Tren sammen med noen! Bli med i en løpegruppe!
Når du har vært borte fra treningen en lengre stund p.g.a. skade eller annet kan noe av det lureste du gjør være å trene sammen med noen...og det kan også være det dummeste du gjør.
Fra dårlig form til betraktelig svekket helse
Som en som har vært i god form en gang, vil det føre eller senere oppstå et behov for å komme i bedre form igjen.Kanskje ikke konkurranselysten kommer tilbake sånn uten videre. Har du konkurrert over mange år er det ikke sikkert du har gutsen til igjen å trene hardt.
Men har du en stillesittende jobb (som jeg har delvis) og slutter å trene så vil vekta (spesielt når du blir eldre) komme tilbake og før du vet ordet av så veier du så mye at du har øket sjansene for livsstilsykdommer med svært mange prosenter.
Å komme i gang for n´te gang
For en som alltid har veid mye så er det en utrolig vanskelig sirkel å komme ut av. For oss som tross alt har vært i god form og som har veid lite mesteparten av livet er det atskillig "lettere" . Vi vet hvor bra det er å kjenne seg i form, vi er vant med å leve "sunnere" fordi vi har forfulgt et mål så mange ganger.
Så jeg har bestemt meg for å prøve å komme i form igjen, jeg vet at jeg har andre utfordringer enn kondisjonen og vekta, men om ikke annet vekta må ned uansett.
Kroppen er ikke hva den var
De siste 5-10 årene har jeg gjort en rekke forsøk uten å lykkes med å komme i gang. Best har det gått på ferie. Da har kroppen fått nok hvile og sluppet skrivbordstillingen i jobbsituasjon, som er langt fra det sunneste. Det er også andre ting i livet som spiller inn. Når du nærmer deg 60 har du rett og slett ike så mye krefter som du hadde før. Får du sykdom i nær familie så vil det kunne stjele ennå mer av de kreftene du har.
Forsøkene har foregått på egen hånd. Vil jo først komme i litt form før jeg prøver å trene med andre.
Men for en del uker siden tenkte jeg motsatt, tren med noen la det bli en inspirasjon for å trene.
Kanskje jeg skal prøve å trene sammen med noen?
I min aktive karriere , hvor toppen ble nådd rundt 1990-92 som 30-åring, var det klubber man var med i. For min del BUL - periodevis.
Nå er det langt flere muligheter. Det yngler av løpegrupper som du finner på nettet. Det var disse jeg ville utforske. I motsetning til de organiserte friidrettsklubbene er mange av disse løpegruppene gratis også.
En veteran blir en nybegynner
Så en mandag for noen uker siden stilte jeg opp på en løpegruppe på Veitvet. Mandag var det langtur (svært langt for meg) men jeg kom meg gjennom det og det var hyggelig i høstmørket og prate med "nye" løpere. Torsdag ble det så intervalltrening. Vi var bare tre løpere , men heldigvis for meg var den ene ganske på mitt nivå, når jeg strakk meg litt.
Litt senere ville jeg prøve et annet tilbud. Løplabbet trente mot Oslo Maraton og jeg hang meg med igjen
på en intervalløkt i Frognerparken.
nallharde intervaller men det gikk bra. Helt til vi skulle jogge 1 km tilbake til Løplabb-butikken.
Det smalt ikke, men effekten var den sammen, plutselig kunne jeg ikke jogge, jeg måtte slepe det ene benet etter meg. Det kjentes som strekk. Dermed måtte prosjektet legges på is...igjen. Nå har det vel gått en måneds tid etterpå og det er tid for å prøve igjen..
Noe å lære?
Så hva er lærdommen? Jo det er inspirerende å bli med å trene med andre, og en skal være forsiktig med intervalltrening. Det er stor sjanse for at det går med deg som det gjorde med meg om du starter med intervalltreningen med lite trening i kroppen. Men jaggu var det gøy å kjenne litt fart!
Alle løpegruppene som finnes er et veldig godt tilbud til alle som enten er helt nybegynnere eller andre som ønsker å komme tilbake til løpinga.
Kondis skal være løpegruppenes venn
Vi på Kondis vil fortsette å presentere treningsgrupper. Er du med i en treningsgruppe og gjerne vil ha flere med? Ta kontakt med Kondis så formidler vi dette videre.
I Oslo er det klart at det finnes flere løpe/treningsgrupper enn på mindre steder. Men finner du ingen der du bor. Start en sjøl! Slik løpegruppene alltid har oppstått.
Her en liten oversikt over noen av gruppene jeg har funnet (jeg har med vilje kun tatt med de som er gratis).
Det er altså mulig å trene med andre uka rundt her i Oslo.
Noen starter treninga tidlig på kveld andre sent, så her er det gode muligheter!
NB: Det er noen av disse gruppene som tar vinterferie.