Britisk seier i herreklassen, imponerende løp av yngstemann Ingebrigtsen, haugevis av PB
Elitefeltet hadde bestilt høy fart, og fikk som bestilt ved arrangørklubbens Elias Ottosen og Andreas Roth, men ingen fulgte harene. Dermed ble det et overraskende jevnt felt med engelskmannen Jake Wightman som vinner på 3:41,77 og fire løpere innenfor 8 tidels sekund.
Jake Wightman løper inn til seier (foto:Bjørn Hytjanstorp).
Unge Jakob Ingebrigtsen satte nok en gang pers og ny uoffisiell verdensrekord for 15-åringer da han løp i mål til 6. plass på tiden 3:44,97. Han drømmer fortsatt om å klare EM-kravet på 3:40,50 slik at han kan løpe sammen med brødrene Henrik og Filip i årets friidretts-EM.
Egil Reidar Osnes kommenterte følgende på Ull/Kisa FB-side etter at eliteløpet hadde gått i mål:
- Jeg var vel av de som var i overkant optimistisk i forkant.. Historien har vel vist at det ikke er lett å løpe under 3.40, men blir overrasket over at de som har bestilt høy fart ikke følger haren, noe det så ut som om resten av feltet ble også...
Men om de absolutte topptidene ikke ble nådd var det haugevis av gode prestasjoner og hele 32 personlige rekorder på 69 herreløpere i de fire heatene på 1500 meter.
Video fra A-heatet (foto:Morten Nordli):
Svensk dobbeltseier i kvinneklassen, unge Stine Wangberg imponerte, haugevis av PB
Det ble dobeltseier til svenske Linn Söderholm og Sara Christiansson med 4:26,19 og 4:28,20, med norske Anniken Johansen på tredje plass med 4:31,35.
På en fin 4. plass med 4:32,76 kom 17-årige Stine Wangberg - som satte ny pers i liket med løperne foran seg på¨lista og haugevis av andre.
Hele 14 av 26 kvinner på 1500 meter satte ny pers.
Dobbelt svensk på 1500 meter med Linn Söderholm i tet (foto: Bjørn Hytjanstorp).
Trine Mjåland imponerte på 800 meter
Trine Mjåland (25) ble mamma så sent som 9. februar i år, og imponerte med å løpe på 2:03:66 på 800 meter midre enn fire måneder etterpå. Med den tiden var hun hele 3,34 sek foran Ida Fillingsnes.
Trine Mjaaland er raskt tilbake i form etter fødselen (foto. Bjørn Hytjanstorp).
Alle tidene fra UKIs elitestevne:
M 1500m A-heat | Tid | ||||
1. | Jake Wightman | 94 | Storbritannien | 03:41,8 | |
4. | Kalle Berglund | 96 | Spårvägens FK | 03:42,1 | |
2. | Awet Nftalem | 95 | IK Tjalve | 03:42,4 | |
3. | Snorre Holtan Løken | 94 | IK Tjalve | 03:42,6 | PB |
5. | Peter Glans | 93 | Odense Atletik | 03:44,7 | PB |
6. | Jakob Ingebrigtsen | 0 | Sandnes IL | 03:45,0 | PB |
7. | Hans Kristian Fløystad | 89 | IK Tjalve | 03:45,7 | |
8. | Sindre Løchting | 93 | IK Tjalve | 03:46,2 | |
9. | Ben Stevenson | 94 | Skottland | 03:46,3 | PB |
10. | Sindre Buraas | 89 | Ready Friidrett | 03:46,4 | |
11. | Tim Sundström | 89 | Turebergs FK | 03:47,9 | |
12. | Sigurd Blom Breivik | 96 | Ull/Kisa IL | 03:48,5 | |
13. | Erik Udø Pedersen | 94 | IK Tjalve | 03:49,5 | |
14. | Krzysztof Zebrowski | 90 | Polen | 03:50,7 | |
Terje Snarby | 89 | Ull/Kisa IL | DNF | ||
Michael Schmidt | 85 | Köbenhavns IF | DNF | ||
Elias Ottosen | 93 | Ull/Kisa IL | DNF | ||
Andreas Roth | 93 | Ull/Kisa IL | DNF | ||
PB: | 29 % | ||||
M 1500m B-heat | Tid | ||||
1. | Peter Gerner | 95 | Odense Atletik | 03:50,0 | |
2. | Thomas Byrkjeland | 98 | IK Tjalve | 03:50,1 | PB |
3. | Eirik Gramstad | 84 | SK Vidar | 03:51,2 | |
4. | Sigurd Ruud Skjeseth | 96 | FIK Orion | 03:51,4 | PB |
5. | Anders Sørensen | 85 | IK Tjalve | 03:51,7 | PB |
6. | Vidar Johansson | 96 | Sävedalens AIK | 03:52,6 | |
7. | Mats Hauge | 97 | Haugesund IL | 03:52,6 | PB |
8. | Sverre Blom Breivik | 96 | Ull/Kisa IL | 03:54,0 | PB |
9. | Rolf Steier | 84 | SK Vidar | 03:55,1 | |
10. | Halfdan-Emil Færø | 91 | IL Varegg | 03:55,5 | PB |
11. | Andreas Lommer | 91 | Odense Atletik | 03:56,9 | |
12. | Mattias Ohlsson | 94 | Heleneholms IF | 03:57,1 | |
13. | Frederik Furstenberg | 93 | Sparta Atletik | 03:58,1 | PB |
14. | Andreas Wathne | 97 | IL Skjalg | 03:59,9 | |
15. | Markus Høgne | 95 | Ull/Kisa IL | 04:00,2 | |
16. | Henrik Hanssen | 97 | Ull/Kisa IL | 04:01,8 | |
17. | Mathias Engevik | 96 | IK Tjalve | 04:07,9 | |
18. | Håvard Øgland | 96 | Stavanger Friidrettsklubb | 04:09,1 | |
Abdi Guleed | 87 | BUL | DNF | ||
PB: | 39 % | ||||
M 1500m C-heat | Tid | ||||
1. | Sondre Juven | 99 | Nesbyen | 03:56,3 | PB |
2. | Thomas M Heggøy | 94 | IL Gular | 03:58,2 | PB |
3. | Petter Myhr | 0 | FIK Orion | 03:59,4 | PB |
4. | Sondre Dingsør Skogen | 96 | IL Gular | 03:59,9 | PB |
5. | Alexander Tesfamariam | 97 | IL Gular | 04:00,3 | PB |
6. | Fredrik Sandvik | 98 | Askim IF | 04:01,2 | PB |
7. | Ulrik Hovig | 90 | SK Vidar | 04:02,7 | |
8. | Hågen Urseth | 88 | FIK REN-ENG | 04:03,0 | |
9. | Martin Berntzen Engevik | 0 | Nittedal IL | 04:03,5 | PB |
10. | Sander Berrefjord | 98 | Tyrving IL | 04:04,4 | PB |
11. | Hauk Are Fjeld | 94 | Ull/Kisa IL | 04:04,8 | PB |
12. | Steinar Gjønnes | 94 | Tyrving IL | 04:04,9 | PB |
13. | Jens Nikolai Kortner | 86 | Herkules FK | 04:06,0 | |
14. | John Gopal Bjerga | 96 | IL Skjalg | 04:08,9 | |
15. | Markus Borge Harbo | 96 | IL Skjalg | 04:09,3 | |
Johan Sebastian S. Evensen | 96 | Ull/Kisa IL | DNF | ||
PB: | 67 % | ||||
M 1500m D-heat | Tid | ||||
1. | Ole Flatebø | 98 | FIK Orion | 04:02,4 | PB |
2. | Lars Agnar Hjelmeset | 1 | Nittedal IL | 04:07,7 | PB |
3. | Espen Albertsen | 93 | IL Skjalg | 04:08,2 | PB |
4. | Samuel Hafsahl | 77 | SK Vidar | 04:09,2 | PB |
5. | Martin Grønvold | 98 | FIK REN-ENG | 04:16,4 | PB |
6. | Svein Erik Strand Tønnesen | 87 | BUL | 04:17,0 | |
7. | Kristoffer V K Larsen | 98 | BUL | 04:17,6 | PB |
8. | Jostein Brunvær Steffensen | 96 | Ull/Kisa IL | 04:20,5 | PB |
9. | Vetle Storvik | 99 | Nittedal IL | 04:22,4 | |
10. | Jonatan Andersen Vedvik | 0 | Tønsberg FIK | 04:23,3 | PB |
11. | Sondre Westby Liestøl | 99 | Ull/Kisa IL | 04:24,4 | PB |
12. | Jørgen Opaker | 97 | Ull/Kisa IL | 04:32,1 | PB |
13. | Simen Seeberg-Rommetveit | 0 | Romerike Friidrett | 04:34,1 | |
14. | Sondre Opaker Øines | 98 | Ull/Kisa IL | 04:36,7 | PB |
Elias Ottosen | 93 | Ull/Kisa IL | DNF | ||
Petter Rød Gulliksen | 93 | Tyrving IL | DNS | ||
PB: | 79 % | ||||
K 1500m A-heat | Tid | ||||
1. | Linn Söderholm | 96 | Sävedalens AIK | 04:26,2 | PB |
2. | Sara Christiansson | 97 | Sävedalens AIK | 04:28,2 | PB |
3. | Anniken Johansen | 88 | BUL | 04:31,3 | PB |
4. | Stine Wangberg | 99 | Varteig IL | 04:32,8 | PB |
5. | Helena Siltberg | 87 | BUL | 04:33,3 | PB |
6. | Maria Sagnes Wågan | 92 | Namdal LK | 04:37,7 | |
7. | Vilde Våge Henriksen | 0 | Haugesund IL | 04:39,0 | PB |
8. | Caroline Foss Høistad | 98 | Ull/Kisa IL | 04:41,9 | |
9. | Christine Næss | 0 | Asker SK | 04:44,2 | |
10. | Emilie Fossumstuen Grøterud | 97 | Moelven IL | 04:49,0 | |
11. | Ida Nymoen Eltervaag | 95 | IL Skjalg | 04:59,2 | |
Ida Fillingsnes | 90 | Herkules FK | DNF | ||
PB: | 55 % | ||||
K 1500m B-heat | Tid | ||||
1. | Nora Sanness | 0 | SK Vidar | 04:44,0 | PB |
2. | Karoline Skauen | 0 | Varteig IL | 04:45,1 | PB |
3. | Sanne Njaastad | 0 | SK Vidar | 04:46,2 | PB |
4. | Kristine Lande Dommersnes | 99 | Haugesund IL | 04:47,7 | |
5. | Lisa Maria Thomassen | 94 | Skarphedin IL | 04:48,1 | |
6. | Kaia Eide | 0 | Bækkelaget SK | 04:48,9 | PB |
7. | Tina Moen | 0 | Ull/Kisa IL | 04:54,9 | PB |
8. | Christine Sekkesæter | 98 | IL Skjalg | 04:56,4 | |
9. | Siri Rostoft | 74 | BUL | 04:58,8 | PB |
10. | Vilde Oppeberget Nilsen | 97 | Skarphedin IL | 04:59,2 | |
11. | Runa Ulvang | 1 | SK Vidar | 05:01,0 | PB |
12. | Maria Norheim Morken | 0 | SK Vidar | 05:07,4 | PB |
Frida Kullerud | 99 | Varteig IL | DNF | ||
Karianne Olsvik Dengerud | 0 | SK Vidar | DNF | ||
PB: | 57 % | ||||
K 800 m | Tid | ||||
1. | Trine Mjåland | 90 | Kristiansand IF | 02:03,7 | |
2. | Ida Fillingsnes | 90 | Herkules FK | 02:07,0 | |
3. | Amalie Sæten | 97 | Kristiansand IF | 02:08,9 | |
4. | Camilla Ziesler | 0 | Sandnes IL | 02:11,6 | |
5. | Ania Zielinkiewicz | 89 | Lillehammer IF | 02:12,3 | |
6. | Patricia Striner | 97 | MAI | 02:15,0 | |
Agnes Erlingsdotter | IK Tjalve | DNF |
UKI-karusellens 3. løp
Alt i alt var det 263 deltagere i UKI-karusellens tredje løp - i tillegg til de 102 i eliteheatene. Det var nok mange av deltagerne som hadde ønsket seg skygge i terrengløypene framfor den sterke varmen i sola på Jessheim friidrettsstadion - det var 1500 meter på programmet også for den ordinære UKI-karusellen.
Gradestokken viste 26 grader i skyggen, men skygge er det jo lite av på løpebanene. det ble ørlite "snillere" temperatur når eliten løp senere på kvelden.
KLASSEVISE RESULTATER
DE RASKESTE PÅ 1500 METER:
Topp 5 kvinner (15 deltagere): | ||||||
1 | Cesilie | Stenbakken | K35 | Ullensaker Skiklubb | 05:59,3 | |
2 | Berit Holås | Johannesen | K35 | Privat | 06:25,9 | |
3 | Trine B | Mangerud | K65 | Ull/Kisa IL | 06:42,2 | |
4 | Anne-Brit | Strandset | K55 | Romerike Runners Team | 06:56,8 | |
5 | Tone Merete | Fjeld | K45 | Privat | 06:58,2 | |
Topp 10 menn (64 deltagere): | ||||||
1 | Rune | Nordgård | M35 | Hurdal IL | 04:41,6 | |
2 | Ole Kristian | Solberg | M16 | Nittedal IL | 04:44,2 | |
3 | Pål | Berg-Knutsen | M50 | Ull/Kisa IL | 04:47,6 | |
4 | André Llellne | Rasen | M16 | Bjerke IL | 05:01,3 | |
5 | Sjur | Millidahl | M35 | Mårhundens venner 2 | 05:03,8 | |
6 | Dag Frode | Bjerke | M50 | Romerike Friidrett | 05:04,5 | |
7 | Eirik | Løvgaard | M35 | Ull/Kisa IL | 05:15,8 | |
8 | Geir Håkon | Bjørnstad | M60 | NCC | 05:18,6 | |
9 | Ketil | Mosbakk | M50 | Avinor BIL | 05:22,4 | |
10 | Ole | Vikerhaug | M55 | Fet Skiklubb | 05:24,6 |
Neste løp i UKI-karusellen:
Torsdag 11. august - jubileumsløp UKI-karusellen 50 år
4 km terrengløp
(ungdom 2 km terrengløp)
Samleside for løp på Romerike 2015
Link til hjemmesider, info, resultater og reportasjer
Noen bilder fra 1500-meteren i UKI-karusellen:
Alle foto: Bjørn Hytjanstorp
13 Brita By foran 10 Tone Merete Fjeld
Kjetil Mosbakk
Pål Berg Knudsen med stor like i sitt heat.
Rune Nordgård var raskest på 1500 meter i den ordinære UKI-karusellen.
Julie Hammer, J12 - står oppførrt i resultatene på 60 meter, men løper her 1500 meter.
June Laake, J12 - står oppførrt i resultatene på 60 meter, men løper her 1500 meter.
Johanne Norheim, J13 - står oppførrt i resultatene på 60 meter, men løper her 1500 meter.
Deltager nr 7000
UKI-karusellens deltaker nr 7000 som passerer målstreken.
Det ble Bettina Berg Julsrud som ble jubilanten.
Foto fra arrangørens FB-side