Bislett Games 2023 er like rundt hjørnet. Kondis har sett på øvelsesprogrammet og de norske deltakerne.
Bislett Games 2023 er like rundt hjørnet. Kondis har sett på øvelsesprogrammet og de norske deltakerne.

Slik mener vi i Kondis de norske vil hevde seg under Bislett Games på torsdag

Det er endelig klart for friidrettens nasjonaldag, Bislett Games i Oslos storstue, torsdag 15. juni. Kondis gir deg her startlister for både forøvelser og Diamond League-programmet. Vi har også sett litt nærmere på løperne som er våre norske håp.

Publisert Sist oppdatert

Bislett Games har lange, stolte tradisjoner i internasjonal friidrett, men et årlig arrangement siden 1966. Foruten to anledninger har stevnet vært årets høydepunkt i Oslos storstue. Under ombyggingen i 2004 ble stevnet flyttet til Fana i Bergen, og i 2020 ble stevnet arrangert som ”Impossible Games” for tomme tribuner, grunnet Covid-19.

Bislett Games har lange, stolte tradisjoner i internasjonal friidrett, men et årlig arrangement siden 1966. Foruten to anledninger har stevnet vært årets høydepunkt i Oslos storstue. Under ombyggingen i 2004 ble stevnet flyttet til Fana i Bergen, og i 2020 ble stevnet arrangert som ”Impossible Games” for tomme tribuner, grunnet Covid-19.

Bislett Games har foreløpig 25 verdensrekorder på CVen. Noen vil sikkert også forvente tilskudd til denne listen i 2023, tatt i betraktning resultatene fra de seneste ukene i friidrettsverden. Det er mye som bygger opp under engasjementet og spenningen inn mot årets Bislett Games.

Med denne forhåndsomtalen ønsker Kondis å sette søkelyset på de norske innslagene på mellom- og langdistanse. Hovedretten under Bislett Games, Diamond League, pågår fra kl. 20:00-22:00, men det interesserte mellom- og langdistansepublikum serveres aperitiff og forretter timene i forkant: 1500 m herrer kl. 17:20, 1500 m kvinner kl. 17:31, 800 m herrer kl. 17:43 og 800 m damer kl. 17:54. YR.no melder rundt 30 grader og sol, mens NRK melder innslag fra både stjernenes jordbærparty, forøvelser og hovedstevne. Det er med andre gode grunner for å komme seg til Bislett for å bevitne dette ringside, eller skru på TVen tidlig.

Bislett Games 2015

Fulle tribuner på Bislett Games i 2015. (Foto: Bjørn Johannessen)

Forøvelser

800 m kvinner kl. 17.54

Malin Hoelsveen, Raufoss IL Friidrett
Josefine Tomine Eriksen, Sem Idrettsforening
Malin Ingeborg Nyfors, Tjalve Idrettsklubben
Amanda Marie Grefstad Frøynes, Sem Idrettsforening
Josefin Victoria Heier, Ullensaker/Kisa IL Friidrett
Solveig Cristina Hernandez Vråle, Tjalve Idrettsklubben
Margrete Jørgensen Baustad, Tjalve Idrettsklubben
Solveig Bustgård Gran, IDROTTSLAGET I BUL
Sofia Thøgersen, Danmark
Erle Musum Lyng, Idrottslaget Gular

800 m menn kl. 17.43

Ole Jakob Høsteland Solbu, Ås Idrettslag
Alexander Lundskog, Sverige
Benjamin Åberg, Sverige
Phillipo Morken, AKS-77
Sondre Svarholt, Stadsbygd IL
Merih Solomon Hailemicheal, Ullensaker/Kisa IL Friidrett
Johannes Teigland, Idrottslaget Gular
Markus Westhagen, Sportsklubben Vidar
Ole Sivert Røyrhus, Ranheim Idrettslag
Sindre Fredriksen, Sarpsborg Allianseidrettslag

1500 m kvinner kl. 17.31

Amalie Manshaus Sæten, Ullensaker/Kisa IL Friidrett
Ingeborg Østgård, Tjalve Idrettsklubben
Malin Edland, Tjalve Idrettsklubben
Selma Løchen Engdahl, Tjalve Idrettsklubben
Grethe Tyldum, Steinkjer Friidrettsklubb
Olivia Weslien, Sverige
Saga Provci, Sverige
Sara Busic, Idrettslaget Skjalg
Anne Gine Løvnes, Sportsklubben Vidar
Kristine Lande Dommersnes, Haugesund Idrettslag Friidrett
Live Johannessen Solheimdal, Steinkjer Friidrettsklubb
Maiken Homlung Prøitz, Sarpsborg Allianseidrettslag
Wilma Anna Bekkemoen Torbiörnsson, Ullensaker/Kisa IL Friidrett
Mari Roligheten Ruud, IDROTTSLAGET I BUL
Malin Søtorp Solberg, Sarpsborg Allianseidrettslag
Sara Aarsvoll Svarstad, Sportsklubben Vidar
Julie Sand-Hanssen, If Eiker Kvikk
Silje Lindstad, Varegg Fleridrett
Sofía Peña de Anda, Mexico

1500 m menn 17.20

Esten Hansen-Møllerud Hauen, Friidrettsklubben Ren-Eng
Even Brøndbo Dahl, Friidrettsklubben Orion
Hassan Benhachimi, Marokko
Moa Abounnachat Bollerød, Sem Idrettsforening
Senay Amlesom Fissehatsion, Ullensaker/Kisa IL Friidrett
Sander Dybwad Mathiesen, Sportsklubben Vidar
Andreas Fjeld Halvorsen (U20), Ullensaker/Kisa IL Friidrett
Wiktor Milkowski (U20), Polen
Jonas Magnusson (20), Sverige
Karlos Kemppaala (20), Finland
Diego Uribe Troncoso, Chile
Elmer Mulleri Skalle, Lillehammer Idrettsforening
Kjetil Brenno Gagnås, Børsa Idrettslag
Kristian Bråthen Børve (U20), Ullensaker/Kisa IL Friidrett
Eivind Øygard, Jølster Idrettslag
Oliwier Mutwil, Polen
Mark Emmanuel Lopez (U20), Mexico
Miguel Angel Lopez Navarro (U20), Mexico

Diamond League-programmet

1500 m menn

Jakob Ingebrigtsen vant sesongdebuten på 1500 m i Rabat på overbevisende måte. Han ledet feltet store deler fra front og avsluttet nokså kontrollert på 3.32,59 – uten å bli presset på oppløpet. I forrige uke fulgte Jakob opp med noe av det råeste det norske idrettspublikum har bevitnet noensinne, da han pulveriserte bestenoteringen i verden på 2 Miles. Med 7.54,10 var han over fire sekunder foran Daniel Komens legendariske rekord fra 1997. Ingen andre har noensinne vært under åtte minutter på distansen.

Kronjuvelen i norsk friidrett er i ferd med å bli selve gullkalven i internasjonal friidretts mellom- og langdistansehistorie. Jakob passerte(!) 3000 m på 7.23,8, før han økte farten markant og sprintet inn femten sekunder foran nærmeste konkurrent.

EM Friidrett i München 2022 - 1500 meter menn finale - Jakob Ingebrigtsen


Jakob Ingebrigtsen etter suksess i Munchen-EM august 2022. (Foto: Arne Dag Myking)


For å sette prestasjonen – og Jakobs form før Bislett Games – i perspektiv: 7.54,10 på 2 Miles gir 1304 poeng på IAAFs Scoring Table. Det tilsvarer 7.20,00 på 3000 m (verdensrekord: 7.20,67), 12,34,87 på 5000 m (verdensrekord: 12.35,36) og 26.12,48 på 10000 m (verdensrekord: 26.11.00). På 1500 m tilsvarer prestasjonsnivået smått utrolige 3.25,91 (verdensrekord: 3.26.00). Man skal naturligvis ta slike sammenligninger med en klype salt. Samtidig gir det god grunn til å glede seg til å se Jakob Ingebrigtsen løpe 1500 m på Bislett.

Narve Gilje Nordås kommer fra en enorm personlig rekord på 1500 m i Paris, der han løp 3.32,39 og samtidig tok VM-kravet. Med det vant den herlig frittalende og sympatiske vestlendingen også stevnet i den franske hovedstaden. Narve er åpenbart i sitt livs form, og det er naturlig å tenke seg at han kan løpe enda raskere i et felt på friidretts største scene, Diamond League. Narve har nokså nylig også vist kapasitet på de lengre distansene, blant annet ved å sette norsk rekord på 3000 m innendørs i vinter. Med et passende løpsopplegg, krydret med Narves karakteristiske sisterunde, er drømmen om tider ned mot 3.30 plutselig ikke så virkelighetsfjern.

Night of Highlights - Elite- Narve Gilje Nordås

Narve Gilje Nordås viser kjempefom før Bislett Games. (Foto: Samuel Hafsahl)

Norges tredje innslag på 1500 m er Filip Mangen Ingebrigtsen. Til tross for en fantastisk CV, med blant annet EM-gull, VM-bronse og 3.30.01 på 1500 m, samt EM-gull på 10km terrengløp, er det som vanlig knyttet en viss spenning til formen hans. Filip har nylig løpt 800 m på ”beskjedne” 1.52,55 og 1500 m på – i denne sammenheng – høyst mediokre 3.39,28. Det ryktes dog at han er i fremgang, så det skal være svært gode muligheter for en nokså grov årsbeste.

Night of Highlights - Elite- Filip Ingebrigtsen

Vil Filip Ingebrigtsen løfte seg til torsdagens Bislett Games? (Foto: Samuel Hafsahl)

De norske får naturligvis sterk konkurranse når det løpes Diamond League. Bislett Games slår på stortromma med blant annet følgende klasseløpere: Timothy Cheruiyot (PB 3.28,28), Mohammed Katir (PB 3.28,76), Josh Kerr (3.29,05), Abel Kipsang (PB 3.29,56), Oliver Hoare (PB 3.30,12), Mario Garcìa (PB 3.30,20) og Yared Nuguse (3.33,02).

5000 m menn

Det er fire år siden Henrik Ingebrigtsen sprintet inn til 7.36,85 på 3000 meter, og med det smadret Marius Bakkens 18 år gamle norgesrekord under nettopp Bislett Games. Mye har skjedd siden det. Blant annet har Jakob senket rekorden ytterligere til 7.27,05, og Henrik har hatt tilsvarende antall dager på sykesenga som i godt driv på trening. Nå virker det virkelig å ha løsnet for Henrik igjen, noe han nylig stadfestet både med personlig rekord på 5000 m i Belgia på 13.13,19, samt spurtseier på 3000 m i et nasjonalt stevne, mot regjerende norgesmester på 1500 m, Even Brøndbo Dahl. Henrik Ingebrigtsen svarte de mange skeptikerne, som for lengst har avskrevet han, på kledelig vis med Mark Twains legendariske sitat: ”Ryktet om min død er betydelig overdrevet”.

Bislett Games - 5000m - menn - Henrik Ingebrigtsen

Mange hadde nok avskrevet Henrik Ingebrigtsen med tanke på flere prestasjoner i ypperste klasse. Men Henrik er tilbake for fullt. (Foto: Sylvain Cavatz)

Henrik Ingebrigtsen har vært en banebryter for sine brødre, for norsk mellom- og langdistanseløping, og for norsk friidrett generelt. I en epoke der Norge ”tok til takke med” å være representert i det gjeveste selskapet, etablerte han seg i den ypperste verdenseliten og fikset gull i EM og 5.plass i OL på 1500 meter. Henriks idrettslige resultater og prestasjoner taler for seg. De representerer sterke minner i en stolt norsk idrettshistorie. Det faktum at Henrik nå løper smertefritt, med kledelig bart, selvtillit og raske briller, er verdt inngangspengene i seg selv. Så får det sportslige resultatet komme som en gledelig bonus.

Henrik Ingebrigtsen får sterk konkurranse, både fra verdenseliten og nasjonale løpere i fremgang. Zerei Kbrom Mezngi, Magnus Tuv Myhre og Awet Kibrab har alle nylig stadfestet oppsiktsvekkende god form og ryktes å ha ambisjoner om å sette nye personlige rekorder under Bislett Games. Sølvmedaljør fra EM i München i 2022, Zerei Kbrom Mezngi, noterte ny personlig rekord på Night of the 10.000 m PBs, med 27.41,44 og i april løp han halvmaraton i Berlin på 1:00:39.

European Athletics Championships - 10000 meter menn Finale - Zerei Kbrom Mezngi

Zerei er også i form. Her fra den strålende 10000-meteren under fjorårets EM. (Foto: Arne Dag Myking)

I samløp satte Awet Kibrab og Magnus Tuv Myhre nye personlige rekorder på 5000 m med henholdsvis 13.18,59 og 13.19,09. Ikke bare var tidene oppsiktsvekkende sterke, det ga også første- og andreplass under Hoka Spåret i Stockholm. I forrige uke var Magnus Tuv Myhre én av flere norske under 3:40:00 på Jessheim 1500 m Elite. Med det ble han nummer to og perset til 3.37,89 – på det som må kunne regnes som underdistanse for den fotrappe brandbuingen.

European Athletics Championships - 10000 meter menn Finale - Magnus Tuv Myhre


Nylig perset Magus Tuv Myhre på 1500-meter. Vi er spente på deltakelsen under Bislett Games. (Foto: Arne Dag Myking)

Sommerstevnet, Bislett - MS 5000m - Awet Nftalem Kibrab (511)

Awet Kibrab er en løper i fremgang og form. (Foto: Samuel Hafsahl)

Hva gjelder internasjonal motstand stiller søvmedaljøren fra 5000 m under VM i Eugene 2022, Jacob Krop. Uken etter mesterskapet i fjor høst løp kenyaneren tidenes sjette beste tid på distansen: 12.45,71. Landmannen Nicholas Kipkorir er ikke mye dårligere med personlig rekord på 12.46,33 og nasjonal rekord på 5 kilometer gateløp: 12.55. Den regjerende olympiske mesteren på 10000 m, og nummer tre gjennom alle tider på 5000 m, Selemon Barega, har 12.43,02 på distansen, og har levert en rekke fantastiske sisterunder. Yomif Kejelcha fra Etiopia er også klar. Han har blant annet løpt 3.26,25 på 3000 m og 12.46,79 på 5000 m. I tillegg har han vist enorm toppfart med 3.31,25 på 1500 m innendørs.

Thierry Ndikumwenayo fra Burundi løp 3000 m i Monaco i høst på 7.25,93, og er nok også ute etter å forbedre sin nasjonale rekord på 5000 m kraftig. Per nå står ikke 12.59,39 i stil til hans prestasjonsnivå på underdistanse. Han skal bli vanskelig å ha med å gjøre om han er på skuddhold med én runde til mål.

Blant en rekke fagfolk står likevel Jacob Kiplimo frem som den store favoritten. Uganderen har en rekke internasjonale mesterskapsmedaljer og er verdensrekordholder på halvmaraton med 57.31. Videre har Kiplimo nasjonal rekord på 3000 m med 7.26,64, og han har løpt 5000 m på 12.48,63 og 10000 m på 26.33,93. Nevnes i denne sammenheng burde også Telahun Haile Bekele fra Etiopia, som har 12.52,98 som personlig rekord på 5000 m.

Den norske kvartetten skal med andre ord få 12,5 runder med en salig blanding av blodslit og hyllest. Det kan fort bli et minne for livet for flere av disse.

1 mile kvinner

Under 2023-utgaven av Bislett Games er det endelig kvinnenes tur igjen til å løpe den legendariske øvelsen Mile.”Drømmemila”, på godt norsk, tilsvarer 1609 meter. Bislett Games har en rik historie med verdensrekorder på distansen, i form av britene Sebastian Coe, Steve Ovett og Steve Cram. I moderne tid er øvelsen bare arrangert én gang for kvinnene, i 2016, da Karoline Bjerkeli Grøvdal snek seg under Grete Waitz’ mosegrodde norske rekord fra 1978 (4.26,90), med 4.26,23.

HYNNE Hedda - Bislett Games 2020

Hva kan Hedda Hynne klare denne gangen? (Foto: Sylvain Cavatz)

Det blir spennende å se hvor nærme det norske håpet Hedda Hynne kommer. Foreløpig har Hynne ingen personlig rekord å vise til på Mile, ei heller en nevneverdig PB på 1500 m (4.33,41). Hun har dog norgesrekorden på 800 m med 1.58,10 og norsk bestenotering på 600 m med 1.26,90. Hedda Hynnes norgesrekord på 800 m gir 1196 poeng på IAAFs indeks. Til sammenligning tilsvarer Grøvdals norgesrekord på Mile 1146 poeng. Med andre ord har Hedda Hynne mer enn nok fartsressurser til å true den norske rekorden. Det blir svært interessant å se hvordan hun håndterer å være på nokså ukjent farvann på den doble distansen. Stevnerekorden innehar for øvrig irske Sonia O´Sullivan, med 4.17.25 fra 1994.

3000 m kvinner

På 3000 meter for kvinner stiller Norges ubestridte løperdronning, europamesteren i terrengløp fra 2021 og 2022, Karoline Bjerkeli Grøvdal. Under fjorårets stevne slettet Ingrid Kristiansens norske rekord på 5000 meter. Denne gang er målet å overta Grete Waitz rekord på 3000 m.

Bislett Games - 5000m - kvinner - Karoline Bjerkeli Grøvdal


Kan Bjerkeli Grøvdal løpe inn til enda en ny norsk rekord? (Foto: Sylvain Cavatz)


Grøvdal innehar norsk rekord på både Mile (4:26:23), 5000 m (14.31,07) og 3000 m hinder (9.13,35). Videre har hun norsk bestenotering på 2000 m (5.41,04) og 2000 m hinder (6.21,39). Karoline har tidligere løpt ett sekund raskere enn Grete Waitz norgesrekord på 8.31,75, men da med mannlige harer og sko som ikke tilfredsstiller kravene det internasjonale friidrettsforbundet har satt til sko for baneløping. Nå er Karoline tilbake i manesjen for å styrke sin løper-CV ytterligere. Hun får sterk konkurranse, men også nyttig drahjelp, fra blant annet Margaret Chelimo Kipkembo (PB 8.21,53), Alicia Monson (PB 8.26,81), Lilian Kasait Rengeruk (PB 8.28,96) og Betrice Chebet (PB 8.27,14).

Kondis følger Bislett Games torsdag 15. juni

Powered by Labrador CMS