Fra arrangørens hjemmeside har vi klippet:
Velkommen til Årungen Rundt!
Ås IL gjentar fjorårets suksess og har gleden av å ønske alle hjertelig velkommen til Årungen Rundt, en spennende løps- og gåopplevelse i naturskjønne omgivelser i Ås lørdag 10. september 2011. Start og mål vil være på UMB som da er omkranset av vakre høstfarger. Her blir det distanser for både små og store deltakere. La oss gjøre Årungen Rundt til en folkevandring!
Årungen Rundt er også i år avslutningsarrangementet i Ås Kommune sin Fresk Uke.
Fra ÅS KOMMUNE sin FRESKUKE 2011 har vi klippet:
Kjell Steinsholt melder på e-post følgende om Årungen rundt:
Årungen rundt har blitt arrangert av NLHI lenge før krigen, kanskje helt tilbake til 20-åra. Det var intet løp de første åra etter krigen; men det ble tatt opp igjen i 1953 med stor deltagelse.
Løpet ble vunnet av Oddvar Roaldkvam på ca. 39.20., nr. 2 ble Kjell Steinsholt med tia 39.33.2 og nr. 3 Per Vabø to tiendedeler etter. Etter det en kan se fra Tuntreets spalter (Organ for Studentersamfunnet ved NLH) , ble løpet så arrangert fram til og med 1960.
Bildet viser Rune Bruflot og Kjell Steinsholt (høyre) som løper inn sammen til en delt 2. plass i 1955. (Bildet er utlånt av Kjell Steinsholt og publisert på ÅS KOMMUNE sin side med samtykke fra ham). Løypa gikk før gjennom tunet på Berg Gård, men vil nå gå utenom. Den blir da noen meter lenger, men bakken opp til gården var hard.