Se video av presentasjonen
Nytt løp i Oslo avslørt på Sognsvann
For femte år på rad ble det avslørt et nytt løp under Sognsvann Rundt Medsols. Løpet blir arrangert 20. oktober og går i Nordmarka.
style="text-align: left">
Video filmet og redigert av Stian S. Møller
Under det 328. Sognsvann Rundt Medsols i går 27 .juni ble det for femte året på rad avslørt at et nytt løp i Oslo ser dagens lys. Årets nye løpspresentasjon er Ivar Formos Minneløp arrangert av Lyn Ski lørdag 20.oktober. Løypa for løpet er samme trasé som ofte løpes av skigruppene i Lyn Ski på sine helgeturer.
Det blir start og mål i Sognsvann Snøpark, samme sted som Råskinnet starter, rett ved bandybanen og friidrettsbanen på Norges Idrettshøyskole. Lyn Ski byr på barneløp, ungdom/trimløp pluss hovedløpet som blir på 16 km med flotte partier ved Vettakollen, Frønsvollen, Skjennungsstua. Lyn-hytta passeres selvfølgelig og også idylliske Åklungen.
style="text-align: left">Lyn har lengt tenkt på å arrangere et slik løp, og som de skriver på sin hjemmeside: navnet på løpet var opplagt.
Dette skriver de på sin side:
"Ivar Formo vant OL-gull på 50 km i Innsbruck i 1976 og tok bronse på 15 km i OL 1972 i Sapporo. Som stafettløper tok han to OL-sølv og to VM-bronser. Han vant den første uoffisielle verdenscupen i langrenn i 1974. Han vant seks norgesmesterskap fra 1973 til 1976, og han vant Birkebeinerrennet i 1975. Som orienteringsløper tok han bronse i VM-stafetten 1974. Han ble tildelt Egebergs ærespris i 1973, Holmenkollmedaljen i 1975 og Morgenbladets gullmedalje i 1976. Ivar Formo døde så altfor tidlig 26. desember 2006 etter en ulykke på en jogge- og skøytetur. Dette løpet er til ære for vår store idrettsutøver."
Løpet har åpnet for påmelding og du finner all informasjon HER.