Håkon Stavik fra Ålesund FIK avgjorde årets nordiske mesterkap i Reykjavik på den siste av fire runder á 1,5 km og knep gullet med hhv. to og tre sekunder på sine to hadeste, svenske utfordrere, Omar Ismail og Emil Millan de la Oliva.
Jonatan Vedvik fra Tønsberg FIK debuterte i mesterskapet med 7. plass vel halvminuttet bak vinneren. Simon Steinshamn fra Tingvoll FIK ble nummer 9 og sikret dermed Norge gullet i en meget jevn lagkonkurranse der det skilte bare 7 plassiffer (og under et halvt minutt tidsmessig) på 1. og 4. lag. Tedros Haile fra Haugesund IL var 4. mann i norske farger og løp inn til 14.plass.
Norge har dominerte juniorklassen de siste årene, og forsvarte begge gullmedaljene i denne klasse fra i fjor da Simen Halle Haugen gikk til topp individuelt.
Svenske Omar Ismail (til h.) og tre danske løpere la seg i tet fra start. (Foto: Fredrik Vedvik)
Jonatan Vedvik førte deretter an på første runde sammen med finske Mustafa Muuse. (Foto: Fredrik Vedvik)
Simon Steinshamn steget foran Jonathan Vedvik. (Foto: Fredrik Vedvik)
Håkon Stavik lå på 5. plass da en runde gjenstod. (Foto: Fredrik Vedvik)
Tedros Haile kompletterte den norske kvartetten med 14. plass. (Foto: Fredrik Vedvik)
Se også: 4. plass til Emma Kirkeberg Mørk i Nordisk
Mesterskapets nettsider
Det islandske friidrettsforundets facebookside
ALLE RESULTATER FRA MESTERSKAPET
Resultater Nordisk Mesterskap i terrengløp, Reykjavík 10.11.2018: |
||||
Junior Men | ||||
# | NAME | BIRTHYEAR | COUNTRY | FINAL |
1 | STAVIK Håkon | 2000 | NOR | 00:19:57 |
2 | ISMAIL Omar | 2000 | SWE | 00:19:59 |
3 | MILLAN DE LA OLIVá Emil | 2001 | SWE | 00:20:02 |
4 | KERONEN Leevi | 2000 | FIN | 00:20:10 |
5 | KOTIRANTA Mika | 2000 | FIN | 00:20:18 |
6 | KJELDSEN Markus Kirk | 2001 | DNK | 00:20:24 |
7 | VEDVIK Jonatan | 2000 | NOR | 00:20:28 |
8 | HALL Magnus Nyman | 1999 | DNK | 00:20:30 |
9 | STEINSHAMN Simon | 1999 | NOR | 00:20:31 |
10 | ØSTDAL Anton | 2001 | DNK | 00:20:31 |
11 | NIELSEN Alexander Siedler | 1999 | DNK | 00:20:47 |
12 | MUUSE Mustafe | 2001 | FIN | 00:20:54 |
13 | DJURBERG Axel | 1999 | SWE | 00:21:13 |
14 | HAILE Tedros | 1999 | NOR | 00:21:21 |
15 | MäKINEN Julius | 2001 | FIN | 00:21:42 |
16 | ARNARSON Daði | 1999 | ISL | 00:22:59 |
17 | KRISTJáNSSON Dagbjartur | 2000 | ISL | 00:23:05 |
18 | HANNESSON Andri Már | 1999 | ISL | 00:23:55 |
19 | ÓLASON Hlynur | 2001 | ISL | DNF |
20 | NICOLAISEN Alexander Tengblad | 2001 | DNK | DNF |
Team results:
Rank | Team | Contestants | Points | Time | Behind |
1 | NO | Håkon Stavik (1) | 17 | 01:00:54 | |
Jonatan Vedvik (7) | |||||
Simon Steinshamn (9) | |||||
Tedros Haile (14) | |||||
2 | SE | Omar Ismail (2) | 18 | 01:01:11 | +00:17 |
Emil Millan De La Olivá (3) | |||||
Axel Djurberg (13) | |||||
3 | FI | Leevi Keronen (4) | 21 | 01:01:20 | +00:26 |
Mika Kotiranta (5) | |||||
Mustafe Muuse (12) | |||||
Julius Mäkinen (15) | |||||
4 | DK | Markus Kirk Kjeldsen (6) | 24 | 01:01:23 | +00:29 |
Magnus Nyman Hall (8) | |||||
Anton Østdal (10) | |||||
Alexander Siedler Nielsen (11) | |||||
5 | IS | Daði Arnarson (16) | 51 | 01:09:58 | +09:04 |
Dagbjartur Kristjánsson (17) | |||||
Andri Már Hannesson (18) |