kan helt klart være med i medaljekampen individuelt. I lagkampen bør alle de norske lagene ha god sjanse på medalje, og en gullmedalje eller to kan det nok også bli.
I og med at Norge stiller med den største troppen med fem løpere (fire i menn senior etter forfallet fra Ibrahim Buras) i hver klasse, øker også sjansene i lagkonkurransene. Danmark har meldt på fire løpere i hver klasse, mens Finland og Sverige stort sett stiller med bare tre. Island har med fem løpere i seniorklassene og tre i juniorklassene, men er nok til tross for det som måtte være av heimebanefordel, regna som svakeste nasjon.
Siste gang nordisk mesterskap i terrengløp ble arrangert i Reykjavik, var i 2018. Da sørga Håkon Stavik for norsk gull i juniorklassen der det også ble laggull. Ellers var dette et forholdsvis svakt norsk mesterskap med femteplass til Sigrid Jervell Våg og Ørjan Grønnevig som beste individuelle plasseringer i seniorklassene. Emma Kirkeberg Mørk var hakket bedre med fjerdeplass i kvinner junior.
Kvinner senior – finsk triumf?
Så gjenstår det om Norge kommer bedre ut av det på Saga-øya denne gangen. Om vi skal snakke om norske medaljekandidater, må vi nevne Hanne Mjøen Maridal. Hun leda NM terrengløp helt til hun ble innhenta mot slutten av Ingeborg Østgård, og Hanne viste også god form under Hytteplanmila nylig. Det gjorde også Ina Halle Haugen som i år har rykka opp i seniorklassen i nordisk – mens hun i EM kan løpe i U23-klassen dersom hun får være med der.
Den største favoritten er nok imidlertid finske Nathalie Blomqvist som vant nordisk i fjor og har en 5000 m-pers på 15.21,13. I fjorårets mesterskap var hun 18 sekunder foran Hanne Mjøen Maridal som da ble nummer tre. Johanna Peiponen, som ble nummer fem i fjor, er en annen mulig finsk medaljekandidat.
Danske Juliane Falsig Hvid har løpt fort i år med blant annet 9.33,40 på 3000 m hinder. Like god hinderpers har svenske Emilia Lillemo, og begge er gode nok til å kjempe om medalje. Et mer åpent kort er svenske Lisa Risby som har VM-gull i stafett i orientering. Islands antatt sterkeste er Andreas Kolbeinsdottir som har løpt 5 km på 16.27 og maraton på 2.42.15.
Med forfallet til Ingeborg Østgård er Norge svekka, men jevnheten på det norske laget gjør likevel at de bør kunne kjempe om en topplassering i lagkonkurransen.
Kvinner senior – 9 km | |
Hanne Mjøen Maridal | Norge, Strindheim IL |
Maria Sagnes Wågan | Norge, IK Tjalve |
Ina Halle Haugen | Norge, IL Runar |
Ine Bakken | Norge, SK Vidar |
Sigrid Jervell Våg | Norge, IK Tjalve |
Emilia Lillemo 00 | Sverige |
Johanna Larsson 93 | Sverige |
Lisa Risby | Sverige |
Juliane Falsig Hvid | Danmark |
Monique Mechlenburg | Danmark |
Carolien Millenaar | Danmark |
Josephine Thestrup | Danmark |
Nathalie Blomqvist | Finland |
Johanna Peiponen | Finland |
Taru Palsa | Finland |
Andrea Kolbeinsdóttir | Island |
Anna Berglind Pálmadóttir | Island |
Halldóra Huld Ingvarsdóttir | Island |
Íris Anna Skúladóttir | Island |
Sigthóra Brynja Kristjánsdóttir | Island |
Kondis' medaljetips
1. Nathalie Blomqvist, Finland
2. Juliane Falsig Hvid, Danmark
3. Hanne Mjøen Maridal, Norge

Finske Nathalie Blomqvist vant nordisk da mesterskapet gikk i Kristiansand i fjor høst. (Foto: Arne Dag Myking)
Menn senior – kan Brøndbo Dahl vinne?
Vurdert ut fra både NM terrengløp og Hytteplanmila, er Even Brøndbo Dahl Norges sterkeste kort. Verken Senay Fissehatsion som slo Even i NM eller de tre andre norske som slo han i Hytteplanmila, er med i NM. Men det er med sterke svenske, danske finske og islandske løpere.
Sverige stiller med fjorårsvinneren, Mohammadreza Abootorabi. Da slo han Even Brøndbo Dahl med 38 sekunder, og sjøl om Orion-løperen har forbedra seg det siste året, så kan det godt bli et nytt svensk gull i år. Den svenske o-løperen, Martin Regborn, som nylig ble nummer to i det svenske mesterskapet i terrengløp, er også en mann å se opp for.
Danske Joel Ibler Lillesøe tok bronse i juniorklassen i både nordisk og EM terrengløp i 2021. Nå er han blitt senior og er sammen med Mikkel Dahl-Jessen danskenes antatt beste. Finlands frontfigur er Mustafe Muuse som har 13.51,56 på 5000 m. Det islandske heimepublikummet setter sin lit til Baldvin Magnusson som nylig satte islandsk rekord på 10 km med 28.51. Han har også så sterk 5000 m-pers som 13.32,47.
Jacob Boutera som ble nummer fire i NM terrengløp, kan helt klart jakte på medalje om han har dagen. Eivind Øygard som ble nummer seks og Trym Tønnesen som ble nummer sju i NM terrengløp, kan også overraske og uansett bidra til en god norsk lagplassering.
Menn senior – 9 km | |
Even Brøndbo Dahl | Norge, FIK Orion |
Jacob Boutera | Norge, Ullensaker/Kisa IL |
Eivind Øygard | Norge, Jølster IL |
Trym H. Sagstuen Tønnesen | Norge, Halden IL |
Martin Regborn 92 | Sverige |
Leo Magnusson 98 | Sverige |
Mohammadreza Abootorabi 89 | Sverige |
Joel Ibler Lillesø | Danmark |
Mikkel Dahl-Jessen | Danmark |
Ole Hesselbjerg | Danmark |
Jacob Ejby Steengaard | Danmark |
Mustafe Muuse | Finland |
Leevi Keronen | Finland |
Niko Putkinen | Finland |
Baldvin Þór Magnússon | Island |
Eiendom Steinn Kárason | Island |
Thorsteinn Roy Jóhannsson | Island |
Snorri Björnsson | Island |
Kári Steinn Karlsson | Island |
Kondis' medaljetips
1. Mohammadreza Abootorabi, Sverige
2. Even Brøndbo Dahl, Norge
3. Jacob Boutera, Norge

Eivind Øygard (60), Jacob Boutera (hvite sko) og Even Brøndbo Dahl (82) stiller for Norge, mens Ibrahim Buras (85) har meldt forfall. (Foto: Samuel Hafsahl)
Kvinner junior – duket for dansk triumf
Her er fjorårsvinner Sofia Thøgersen fra Danmark den store favoritten. 18-åringen har et stort register med 2.03 på 800 m, 8.53 på 3000 m og 15.44 på 5000 m. Hun har gull på 3000 m fra U18-EM og sølv på både 1500 og 3000 m fra årets U20-EM.
Det er vanskelig å se for seg at noen skal slå henne. Hadde distansen vært 1 km i stedet for 6 km, ville Malin Hoelsveen vært en mulig kandidat, men 800 m-spesialisten er ikke like god når distansene blir lengre. Anna Marie Nordengen Sirevåg viste god form da hun løp Hytteplanmila på 34.27. I NM terrengløp hadde hun nest beste tid av de under 20 år, bare slått av Wilma Torbiörnsson som ikke får være med. Der kom Thea Charlotte Knutsen på plassen bak Sirevåg, tett fulgt av Malin Hoelsveen.
Det svenske laget er jevnt godt, men mangler en virkelig klasseløper. Finland og Island stiller med forholdsvis svake lag.
Kvinner junior – 6 km | |
Anna Marie Nordengen Sirevåg | Norge, SK Vidar |
Thea Charlotte Knutsen | Norge, Varegg IL |
Malin Hoelsveen | Norge, Raufoss IL |
Marte Hovland | Norge, VIK IL |
Nora Bergan | Norge, Osterøy IL |
Elsa Sundqvist | Sverige |
Ebba Broms | Sverige |
Majken Söderlund Larsson | Sverige |
Towa Nilsson | Sverige |
Sofia Thøgersen | Danmark |
Astrid My Rønde Kristensen | Danmark |
Lærke Thygesen | Danmark |
Signe Risvig | Danmark |
Ella Sorvisto | Finland |
Nelli Viskari | Finland |
Sini Rajaniemi | Finland |
Embla Margrét Hreimsdóttir | Island |
Helga Lilja Maack | Island |
Gudný Lára Bjarnadóttir | Island |
Kondis-tips
1. Sofia Thøgersen, Danmark
2. Anna Marie Nordengen Sirevåg, Norge
3. Malin Hoelsveen, Norge

Malin Hoelsveen (260), Anna Marie Nordengen Sirevåg (rød tights), Marte Hovland (262), Thea Charotte Knutsen (255) og Nora Bergan (263) får alle løpe for Norge i nordisk. Det får ikke Wilma Torbiörnsson (291) som var best i NM der dette bildet er tatt, men som Friidrettsforbundet mener er for ung. (Foto: Samuel Hafsahl)
Menn junior – tredobbelt norsk?
Dette er trolig Norges sterkeste klasse, til tross for at både Andreas Fjeld Halvorsen og Magnus Øyen mangler. Ull/Kisa-duoen Kristian Bråthen Børve og Simen Gløgård Stensrud ble nummer to og tre i NM, bak nevnte Fjeld Halvorsen. Der brøt Håkon Moe Berg, og 17-åringen som i år har løpt 3000 m på 8.01,78, er nok revansjelysten nå.
Ingen av de svenske, finske eller danske løperne er i utgangspunktet på det samme høye nivået som de norske, men det skal uansett løpes før medaljene kan deles ut. I lagkonkurransen skal imidlertid mye gå galt om det ikke blir norsk gull.
Menn junior – 6 km | |
Kristian Bråthen Børve | Norge, Ullensaker/Kisa IL |
Simen Gløgård Stensrud | Norge, Ullensaker/Kisa IL |
Lars Horten Jordet | Norge, FIK Ren-Eng |
August Da Silva Sveen | Norge, Jotun IL |
Håkon Moe Berg | Norge, Kyrksæterøra IL |
Karl Ottfalk | Sverige |
Gabriel Claesson | Sverige |
Milian Hentschke | Sverige |
Sofia Thøgersen | Danmark |
Astrid My Rønde Kristensen | Danmark |
Lærke Thygesen | Danmark |
Signe Risvig | Danmark |
Ella Sorvisto | Finland |
Nelli Viskari | Finland |
Sini Rajaniemi | Finland |
Bjarki Fannar Benediktsson | Island |
Illugi Gunnarsson | Island |
Hilmar Ingi Bernhardsson | Island |
Kondis-tips
1. Kristian Bråthen Børve, Norge
2. Håkon Moe Berg, Norge
3. Simen Gløgård Stensrud, Norge

Simen Gløgård Stensrud (117), Kristian Bråthen Børve (124) og Håkon Mo Berge (125) løper på det norske laget i nordisk. Andreas Fjeld Halvorsen (135) som vant NM der dette bildet er tatt, stiller ikke i nordisk. (Foto: Samuel Hafsahl)
Tidsskjema – norske klokkeslett | ||
10:30 | Jenter U20 | 6 km |
11:10 | Menn U20 | 6 km |
11:50 | Kvinner | 9 km |
12:40 | Menn | 9 km |
13:10 | Folkeløp | 6 km |