BILDEGALLERI (for Kondis-medlemmer): 50 bilder fra Trysil Skimaraton

Andreas Nygaard vinner TSM 2020.jpg
Vinner Andreas Nygaard, Burfjord IL/Team Ragde Eiendom. (Foto: Jonas Sjøgren/Destinasjon Trysil)

Martin Ek Hagen vinner TSM 2020.jpg
Vinner Martin Ek Hagen, IL i BUL (Foto: Jonas Sjøgren/Destinasjon Trysil)

Trond Olsen - Hanne Westerheim Danielsen.jpgTrond Olsen fullførte sitt 19. Trysil Skimaraton side om side med Hanne Westerheim Danielsen som ble nr. 12. totalt blant kvinnene. 

Med 713 påmeldte, 661 startende og 647 fullførende må vi tilbake til 2015 for å finne bedre tall for Trysil Skimaraton. Årets utgave var den 21. i rekken og den 5. største bak årene 2012-2015. 

Årets tall hadde nok blitt enda bedre hadde det ikke vært for at det ble betydelige mildere enn meldt på renndagen. Nullføre er ikke det enkleste for turløpere flest som er avhengig av feste for å få en fin opplevelse. Sporene ble stedvis helt blanke, og man måtte høyt opp på skalaen for å få tørrvoks som fungerte samtidig som det var tørt, litt tåke og idyllisk hvitt på trærne på toppen av løypa 850 moh. Et lite snøfall natta i forveien medførte at traséen måtte kjøres opp igjen på morgenkvisten, men sporene stod seg meget bra for de 562 som tok hele den 42 km lange runden og de 85 som nøyde seg med halvmaraton.

Den store svenske deltakelsen var alene grunnen til økningen i årets TSM. De to foregående årene var det 50-60 løpere som tok turen over grensen, mens årets snøfattige vinter førte til en tredobling til 175 blå-gule innslag. Også danskene ser ut til å ha oppdaget Trysil Skimaraton med en dobling fra 15 i 2019 til 30 deltakere i år. Kanskje åpningen av den nye Scandinavian Mountains Airport rett å andre siden av grensen også har hatt en positiv effekt på interessen for langløpet?

Nytta av året er at rennet har blitt en del av nyvinningen Visma Ski Classics Challengers-serien som gir deltakerne mulighet for å samle poeng og ranking i Visma Ski Classics og også økt oppmerksomhet rundt rennet.

Årets oppmerksomhet ble imdlertid i  stor grad rettet mot Team Ragde Eiendoms formløper, Andreas Nygaard, som tok turen til Trysil i den tre uker lange pausen i langløps-sirkuset før Vasaloppet 1. mamrs.  Burfjord-løperen trengte ikke å koble inn toppgiret for å sikre seieren, og ti mann fikk gleden av å henge på til stigningen i Ryskdalen før favoritten dro ifra og trygget seieren med fire minutter til duoen Thomas Gifstad fra Rustad IL og svenske Michael Boberg. Håvard Hansen, Strandbygda IL ble beste lokale løper på 4. plass noen sekunder fra pallen og tett fulgt av Aleksander Dyrberg Ek fra Bærums Verk og Hauger IF og Øyvind Kinneberg, IL Jardar.

Mens Nygaards tid på 1.49.21 var to minutter bak Karstein Johaug jr’s rekord fra 2017, greide Martine Ek Hagen fra IL i BUL kunststykket å ta fjorårets løyperekord satt av Emilie Kongsten med ett eneste sekund da hun upresset kunne innkassere seieren etter 2:11:27. Ragnhild Bolstad fra Åslia Skilag har virkelig fått trua på stakeferdighetene sine og tok en klar 2. plass etter å ha passert Sofia Johansson opp mot toppen. Deretter fulgte Lin Iren Sæte og tre svenske veteraner på de neste plassene.

Halvmaraton-distansen doblet deltakelsen fra i fjor, og her var 14-åringen Alvar Myhlback fra Trysil, som representerer Bygdø IL, i en helt egen klasse med 1:01:35 på den 22 km lange løypa. Maja Eriksson, Filipstads SF var best av kvinnene med 1:17:00.

Pallen kvinner.jpg
Gode grunner til god stemning på seierspallen etter kvinnenes oppgjør over 42 km: Martine Ek Hagen sikret seg spurtbonus, seiersbonus og rekordbonus på til sammen 9000 kr, mens Ragnhild Bolstad staket seg inn til en råsterk 2. plass bare 3.28 bak med Sofia Johansson på en tilsvarende  klar 3. plass. 
 
Samleside for Trysil Skimaraton på kondis.no med reportasjer, bilde rog alle resultater 2002 - 2020
 

De beste i Trysil Skimaraton 15.02.2020:

 
 
 
 
 
 
 
20 beste kvinner maraton (67 fullførende):
Plass
Fornavn
Etternavn
Klubb
Klasse
Tid
Etter
1
Martine Ek
Hagen
Bul IL
K Elite
02:11:27
00:00
2
Ragnhild
Bolstad
Åslia Skilag
K56-60
02:14:55
03:28
3
Sofia
Johansson
Team Raske Gutter
K Elite
02:18:18
06:51
4
Lin Iren
Sætre
Nybergsund IL
K46-50
02:21:02
09:35
5
Erika
Bergentz
ÖREBRO
K46-50
02:22:13
10:46
6
Johanna
Sundström
BORÅS
K41-45
02:28:29
17:02
7
Åsa
Wallinder
VÄSTERÅS
K41-45
02:34:54
23:27
8
Aina
Røsten
Tynset IF
K21-25
02:40:36
29:09
9
Ilona
Jambor
Team Driv Trening
K46-50
02:43:08
31:41
10
Iren
Tryggestad
Rustad IL
K56-60
02:43:22
31:55
11
Hege Weberg
Tangen
JESSHEIM
K31-35
02:43:51
32:24
12
Hanne Westerheim
Danielsen
Vang Skiløperforening
K41-45
02:46:36
35:09
13
Jorun S.
Kildahl
Skiforeningen
K56-60
02:47:04
35:37
14
Jeanette
Skoog
MALUNG
K26-30
02:48:53
37:26
15
Janne-Beate
Norstad
OTTESTAD
K31-35
02:49:39
38:12
16
Anna
Johansson
Jönköpings OK
K51-55
02:50:34
39:07
17
Elin
Storm
LIMA
K19-20
02:50:48
39:21
18
Thea Natalie
Hildeng
Høybråten og Stovner IL
K17-18
02:50:57
39:30
19
Trine
Seeberg
Sintef
K46-50
02:51:55
40:28
20
Cathrine
Andersen
Team Driv Trening
K31-35
02:54:22
42:55
 
 
 
 
 
 
 
50 beste menn maraton (495 fullførende):
1
Andreas
Nygaard
Burfjord IL
M Elite
01:49:21
00:00
2
Thomas
Gifstad
Rustad IL
M Elite
01:53:19
03:58
3
Michael
Boberg
Team RVR
M Elite
01:53:20
03:59
4
Håvard
Hansen
Strandbygda IL
M Elite
01:53:36
04:15
5
Aleksander Dyrberg
Ek
Bærums Verk/Hauger IF
M Elite
01:53:43
04:22
6
Øyvind
Kinneberg
IL Jardar
M Elite
01:53:49
04:28
7
Christoffer
Hansen
Galterud IF
M19-20
01:57:18
07:57
8
Jonas
AMUNDSEN
Nes Ski
M Elite
01:57:34
08:13
9
Marius
Harv
Rustad IL
M Elite
01:57:54
08:33
10
Andreas
Ruud-Tronsmoen
Alvdal IL
M Elite
01:58:02
08:41
11
Erik Andre
Syversen
Team Parkettpartner
M Elite
01:58:05
08:44
12
Marius
OSVOLD
Strandbygda IL
M Elite
01:58:21
09:00
13
Ola Nygård
Snellingen
SVEA SKILAG
M Elite
01:59:11
09:50
14
Eirik
Thorsrud
For.Til Ski-Idrettens Fremme
M Elite
02:00:38
11:17
15
Lars
BOVOLD
Nybergsund IL
M Elite
02:00:51
11:30
16
Klas
Johansson
Älvdalens IF SK
M Elite
02:01:42
12:21
17
Robert
Brundin
Karlslunds IF SF
M Elite
02:01:44
12:23
18
Anders
Kampenhøy
Furnes Skiløperforening
M Elite
02:01:47
12:26
19
Atle
Ager
LEKSAND
M Elite
02:01:56
12:35
20
Vegard Lans
Pedersen
Team Sentrum Sport Trysil
M Elite
02:02:04
12:43
21
Andreas
Lundh
HALMSTAD
M Elite
02:02:20
12:59
22
Tony
Bjørnbakken
SKARNES
M36-40
02:02:53
13:32
23
Jørgen
Stensløkken
Strandbygda IL
M Elite
02:03:07
13:46
24
Eirik
Aaseth
Strandbygda IL
M31-35
02:03:38
14:17
25
Sigurd
Rustad
Vang Skiløperforening
M19-20
02:03:54
14:33
26
Harald
Lunde
Granli IL
M46-50
02:03:56
14:35
27
Ronny
Bakke
Lier IL
M Elite
02:04:02
14:41
28
Erik
Lundell
STENSTORP
M Elite
02:04:49
15:28
29
Linus
BOHMAN
Motala AIF SK
M Elite
02:04:52
15:31
29
Ivar
Øyan
Tolga IL
M51-55
02:04:52
15:31
31
Henrik
Brøvig
Oppegård IL
M Elite
02:05:18
15:57
32
Simen
Sanderlien
Strandbygda IL
M36-40
02:05:21
16:00
33
Magnus Torp
Antonsen
Strandbygda IL
M26-30
02:05:30
16:09
34
Matti
Saborowsky
Team Driv Trening
M Elite
02:06:13
16:52
35
Henning
Weaas
Nordre Eidsvoll IL
M Elite
02:06:31
17:10
36
Benjamin
Eriksson
Äspereds IF
M Elite
02:06:48
17:27
37
Knut Sindre
Mølmen
Konnerud IL
M26-30
02:07:46
18:25
38
Åsmund
Nymoen
Tolga
M31-35
02:07:52
18:31
39
Eirik
Langøy
Team Godstoget
M26-30
02:08:11
18:50
40
Frank
Kjønsberg
MESNALI
M31-35
02:08:13
18:52
41
Claes
Björklund
GRÄSTORP
M51-55
02:08:17
18:56
42
Hans
TEEARU
Karupesa Team
M26-30
02:09:02
19:41
43
Esten Sløgedal
Sørhus
Åslia Skilag
M21-25
02:09:03
19:42
44
Morten
AAS
LILLEHAMMER
M36-40
02:09:23
20:02
45
Sigurd Ruud
Skjeseth
Tjalve IK
M21-25
02:09:52
20:31
46
Andreas
Thern
ALINGSÅS
M41-45
02:09:53
20:32
47
Ivar Hesselberg
Indby
Rustad IL
M Elite
02:10:02
20:41
48
Morten
Buchholdt
Stor-Elvdal SK
M26-30
02:10:13
20:52
49
Ståle
Hansen
Stovnerkameratene
M Elite
02:10:38
21:17
50
Ole-Petter
Sætre
Nybergsund IL
M41-45
02:10:39
21:18
 
 
 
 
 
 
 
10 beste kvinner halvmaraton (34 fullførende):
1
Maja
Eriksson
Filipstads SF
K
01:17:00
00:00
2
Linnea
Thuresson
LIMA
K
01:23:24
06:24
3
Lena
Wiik
Rustad IL
K
01:30:02
13:02
4
Kristin
Løkka Granlund
Heddal IL
K
01:33:36
16:36
5
Ida Løken
Lien
ASKER
K
01:35:57
18:57
6
Anne Katrine
Bergersen Stallvik
TRYSIL
K
01:36:12
19:12
7
Mette
Boye
BAGSVÆRD
K
01:36:28
19:28
8
Emma
Eliasson
BORLÄNGE
K
01:38:24
21:24
9
Tilda
Fransson
NORA
K
01:39:58
22:58
10
Louise
Perottosdotter
LIMA
K
01:40:07
23:07
 
 
 
 
 
 
 
10 beste menn halvmaraton (51 fullførende):
1
Alvar
Myhlback
Bygdø IL
M
01:01:35
00:00
2
Martin
Hammer
Søre Osen IL
M
01:11:55
10:20
3
Bjørn
Burås
Sentrum Sport Trysil
M
01:12:29
10:54
4
Stian Ustvedt
Gravdal
Drøbak-Frogn IL
M
01:15:40
14:05
5
Eirik
Enbusk
Nesodden IF
M
01:16:32
14:57
6
Patrik
Thuresson
LIMA
M
01:20:23
18:48
7
Sander
Fløgstad
Moss Skiklubb
M
01:21:20
19:45
8
Stian
Ellingsen
Granli IL
M
01:22:41
21:06
9
Göran
Westberg
SUNNE
M
01:31:43
30:08
10
Oddvin
Sneli
Hamar Skiklubb
M
01:32:38
31:03


ALLE RESULTATER