Den 14. utgaven av UngdomsBirken hadde 2592 påmeldte og 2370 startende. 2349 tok seg til mål etter 15 km fra Sjusjøen til Birkebeineren Skisstadion. De eldste og raskeste startet som vanlig først, og fikk lett tåke på den innledende runden oppe på fjellet. Skydekket lettet imidlertid raskt også på start, og det ble en strålende dag i rene påskeværet.
Petter Bergmann, Konnerud IL og Vebjørn Heggdal, Larvik Ski, delte seieren i eldste klasse på dagens beste tid 35.53. Katrine Seim, Hol IL, var med 40.54 klart beste jente i J16 og totalt, 1.34 foran Cecilie Mogen, Oppegård IL.
Bildet: Katrine Seim fra Hol IL hadde en klar ledelse allerede før nedoverkjøringene fra Sjusjøen.
RESULTATSERVICE
150 BILDER TATT PÅ SJUSJØEN
Vinnerduoen Vebjørn Heggdal (30063) og Petter Bergmann hadde en god luke allerde ved passering av Sjusjøvegen.
Filip Fjeld Andersen, Geilo IL tok teten i tåka fra start og ble til slutt nr. 2 i den meget jevne 15-årsklassen.
Fredrik Johnsrud, Stokke IL i klar ledelse fra start ttil mål og vant G14 med 1.37 min.
Full fart i den første kurven nedfor Nordsetervegen for de raskeste i G13.
Brage Buseth Hammerstad, Haslum IL, tok kommandoen fra start og vant en klar seier i G12.
Deler av teten i J15 med vinner Torunn Taksgaard helt til venstre.
Det var tett i teten fra start til mål i J14.
Tetduoen i J13 med perfekt utforteknikk.
Jenter i J13 i stor fart med blikket rettet langt fram (fra venstre): Carina Sveen, Strandbygda IL, Runa Ulvang og Line Maltun Helland, begge Kjelsås IL.
Hedda Bakkemo, Gjøvik Skiklubb (J13), med minst mulig luftmotstand.
(Fotograf på Birkebeineren Skistadion: Finn Olsen)
Avtalt spill om seieren i G16 mellom Petter Bergmann, Konnerud IL (til venstre) og Vebjørn Heggdal, Larvik Ski.
Det var sju løpere innenfor sju sekunder i G15 med Kristoffer Ramsberg, Kolbukameratene IL som den aller piggeste i spurten.
De to beste i G15: Filip Fjeld Andersen og Kristoffer Ramsberg.
De tre beste i G14 (fra venstre): Toeren Ansgar Evensen, Vind IL, eneren Fredrik Johnsrud, Stokke IL og treeren Ulrik Hegdal, Larvik Ski.
Håvard Kvam, Kolbukameratene, IL vant G13 ett sekund foran Andreas Bergsland, Trøsken IL.
Pallen i G13 (fra venstre): 2. Andreas Bergsland, 1. Håvard Kvam, IL, 3. Anders Melaaen Døssland, Lier IL.
Hoppende glad og suveren vinner av 12-årsklassen: Brage Buseth Hammerstad, Haslum IL.
Katrine Seim, Hol Idrettslag kunne juble etter sololøpet på 39.34.
De tre beste og blideste i J16 (fra venstre): Cecilie Mogen, Oppegård IL, Katrine Seim,Hol Idrettslag og Amalie Olsen, Mjøndalen IF.
TorunnTaksgaard, Strindheim IL, kunne strekke armene i været som vinner av J15.
Anna Slåen, Tormod Skilag, vant 14-årsklassen med seks sekunders margin.
Vinner av J14, Anna Slåen, Tormod Skilag, flankert av toer Hanne Wilberg Rofstad, Byåsen IL (til v.) og
Marie Laukli, Konnerud IL.
Tiril Kristine Knotten, Ivrig IL i mål som knepen vinner av J13.
Trioen i J13 som kunne smile omkapp med sola på Birkebeineren var (fra venstre) Carlotta Kim Krüger, Gjøvik Skiklubb (2. plass), Tiril Kristine Knotten, Ivrig IL (1. plass) og Ingrid Hermine Fürst, Heming (3. plass).
Den suverene vinneren av 12-årsklassen, Emma Kirkeberg Mørk, Drammens Balllklubb med toeren Maja Kjærås Moland, Andebu IL (til venstre) og treeren Ingrid Bergene Aabrekk, IL Runar.
UngdomsBirken hadde i likhet med Ingalåmi dagen i forveien nesten 2500 deltakere og var det største av de tre arrangementet på Birkebeineren Skistadion søndag. Fredag fortsetter Birkebeineren skifestival med FredagsBirken og StafettBirken før det er klart for den store Birkebeinerlørdagen den 15. mars.
De beste UngdomsBirken 09.03.2014: |
||||
|
|
|
|
|
Gutter 16 år
|
||||
Plass
|
Startnr
|
Navn
|
Klubb
|
Tid
|
1
|
Petter Bergmann
|
Konnerud IL Ski
|
35:53
|
|
1
|
Vebjørn Hegdal
|
Larvik Ski/Team 2022
|
35:53
|
|
3
|
Jørgen Lippert
|
Trøsken IL
|
36:02
|
|
4
|
Sedrik Engebø Ullebø
|
Førde il
|
36:05
|
|
5
|
Mats Kobbersletten Jensen
|
Gjerdrum il ski
|
36:17
|
|
6
|
Erik Høiås
|
|
36:22
|
|
7
|
Johannes Bjertnæs
|
|
36:46
|
|
8
|
Jon Rolf Skamo Hope
|
Hyen IL
|
36:50
|
|
9
|
Emil Intelhus Brøto
|
Gol Il
|
36:55
|
|
10
|
Patrick Fossum Kristoffersen
|
Ullensaker skiklubb
|
36:56
|
|
|
|
|
|
|
Gutter 15 år
|
||||
Plass
|
Startnr
|
Navn
|
Klubb
|
Tid
|
1
|
Kristoffer Ramsberg
|
Kolbukameratene IL Ski
|
37:48
|
|
2
|
Filip Fjeld Andersen
|
Geilo IL
|
37:49
|
|
3
|
Eirik Andreas Mortensbakke
|
Bærums skiklub
|
37:50
|
|
4
|
Håvard Moseby
|
Kjelsås IL
|
37:51
|
|
5
|
Olav Rygnestad Haugerud
|
|
37:52
|
|
6
|
Petter Stokkeland
|
|
37:54
|
|
7
|
Vetle Storvik
|
Gjelleråsen
|
37:55
|
|
8
|
Jo Brøste Nørstegård
|
|
38:11
|
|
9
|
Bjørnar Stensrud Tyribakken
|
Nesbyen IL
|
38:12
|
|
10
|
Fillip Askildsen
|
HEMING IL
|
38:33
|
|
|
|
|
|
|
Gutter 14 år
|
||||
Plass
|
Startnr
|
Navn
|
Klubb
|
Tid
|
1
|
Fredrik Johnsrud
|
Stokke il Ski
|
37:22
|
|
2
|
Ansgar Evensen
|
Vind IL
|
38:59
|
|
3
|
Ulrik Hegdal
|
Larvik ski
|
39:58
|
|
4
|
Filip Olaussen
|
Fossum IF Ski
|
40:10
|
|
5
|
Adrian Orellana Hellerud
|
Eiker Kvikk IL Ski
|
40:27
|
|
6
|
Kasper Inderhaug
|
Botne Skiklubb
|
40:31
|
|
7
|
Petter Myhr
|
Vallset Il
|
41:10
|
|
8
|
Andreas Kirkeng
|
IL ROS - ski
|
41:11
|
|
9
|
Petter Lindmoen
|
Raufoss Il langrenn
|
41:13
|
|
10
|
Kristoffer Alm Karsrud
|
Raufoss Il langrenn
|
41:14
|
|
|
|
|
|
|
Gutter 13 år
|
||||
Plass
|
Startnr
|
Navn
|
Klubb
|
Tid
|
1
|
Håvard Kvam
|
Kolbukameratene, IL
|
43:13
|
|
2
|
Andreas Bergsland
|
Trøsken IL
|
43:14
|
|
3
|
Anders Melaaen Døssland
|
Lier IL
|
43:43
|
|
4
|
Martin Kirkeberg Mørk
|
Drammens Ballklubb ski
|
43:55
|
|
5
|
Henrik Solheim Ruud
|
Fossum IF
|
44:15
|
|
6
|
Matz William Jenssen
|
Njård
|
44:24
|
|
7
|
Karsten Andre Vestad
|
Molde og omegn Idrettsforening
|
44:35
|
|
8
|
Christian Hartz Melling
|
Glassverket IF
|
45:01
|
|
9
|
Eirik Stene
|
Bærums Verk og Hauger IF
|
45:05
|
|
10
|
Ole Conrad Burud
|
Sande Sportsklubb ski
|
45:02
|
|
|
|
|
|
|
Gutter 12 år
|
||||
Plass
|
Startnr
|
Navn
|
Klubb
|
Tid
|
1
|
Brage Buseth Hammerstad
|
Haslum IL
|
47:34
|
|
2
|
Halfdan Baumann
|
IL TRY
|
48:51
|
|
3
|
Nikolai Holmboe
|
Bærums Verk IF
|
48:57
|
|
4
|
Phillihp Granaas Lillebø
|
Konnerud
|
49:00
|
|
5
|
Trygve Solberg Aarstad
|
Oppegård IL
|
49:05
|
|
6
|
Vegard Aarstad
|
Ås IL
|
49:12
|
|
7
|
Petter Bakken
|
LynSki
|
49:54
|
|
8
|
Lars Håkonsen
|
Botne Skiklubb
|
50:05
|
|
9
|
Thristan Engebø Ullebø
|
Førde il
|
50:06
|
|
10
|
Oskar Kjølle Slette
|
Hamar Skiklubb
|
50:07
|
|
|
|
|
|
|
Jenter 16 år
|
||||
Plass
|
Startnr
|
Navn
|
Klubb
|
Tid
|
1
|
Katrine Seim
|
Hol Idrettslag
|
40:54
|
|
2
|
Cecilie Mogen
|
Oppegård IL
|
42:28
|
|
3
|
Amalie Olsen
|
Mjøndalen IF
|
42:44
|
|
4
|
Marte Emilsen
|
Nordbyga Løten ski
|
43:10
|
|
5
|
Sara Pettersen Fuglu
|
Nes Ski
|
43:26
|
|
6
|
Mathilde Myhrvold
|
Vind IL
|
43:45
|
|
7
|
Hanne Mo Vaadal
|
Roterud IL
|
43:54
|
|
8
|
Mia Finjarn Thorvaldsen
|
|
44:22
|
|
9
|
Inger-Ane Sætra Schefte
|
Oppegård IL
|
44:38
|
|
10
|
Aurora Kildahl
|
Asker skiklubb, Team G-sport
|
44:47
|
|
|
|
|
|
|
Jenter 15 år
|
||||
Plass
|
Startnr
|
Navn
|
Klubb
|
Tid
|
1
|
Torunn Taksgaard
|
|
43:44
|
|
2
|
Ragnhild Rønning
|
Vikersund IF
|
43:56
|
|
3
|
Solveig Hernandez Vråle
|
Konnerud IL
|
44:27
|
|
4
|
Emma Skjoldli
|
Bulken IL
|
44:38
|
|
5
|
Sigrid Bye
|
Eidsvold Værks Skiklub
|
44:47
|
|
6
|
Guro Myrset
|
Molde og Omegn IF - Ski
|
44:49
|
|
7
|
Vilde Årøen Lykke
|
Emblem IL
|
45:32
|
|
8
|
Martine Opsahl
|
Rustad IL
|
45:35
|
|
9
|
Vera Norli
|
Haslum langrenn
|
45:38
|
|
10
|
Amalie Winnes
|
Konnerud IL
|
45:41
|
|
|
|
|
|
|
Jenter 14 år
|
||||
Plass
|
Startnr
|
Navn
|
Klubb
|
Tid
|
1
|
Anna Slåen
|
Tormod Skilag
|
47:49
|
|
2
|
Hanne Wilberg Rofstad
|
Byåsen IL
|
47:55
|
|
3
|
Marie Laukli
|
Konnerud IL
|
47:56
|
|
4
|
Berit Nordsæter Resell
|
Byåsen IL
|
47:57
|
|
5
|
Karianne Olsvik Dengerud
|
Kjelsås IL langrenn
|
47:59
|
|
6
|
Ingrid Tandberg Ryan
|
Asker Skiklubb
|
48:00
|
|
7
|
Sofie Voraa
|
Haslum/Ntg-u
|
48:23
|
|
8
|
Sanne Njaastad
|
Kjelsås IL
|
48:34
|
|
9
|
Karen Amalie Nordseth
|
Snertingdal If Ski
|
48:35
|
|
10
|
Andrine Harriet Fremstad
|
Nanset Ski
|
48:43
|
|
|
|
|
|
|
Jenter 13 år
|
||||
Plass
|
Startnr
|
Navn
|
Klubb
|
Tid
|
1
|
Tiril Kristine Knotten
|
Ivrig Il
|
48:02
|
|
2
|
Carlotta Kim Krüger
|
|
48:03
|
|
3
|
Ingrid Hermine Fürst
|
Heming
|
48:30
|
|
4
|
Hedda Bakkemo
|
Gjøvik skiklubb
|
48:38
|
|
5
|
Line Maltun Helland
|
Kjelsås IL Ski
|
49:06
|
|
6
|
Helene Marie Fossesholm
|
Vestfossen IF
|
49:10
|
|
7
|
Carina Sveen
|
Strandbygda il
|
49:32
|
|
8
|
Runa Ulvang
|
Kjelsås
|
50:33
|
|
9
|
Margrethe Bergane
|
Glassverket IF
|
51:30
|
|
10
|
Karoline Grøtting
|
Hernes IL
|
51:49
|
|
|
|
|
|
|
Jenter 12 år
|
||||
Plass
|
Startnr
|
Navn
|
Klubb
|
Tid
|
1
|
Emma Kirkeberg Mørk
|
Drammens Balllklubb ski
|
50:39
|
|
2
|
Maja Kjærås Moland
|
Andebu IL SKI
|
52:50
|
|
3
|
Ingrid Bergene Aabrekk
|
Runar, IL
|
53:18
|
|
4
|
Tuva Rønning
|
Vikersund IF
|
54:19
|
|
5
|
Pernille E. Lyssand
|
Njård
|
54:20
|
|
6
|
Kaja Loennecken
|
Holmen IF
|
54:38
|
|
7
|
Christine Louise Stavnum Arnkværn
|
Rustad IL
|
54:41
|
|
8
|
Julie Meinicke
|
IL Jutul
|
54:53
|
|
9
|
Sara Johansen
|
Nittedal
|
54:54
|
|
10
|
Maria Hartz Melling
|
Glassverket IF
|
54:58
|
Tre av de raskeste jentene i 13-årsklassen i den første susende nedoverkjøringen.