69 norske deltok denne helgen i H. C. Andersen Marathon, et løp som foruten maraton også omfatter halvmaraton, et 10 km løp og 4.2 km (minimaraton). Løpet i eventyrforfatterens fødeby Odense hadde i år 5165 fullførende fordelt på 1235 på maraton, 2898 på halvmaraton, 732 på 10 km og 300 på minimaraton. Av de norske var det 26 som løp maraton, 27 som løp halvmaraton, og 16 som løp 10 km.
På maraton, som også omfattet de danske mesterskapene på distansen, kom Frode Stenberg fra Lørenskog FIL som beste norske på 10. plass med 2.28.27 mens David Andre Aasen fra Oslo kom på 14. plass med 2.30.41. Beste norske på kvinnesiden ble Hilde Solland Plassen fra Haugesund IL med 3.15.50, en tid som også holdt til 1. plass i veteranklasse K50-54. Maraton ble vunnet av etiopiske Meseret Yitbarek Aregaw med 2.16.27 og kenyanske Jerubet Perez som satte ny løyperekord for kvinner med 2.30.49.
Beste norske på halvmaraton ble Martin Ødegård Lunde med 1.17.44 og 13. plass, mens Gunn Grevsnes ble beste norske på kvinnesiden med 1.37.31. Av veteranresultater kan nevnes Trond Lillealtern som løp på 1.35.33 og kom på 2. plass i klasse menn 65-69 år. Vinnere på halvmaraton ble Dmytro Didovodyuk og Oksana Raita, begge fra Ukraina, med henholdsvis 1.06.15 og 1.17.06.
10 km løpet "Løb de siste 10" ble vunnet av danske Elisas Shifris (M14-17) med 31.53 og Mie Gam (K18-19) med 37.12.
Resultater H.C. Andersen Marathon, 29. september
Maraton menn
Plac. | Startnr. | Nettotid | Bruttotid | Deltager | Kategori | Land |
1 | 7 | 2:16:26 | 2:16:27 | Meseret Yitbarek Aregaw | M20-22 | ETH |
2 | 8 | 2:16:31 | 2:16:32 | Masresha Bere Bisetegn | M20-22 | ETH |
3 | 1 | 2:16:31 | 2:16:32 | Paul Katisa Matheka | M23-29 | KEN |
10 | 1506 | 2:28:26 | 2:28:27 | Frode Stenberg | M30-34 | NOR |
14 | 1507 | 2:30:41 | 2:30:41 | David Andre Aasen | M30-34 | NOR |
27 | 1508 | 2:38:58 | 2:39:01 | Ketil Stene | M40-44 | NOR |
31 | 1509 | 2:40:53 | 2:40:56 | Sondre Teigen Lillebostad | M30-34 | NOR |
34 | 1510 | 2:42:49 | 2:42:52 | Ole Jakob Haugen | M23-29 | NOR |
53 | 1511 | 2:52:05 | 2:52:11 | Bernt Mushom | M50-54 | NOR |
60 | 1037 | 2:55:04 | 2:55:12 | Lars Harald Blikra | M55-59 | NOR |
108 | 957 | 3:05:08 | 3:05:13 | Ole Henrik Ruud | M23-29 | NOR |
150 | 719 | 3:13:59 | 3:14:48 | Rolf Inge Berge | M30-34 | NOR |
153 | 685 | 3:14:15 | 3:15:11 | Tore Folland | M50-54 | NOR |
313 | 569 | 3:30:41 | 3:32:54 | Espen Bjørk | M23-29 | NOR |
432 | 1234 | 3:42:13 | 3:43:18 | Sam Jernberg | M30-34 | NOR |
485 | 1239 | 3:47:16 | 3:50:32 | Odd Inge Sæstad | M60-64 | NOR |
570 | 632 | 3:54:10 | 3:56:45 | Helge Sæther | M55-59 | NOR |
595 | 532 | 3:56:12 | 4:01:00 | Kim Jørgensen | M35-39 | NOR |
617 | 637 | 3:57:52 | 4:00:55 | Arne Mikalsen | M45-49 | NOR |
781 | 542 | 4:21:21 | 4:25:52 | Elliot Engeseth | M40-44 | NOR |
799 | 763 | 4:23:48 | 4:28:26 | Fredrik Høyer-Dahl | M45-49 | NOR |
927 | 548 | 5:16:17 | 5:23:32 | Nikolai Juul Pedersen | M20-22 | NOR |
Maraton kvinner
Plac. | Startnr. | Nettotid | Bruttotid | Deltager | Kategori | Land |
1 | 29 | 2:30:48 | 2:30:49 | Jerubet Perez | K20-22 | KEN |
2 | 32 | 2:31:27 | 2:31:28 | Etalemahu Zeleke Habtewold | K20-22 | ETH |
3 | 21 | 2:32:22 | 2:32:24 | Gelane Senbete | K23-29 | ETH |
21 | 1512 | 3:15:50 | 3:15:58 | Hilde Solland Plassen | K50-54 | NOR |
36 | 1513 | 3:26:51 | 3:27:03 | Thea Haug | K35-39 | NOR |
71 | 990 | 3:42:14 | 3:46:41 | Ingunn Monsen | K55-59 | NOR |
86 | 1393 | 3:46:59 | 3:49:46 | Vibeke Bråthen | K40-44 | NOR |
90 | 1514 | 3:47:35 | 3:47:47 | Kristina Gundersen | K23-29 | NOR |
113 | 851 | 3:56:12 | 4:01:00 | Tonje Jørgensen | K30-34 | NOR |
286 | 547 | 5:16:16 | 5:23:32 | Anette Juul Pedersen | K50-54 | NOR |
Halvmaraton menn
Plac. | Startnr. | Nettotid | Bruttotid | Deltager | Kategori | Land |
1 | 8119 | 1:06:14 | 1:06:15 | Dmytro Didovodyuk | M23-29 | UKR |
13 | 6999 | 1:17:44 | 1:17:47 | Martin Ødegård Lunde | M30-34 | NOR |
15 | 7044 | 1:18:10 | 1:18:13 | Eirik Flesjå Olsen | M30-34 | NOR |
30 | 6676 | 1:22:31 | 1:22:38 | Rune Henningsen | M35-39 | NOR |
31 | 6657 | 1:22:40 | 1:22:45 | Vegard Eismann Kjøl | M45-49 | NOR |
38 | 7557 | 1:23:58 | 1:24:02 | Håvard Ingvaldsen Lorange | M50-54 | NOR |
194 | 7925 | 1:35:33 | 1:35:43 | Trond Lillealtern | M65-69 | NOR |
205 | 5720 | 1:36:12 | 1:37:10 | Rolf Sælen | M60-64 | NOR |
342 | 6237 | 1:41:36 | 1:42:59 | Jan Nordal Hansen | M40-44 | NOR |
480 | 7806 | 1:45:15 | 1:45:31 | Rune Kvalfors | M50-54 | NOR |
557 | 6922 | 1:47:02 | 1:48:36 | Emil Mjanger | M23-29 | NOR |
568 | 8177 | 1:47:17 | 1:51:12 | Anders Storm Kopstad | M40-44 | NOR |
744 | 7280 | 1:51:58 | 1:52:55 | Johan Frederik Alsing | M23-29 | NOR |
1254 | 5583 | 2:05:57 | 2:11:37 | Geir Kjell Andersland | M70-74 | NOR |
1485 | 8115 | 2:19:18 | 2:25:25 | Gunnar Staalesen | M70-74 | NOR |
1486 | 5688 | 2:19:19 | 2:25:25 | Johan Nicolay Grønvigh | M70-74 | NOR |
1499 | 7424 | 2:20:28 | 2:20:39 | Thorbjørn Kaland | M55-59 | NOR |
1608 | 5799 | 2:38:31 | 2:44:11 | Roald Olsvik | M80-84 | NOR |
Halvmaraton kvinner
Plac. | Startnr. | Nettotid | Bruttotid | Deltager | Kategori | Land |
1 | 8118 | 1:17:04 | 1:17:06 | Oksana Raita | K23-29 | UKR |
41 | 6236 | 1:37:31 | 1:38:54 | Gunn Grevsnes | K40-44 | NOR |
154 | 6362 | 1:48:10 | 1:51:15 | Beate Skodje | K23-29 | NOR |
233 | 5214 | 1:51:31 | 1:54:07 | Maria Emilie Iversen | K23-29 | NOR |
308 | 6275 | 1:54:36 | 1:57:42 | Kari Lid Skodje | K35-39 | NOR |
365 | 7290 | 1:56:12 | 1:59:28 | Magnhild Skare | K55-59 | NOR |
451 | 6779 | 1:58:47 | 2:02:41 | Tone Frederikke Mong Haug | K35-39 | NOR |
458 | 5813 | 1:58:53 | 2:02:15 | Lotte Bentzen | K40-44 | NOR |
466 | 7640 | 1:59:12 | 2:02:31 | Helle Carstens Schiellerup | K50-54 | NOR |
598 | 7959 | 2:03:39 | 2:06:46 | Elisabeth Torp | K35-39 | NOR |
599 | 7332 | 2:03:40 | 2:07:44 | Malin Bakke Storesund | K23-29 | NOR |
10 km menn
Plac. | Startnr. | Bruttotid | Nettotid | Deltager | Kategori | Land |
1 | 10777 | 31:53 | 31:52 | Elias Shifris | M14-17 | DEN |
156 | 10909 | 57:56 | 57:26 | Kenneth Larssen | M40-44 | NOR |
163 | 10776 | 58:55 | 58:08 | Tormod Birkelund | M30-34 | NOR |
10 km kvinner
Plac. | Startnr. | Bruttotid | Nettotid | Deltager | Kategori | Land |
1 | 10734 | 37:12 | 37:10 | Mie Gam | K18-19 | DEN |
10 | 10509 | 46:30 | 46:17 | Rikke Marie Eriksen | K23-29 | NOR |
11 | 10508 | 46:31 | 46:18 | Marte Skare | K23-29 | NOR |
57 | 10924 | 54:37 | 54:25 | Frøya Gildberg | K35-39 | NOR |
61 | 10180 | 54:51 | 54:19 | Ragnhild Brå Vardehaug | K65-69 | NOR |
104 | 10674 | 57:56 | 57:26 | Sigrunn Askland | K45-49 | NOR |
180 | 10209 | 1:03:08 | 1:02:47 | Else Rabbås Holsdal | K65-69 | NOR |
183 | 10145 | 1:03:15 | 1:02:54 | Anita Overskaug | K60-64 | NOR |
201 | 10143 | 1:04:18 | 1:03:42 | Inger Berg Grønnesby | K70-74 | NOR |
240 | 10144 | 1:06:36 | 1:06:16 | Aud Rød | K60-64 | NOR |
332 | 10142 | 1:11:39 | 1:11:02 | Augusta Kvam | K65-69 | NOR |
334 | 10147 | 1:11:44 | 1:11:07 | Tordis Meisingset | K70-74 | NOR |
382 | 10146 | 1:16:44 | 1:16:07 | Marianne Wiig | K60-64 | NOR |
392 | 10159 | 1:18:24 | 1:17:46 | Randi utne Holt | K65-69 | NOR |
411 | 10923 | 1:22:32 | 1:21:53 | Elfrid Midtlyng | K70-74 | NOR |
Mer fra H.C. Andersen Marathon: Billedgalleri 2019 | Alle resultater