
Vivian Kyte og Jens Andreas Melheim vant Jølster Maraton
Både Vivian Kyte og Jens Andreas Melheim kunne notere sin første maratonseier i Jølster da det tradisjonsrike løpet ble arrangert for 35. gang lørdag 1.juli.
Helge Hafsås fra Olden åpnet tøft som vanlig og hadde opparbeidet seg en god ledelse etter 15 km. Men en maraton varer som de fleste vet i 42 195 meter og da løperne hadde 15 km igjen å løpe var den alltid så optimistiske Helge Hafsås innhentet. Herfra og inn var det aldri tvil om hvor seieren ville havne.
Da dagens vinner, maratondebutanten Jens Andreas Melheim krysset mållinjen, hadde luken ned til Helge Hafsås blitt snaue 8 minutter.
- Dette var mitt første maratonløp. For to år sidan sprang eg halvmaraton i Jølster og fann ut at løypa er flat og fin og arrangementet passe stort. Planen var å gjere som eg har trena mot sidan byrjinga av mai, å halda ein fart på omlag 3 min 55 sek per kilometer so lenge som mogeleg.
- Dette gjekk stort sett greit til vending på Sunde sjølv om eg nok brukte litt meir krefter enn nødvendig i bakkane opp og ned ved Dvergsdal. Grunnen kan nok vere at det var her eg tok igjen Helge Hafsås. Nede ved Jølstravatnet mot Vassenden skjøna eg kvifor det hadde gått so raskt mot Sunde då vinden kom i mot.
- Eg var nok litt for tøff mellom Dvergsdal og Myklebost og siste 14km i motvind og sololøp var tunge. Det er vel slik det skal vera i maratonløp og spesielt for ein debutant.
- Neste mål for meg er NM terrengløp lang på heimebane her i Vik i oktober. So får eg sjå om det vert maratonløp til neste år.
2.plassen var dog aldri truet for mannen som har vunnet flest maraton løp i Norge, men den 15. seieren i Jølster lar fortsatt vente på seg. 3.plassen gikk til Per Olav Bøyum fra Syril på 3.07.06.
Flest maraton i Norge har Inge Asbjørn Haugen. I dag "logget" han inn sitt 546 løp på distansen, tiden ble 3.55.11
Kvinneklassen ble vunnet av Vivian Kyte fra Stegaberg . I likhet med herrevinneren lot hun seg ikke lokke av åpningstempoet til adskillig eldre Kristin Husby fra Laksevåg. Hun kjørte sitt eget løp og vel halveis hadde hun tatt føringen. Derfra og inn så den lettbeinte Haugasundsjenta seg aldri tilbake.
Differansen ble til slutt på drøye 8 minutter. Unge Cecilie Landro fra BFG Bergen løpeklubb tok 3.plassen
Til kondis kunne vinneren fortelle at hun følte seg pigg og lett i dag.
- Kjente at det ville bli en bra dag fra start. Løypa var kjempefin med mange som heiet langs veien. Flatere enn løypene jeg vanligvis trener i hjemme på Frakkagjerd utenfor Haugesund. Prøvde å legge meg på 4,30 min/km, men etter vending fikk vi litt motvind. Da ble det litt tyngre, og økte noen sek pr km. Alt i alt veldig fornøyd med ny pers.
- Bra arrangement der de har lagt opp til forskjellige løpedistanser som passer for alle.
Resultater topp 3
1 | Jens Andreas Melheim | Vik | 2.51.32 |
2 | Helge Hafsås | Olden | 2.59.28 |
3 | Per Olav Bøyum | Syril | 3.07.06 |
1 | Vivian Kyte | Stegaberg | 3.13.11 |
2 | Kristin Husby | Laksevåg | 3.21.28 |
3 | Cecilie Landro | BFG Bergen løpeklubb | 3.31.45 |
Alle resultater

Kåre Bjørkavåg var første som passerte 15 km, med tidlig start kl 10.00

Også Edit Gergely fra Ungarn startet tidligere

Arne Rognebakke i kjent stil

Lederbilen ankommer 15 km merket

Helge Hafsås har tatt føringen

Jens Andreas Melheim et stykke bak lederen, men virker langt lettere i steget.

Per Olav Bøyum fra Syril ligger på 3.plass, det blir han i mål også

Tore Klanderud i godt humør, men røper at alt ikke er som det skal. Det viser seg at skaden han pådro seg i ankelen under Bergen Fjellmaraton ikke er leget og han velger stå av halveis.

Godt humør her også, Ove Wolff og Paal Andersen

Kristin Husby leder kvinneklassen

Vivian Kyte ligger på 2.plass etter at en tredjedel er unnagjort

Morten Vestvik i godt humør, 3.29.53 i dag

Geir Dybdal

Sotraduo, Per Magne Handegård (41/vinner M 45-49) og Reidar Handegård

Cecilie Landro ligger på 3.plass, det ender hu på også

Lasse Mikkola

Svein Rune Johannesen (30) vinner MV55-59, Helge Fuglset vinner M65-69

Trude Håland vinner KV45-49

Bente Skålbones Berg tar en "flyver".

Inge Asbjørn Haugen i gang med sitt 546. maraton

Anbjørg Haga fra Varegg

Svetlana Dvoinykh med en forfriskende energibar

Alf Gaupås velger drikke

og Hilde marie Holsen

Mariel Eikeset Koren

Avgjørelsen faller, Helge Hafsås er hentet inn av en langt friskere Jens Andreas Melheim

Jens Andreas Melheim kaster ikke bort tiden på drikkestasjonen

Helge Hafsås "kaster" drikkei ansiktet.

Paulina og Kamil Deyna

Paal Andersen og Ove Wolff holder fortsatt sammen

Vivian Kyte har tatt over teten i kvinneklassen

Jens Andreas Melheim spurter inn til seier.

Helge Hafsås blir nr 2

Vivian Kyte vinner kvinneklassen
Kondisreportasjer Jølster Maraton
2017: Seier til Eivind Øygard og Ane Brekke på 10 km i Jølster
2017: Vivian Kyte og Jens Andreas melheim vant Jølster Maraton
2017 : Marius Vedvik og Eli Anne Dvergsdal vant 5 km i Jølster
2017 : Trine Bjørvik og Knut Olav Øygard vant Jølster Halvmaraton
2016 : Øygard-dobbel i Jølster Maraton
2016 : Dvergsdal og Vedvik ladet opp til EM med Jølster Maraton
2015 : Sverre Gunnar Brunstad vant maraton i JølsterKlikk på logo for løpets hjemmeside